Plugins - BackWPup – WordPress Backup &amp - en to it translation catalogue (1069 entries)

en:  here !
it:  qui!

en: "%s" is not a folder and will be ignored
it: "%s" non è una cartella e verrà ignorato

[ctx: %1 = extension name, %2 = file suffix]
en: We recommend to install the %1$s extension to generate %2$s archives.
it: Raccomandiamo di installare l'estensione %1$s per generare gli archivi per %2$s.

en: %1$d Files with %2$s in Archive.
it: %1$d file con %2$s nell'archivio.

en: %1$d folders to backup.
it: %1$d cartelle per il backup.

en: %1$s &rsaquo; Job: %2$s
it: Job di %1$s: %2$s

en: %1$s at %2$s
it: %1$s alle %2$s

en: %1$s at %2$s by EasyCron
it: %1$s alle %2$s da EasyCron

en: %A = Uppercase ante meridiem (AM) and post meridiem (PM)
it: %A = Ante meridiem e Post meridiem in maiuscole

en: %G = Hour in 24-hour format, without leading zeros
it: %G = Formato a 24 ore di un'ora senza gli zero iniziali

en: %H = Two-digit hour in 24-hour format, with leading zeros
it: %H = Ora a due cifre nel formato 24 ore, con zeri iniziali

en: %Y = Four digit representation of the year
it: %Y = Rappresentazione a quattro cifre per l'anno

en: %a = Lowercase ante meridiem (am) and post meridiem (pm)
it: %a = Ante meridiem e Post meridiem in minuscole

en: %d = Two digit day of the month, with leading zeros
it: %d = Giorno del mese, 2 cifre con zero iniziali

en: %d ERROR | %d ERRORS
it[0]: %d ERRORE
it[1]: %d ERRORI

en: %d WARNING | %d WARNINGS
it[0]: %d AVVISO
it[1]: %d AVVISI

en: %d backup file deleted | %d backup files deleted
it[0]: %d file di backup eliminato
it[1]: %d file di backup eliminati

en: %d file deleted from Dropbox | %d files deleted on Dropbox
it[0]: %d file eliminato da Dropbox
it[1]: %d file eliminati da Dropbox

en: %d file deleted on Microsoft Azure container. | %d files deleted on Microsoft Azure container.
it[0]: %d file eliminato dal contenitore Microsoft Azure.
it[1]: %d file eliminati dal contenitore Microsoft Azure.

en: %d file deleted on Rackspace cloud container. | %d files deleted on Rackspace cloud container.
it[0]: %d file dal container cloud Rackspace eliminato.
it[1]: %d file dal container cloud Rackspace eliminati.

en: %d file deleted on SugarSync folder | %d files deleted on SugarSync folder
it[0]: %d file eliminato nella cartella SugarSync
it[1]: %d file eliminati nella cartella SugarSync

en: %d seconds
it: %d secondi

en: %d. Try sending backup to a Microsoft Azure (Blob)&#160;&hellip;
it: %d. Provando a spedire il backup a Microsoft Azure (Blob)&#160;&hellip;

en: %d. Try to backup database&#160;&hellip;
it: %d. Provo ad eseguire il backup del database&#160;&hellip;

en: %d. Try to send backup file to Dropbox&#160;&hellip;
it: %d. Provando a inviare il file di backup a Dropbox&#160;&hellip;

en: %d. Try to send backup file to an FTP server&#160;&hellip;
it: %d. Provando ad inviare il file di backup al server FTP&#160;&hellip;

en: %d. Try to send backup to SugarSync&#160;&hellip;
it: %d. Provo ad inviare il backup a SugarSync&#160;&hellip;

en: %d. Try to send backup with email&#160;&hellip;
it: %d. Provando a spedire il file di backup al server FTP&#160;&hellip;

en: %d. Trying to check database&#160;&hellip;
it: %d. provo a controllare il database&#160;&hellip;

en: %d. Trying to create a WordPress export to XML file&#160;&hellip;
it: %d. Provando a creare una esportazione di WordPress sul file XML&#160;&hellip;

en: %d. Trying to create backup archive &hellip;
it: %d. Provando a creare l'archivio di backup &hellip;

en: %d. Trying to encrypt archive &hellip;
it: %d. Provando a criptare l'archivio &hellip;

en: %d. Trying to generate a file with installed plugin names&#160;&hellip;
it: %d. Provando a generare un file con i plugin installati &#160;&hellip;

en: %d. Trying to generate a manifest file&#160;&hellip;
it: %d. Provando a generare un manifest file&#160;&hellip;

en: %d. Trying to make a list of folders to back up&#160;&hellip;
it: %d. Provo a creare una lista di cartelle per il backup&#160;&hellip;

en: %d. Trying to send backup file to Rackspace cloud &hellip;
it: %d. Sto provando a inviare il backup su Rackspace cloud &hellip;

en: %d. Trying to send backup file to S3 Service&#160;&hellip;
it: %d. Provando ad inviare il file di backup su S3 Service&#160;&hellip;

en: %g = Hour in 12-hour format, without leading zeros
it: %g = Formato a 12 ore di un'ora senza gli zero iniziali

en: %h = Two-digit hour in 12-hour format, with leading zeros
it: %h = ora a due cifre nel formato 12 ore, con zeri iniziali

en: %i = Two digit representation of the minute
it: %i = Rappresentazione a due cifre dei minuti

en: %j = Day of the month, without leading zeros
it: %j = Giorno del mese senza gli zero iniziali

en: %m = Two-digit representation of the month, with leading zeros
it: %m = rappresentazione a due cifre del mese, con zeri iniziali

en: %n = Representation of the month (without leading zeros)
it: %n = Rappresentazione del mese (senza gli zero iniziali)

en: %s &rsaquo; Dashboard
it: Bacheca di %s

en: %s &rsaquo; Logs
it: Log di %s

en: %s &rsaquo; Restore
it: %s &rsaquo; Ripristina

en: %s &rsaquo; Settings
it: Impostazioni di %s

[ctx: %s = Folder name]
en: Folder %s for archive not found
it: La cartella %s  per l'archiviazione non è stata trovata

en: %s = Two digit representation of the second
it: %s = Rappresentazione a due cifre dei secondi

[ctx: %s = file name]
en: Method to archive file %s not detected
it: Il metodo %s per l'archiviazione del file non è stato trovato

en: %s available at SugarSync
it: %s disponibile su SugarSync

en: %s available on your Dropbox
it: %s disponibile sul tuo Dropbox

en: %s hours
it: %s ore

en: %s is a directory not a file.
it: %s è una directory, non un file.

en: %y = Two digit representation of the year
it: %y = Rappresentazione a due cifre per l'anno

en: &laquo; Go back
it: &laquo; Torna indietro

en: &mdash; No additional role for BackWPup &mdash;
it: &mdash; Nessun ruolo aggiuntivo per BackWPup &mdash;

en: (%1$d) An unexpected server error was encountered. Response from server: %2$s
it: (%1$d) Si è verificato un errore inaspettato nel server. Risposta dal server: %2$s

en: (%1$s) An unknown error has occurred. Response from server: %2$s
it: (%1$s) Si è verificato un errore sconosciuto. Risposta dal server: %2$s

en: (400) Bad input parameter. Response from server: %s
it: (400) Parametro di input errato. Risposta dal server: %s

en: (401) Bad or expired token. Response from server: %s
it: (401) Token non valido o scaduto. Risposta dal server: %s

en: (403) You do not have permission to access this endpoint.
it: (403) Non hai l'autorizzazione per accedere a questo endpoint.

en: (403) You do not have permission to access this feature.
it: (403) Non hai l'autorizzazione per accedere a questa funzionalità.

en: (403) You do not have permission to access this resource. Response from server: %s
it: (403) Non hai l'autorizzazione per accedere a questa risorsa. Risposta dal server: %s

en: (409) Endpoint-specific error. Response from server: %s
it: (409) Errore specifico dell'endpoint. Risposta dal server: %s

en: (translated)
it: (tradotto)

en: 1st Monday of the month
it: Primo lunedì del mese

en: 1st Sunday of the month
it: Prima domenica del mese

en: 404 - File Not Found.
it: 404 - File non trovato.

en: <a class="backwpup-get-pro" href="%s">Get BackWPup Pro now.</a>
it: <a class="backwpup-get-pro" href="%s">Ottieni ora BackWPup Pro.</a>

en: <a href="%s">Add a new backup job</a> and plan what you want to save.
it: <a href="%s">Aggiungi un nuovo processo di backup</a> e programma ciò che vuoi salvare.

en: <a href="https://backwpup.com/support/" target="_blank">Contact our support team here</a> if any questions remain.
it: <a href="https://backwpup.com/support/" target="_blank">Mettiti in contatto qui con il nostro team di supporto</a> se hai ancora domande.

en: <strong>Not expected HTTP response:</strong><br>
it: <strong>Risposta HTTP inaspettata:</strong><br>

en: <strong>Note</strong>: Would you like faster, more streamlined support? Pro users can contact BackWPup from right within the plugin.
it: <strong>Nota</strong>: Ti piacerebbe un supporto più veloce e diretto? Gli utenti pro possono contattare BackWPup direttamente dal plugin.

en: <strong>Please note: You are solely responsible for the security of your data; the authors of this plugin are not.</strong>
it: <strong>Nota: sei il solo responsabile per la sicurezza dei tuoi dati; non lo sono gli autori di questo plugin.</strong>

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
it: <strong>Errore RSS</strong>: %s

en: A BackWPup job is already running
it: Un processo di BackWPup è già in esecuzione

en: A container could not be found!
it: Un container non può essere trovato!

en: A dedicated folder named BackWPup will be created inside of the Apps folder in your Dropbox. BackWPup will get read and write access to that folder only. You can specify a subfolder as your backup destination for this job in the destination field below.
it: Una cartella dedicata chiamata BackWPup verrà creata all'interno della cartella Applicazioni nel tuo account Dropbox. BackWPup avrà i permessi di lettura e scrittura solo per quella cartella. È possibile specificare una sottocartella come destinazione di backup per questo processo nel campo di destinazione sottostante.

en: A job is already running.
it: Un processo è già in esecuzione.

en: API Key
it: Chiave API

en: API Keys
it: Chiave API

en: ATTENTION: Can't calculate cron!
it: ATTENZIONE: Non è possibile temporizzare il cron!

en: ATTENTION: Job runs every %d minutes!
it: ATTENZIONE: Il processo si avvia ogni %d minuti!

en: Abort
it: Interrompi

en: Abort!
it: Annulla!

en: Aborted by user!
it: Annullato dall'utente!

en: Aborted, because no progress for one hour!
it: Annullato, causa nessun avanzamento dopo un'ora!

en: About
it: A proposito di BackWPup

en: Access Key
it: Chiave di accesso

en: Access key
it: Chiave di accesso

en: Access to Logs
it: Accedi ai log

en: Account name
it: Nome account

en: Actions
it: Azioni

en: Activate with CRON
it: Attiva con CRON

en: Activate with Link
it: Attiva tramite link

en: Active plugins:
it: Plugin attivi:

en: Add
it: Aggiungi

en: Add BackWPup Role
it: Aggiungi un ruolo per BackWPup

en: Add Dropbox Authentification code
it: Aggiungi un codice di autenticazione Dropbox

en: Add a new backup
it: Aggiungi un nuovo backup

en: Add folders, files or extensions you want to exclude
it: Aggiungi le cartelle, i file o le estensioni che desideri escludere

en: Add folders, files or extensions you want to include
it: Aggiungi le cartelle, i file o le estensioni che desideri includere

en: Add new job
it: Aggiungi nuovo processo

en: Added "%s" folder to backup
it: Cartella "%s" aggiunta al backup

en: Added "%s" to backup file list
it: Aggiunto "%s" alla lista dei file di cui effettuare il backup

en: Added XML export "%1$s" with %2$s to backup file list.
it: Aggiunto XML "%1$s" con %2$s sulla lista dei file di backup.

en: Added database dump "%1$s" with %2$s to backup file list
it: Aggiunto il dump del database "%1$s" con %2$s alla lista dei file di backup

en: Added manifest.json file with %1$s to backup file list.
it: Aggiunto il file manifest.json con %1$s di cui effettuare il backup.

en: Added plugin list file "%1$s" with %2$s to backup file list.
it: Aggiunto il file della lista dei plugin "%1$s" con %2$s di cui effettuare il backup.

en: Adding Extra files to Archive
it: Aggiungo file aggiuntivi all'archivio

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: All Statuses
it: Tutti gli stati

en: All content
it: L'intero contenuto

en: All plugin information:
it: Informazioni di tutti i plugin:

en: All tests passed without errors.
it: Tutti i test sono stati effettuati senza errori.

en: Alternative WP Cron
it: WP cron alternativo

en: Amazon S3 Settings
it: Impostazioni Amazon s3

en: Amazon S3: AWS GovCloud (US-East)
it: Amazon S3: AWS GovCloud (Stati Uniti orientali)

en: Amazon S3: AWS GovCloud (US-West)
it: Amazon S3: AWS GovCloud (Stati Uniti occidentali)

en: Amazon S3: Africa (Cape Town)
it: Amazon S3: Africa (Città del Capo)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Hong Kong)
it: Amazon S3: Asia Pacifico (Hong Kong)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Jakarta)
it: Amazon S3: Asia Pacifico (Giacarta)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Mumbai)
it: Amazon S3: Asia Pacifico (Mumbai)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Osaka)
it: Amazon S3: Asia Pacifico (Osaka)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Seoul)
it: Amazon S3: Asia Pacifico (Seoul)

en: Amazon S3: Canada (Central)
it: Amazon S3: Canada (Centrale)

en: Amazon S3: Europe (Frankfurt)
it: Amazon S3: Europa (Francoforte)

en: Amazon S3: Europe (Ireland)
it: Amazon S3: Europa (Irlanda)

en: Amazon S3: Europe (London)
it: Amazon S3: Europa (Londra)

en: Amazon S3: Europe (Milan)
it: Amazon S3: Europa (Milano)

en: Amazon S3: Europe (Paris)
it: Amazon S3: Europa (Parigi)

en: Amazon S3: Europe (Stockholm)
it: Amazon S3: Europa (Stoccolma)

en: Amazon S3: Middle East (Bahrain)
it: Amazon S3: Medio Oriente (Bahrein)

en: Amazon S3: South America (São Paulo)
it: Amazon S3: Sud America (San Paolo)

en: Amazon S3: US East (N. Virginia)
it: Amazon S3: US Est (Nord Virginia)

en: Amazon S3: US East (Ohio)
it: Amazon S3: US Est (Ohio)

en: Amazon S3: US West (N. California)
it: Amazon S3: US Ovest (Nord California)

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
it: Si è verificato un errore,  probabilmente il feed non è attivo. Riprovare più tardi.

en: Any (*)
it: Ogni (*)

en: Api key:
it: Chiave API:

en: App Access to Dropbox
it: Accesso su Dropbox

en: Apply
it: Applica

en: April
it: Aprile

en: Archive Format
it: Formato dell'archivio

[ctx: Archive compression method]
en: Compressing files as %s. Please be patient, this may take a moment.
it: Compressione del file in corso come %s. Sii paziente, potrebbe richiedere qualche istante.

en: Archive format
it: Formato dell'archivio

en: Archive has been successfully encrypted.
it: L'archivio è stato criptato con successo.

en: Archive name
it: Nome archivio

en: Archive size is %s.
it: La grandezza dell'archivio è %s.

en: Archiving Folder: %s
it: Cartella di archiviazione: %s

en: August
it: Agosto

en: Authenticate with Sugarsync!
it: Autenticazione con Sugarsync!

en: Authenticated
it: Autenticato

en: Authenticated to SugarSync with nickname %s
it: Autenticato su SugarSync con nickname %s

en: Authenticated with Dropbox of user: %s
it: Autenticazione su Dropbox dell'utente: %s

en: Authenticated!
it: Autenticato!

en: Authentication for
it: Autenticazione per

en: Authentication for <code>%s</code>
it: Autenticazione per <code>%s</code>

en: Authentication method
it: Metodo di autenticazione

en: Authentication request failed: %s
it: Richiesta di autenticazione fallita: %s

en: Authentification code
it: Codice di autenticazione

en: Automatic updates
it: Aggiornamenti automatici

[ctx: Available space on SugarSync]
en: Not enough disk space available on SugarSync. Available: %s.
it: Spazio insufficiente su SugarSync. Disponibile: %s.

en: Back to Advanced Settings
it: Torna alle Impostazioni avanzate

en: Back to Backups
it: Torna ai backup

en: Back to What
it: Torna a Cosa

en: BackWPUp analytics
it: Statistiche di BackWPUp

en: BackWPup 5.2 is here!
it: BackWPup 5.2 è arrivato!

en: BackWPup 5.2.2 is here!
it: BackWPup 5.2.2 è qui!

en: BackWPup 5.5 is here!
it: BackWPup 5.5 è qui!

en: BackWPup Admin
it: Amministrazione BackWPup

en: BackWPup News
it: Aggiornamenti BackWPup

en: BackWPup Pro version
it: Versione di BackWPup Pro

en: BackWPup archive from %1$s: %2$s
it: Archivio BackWPup da %1$s: %2$s

en: BackWPup archive sending TEST Message
it: Inviando il messaggio di TEST per l'archivio di BackWPup

en: BackWPup banner
it: Banner BackWPup

en: BackWPup is dropping support for PHP versions less than 7.4. As such, using outdated and unsupported versions of PHP may expose your site to security vulnerabilities. Please update PHP to the latest version. Ask your hoster if you don't know how.
it: BackWPup sta per dismettere il supporto per versioni di PHP inferiori alla 7.4. Inoltre, utilizzare versioni datate e non più supportate di PHP potrebbe esporre il tuo sito a vulnerabilità di sicurezza. Aggiorna PHP all'ultima versione. Chiedi al tuo fornitore di hosting se non sai come fare.

en: BackWPup is dropping support for WordPress versions less than 5.0. Please update WordPress to the latest version. Without an update, you will not receive any new features.
it: BackWPup sta per dismettere il supporto per versioni di WordPress inferiori alla 5.0. Aggiorna WordPress all'ultima versione. Senza un aggiornamento non riceverai alcuna nuova funzionalità.

en: BackWPup jobs checker
it: Controllore per i processi di BackWPup

en: BackWPup jobs functions
it: Funzioni di lavoro di BackWPup

en: BackWPup log for %1$s from %2$s at %3$s
it: Log BackWPup per %1$s da %2$s a %3$s

en: BackWPup maximum script execution time
it: Tempo di esecuzione massima per lo script BackWpUp

en: BackWPup requires PHP version %1$s with spl extension or greater and WordPress %2$s or greater.
it: BackWPup richiede la versione di PHP %1$s o superiore con l'estensione spl e WordPress %2$s o superiore.

en: BackWPup supports multiple cloud services in parallel. This ensures backups are redundant.
it: BackWPup supporta più servizi cloud in parallelo. In questo modo i backup sono ridondanti.

en: BackWPup version
it: Versione di BackWPup

en: BackWPup will not backup folders and its sub folders when this file is inside.
it: BackWPup non può eseguire il backup delle cartelle e relative sottocartelle quando questo file è al suo interno.

en: BackWPup’s job wizards make planning and scheduling your backup jobs a breeze.
it: BackWPup rende la pianificazione e la programmazione dei processi di backup un gioco da ragazzi.

en: Backup File Creation
it: Creazione file di backup

en: Backup File transferred to RSC://
it: File Backup trasferito a RSC://

en: Backup Files
it: File di backup

en: Backup Settings
it: Impostazioni di backup

en: Backup WordPress install folder
it: Esegui il backup della cartella di installazione di WordPress

en: Backup archive created.
it: Archivio di backup creato.

en: Backup archive too big to be sent by email!
it: Archivio di backup troppo grande per essere spedito via mail!

en: Backup archive: %s
it: Archivio backup: %s

en: Backup archives management
it: Gestione degli archivi di backup

en: Backup as email
it: Backup su email

en: Backup content folder
it: Cartella del contenuto di backup

en: Backup created in %s seconds.
it: Backup creato in %s secondi.

en: Backup database table "%1$s" with "%2$s" records
it: Esegui il backup della tabella del database "%1$s" con "%2$s" record

en: Backup file downloaded successfully.
it: File di backup scaricato con successo.

en: Backup plugins
it: Esegui il backup dei plugin

en: Backup restored
it: Backup ripristinato

en: Backup sent via email
it: Backup inviato via mail

en: Backup themes
it: Esegui il backup dei temi

en: Backup to Amazon Glacier
it: Backup su Amazon Glacier

en: Backup to Dropbox
it: Backup su Dropbox

en: Backup to FTP
it: Backup su FTP

en: Backup to FTP server
it: Backup su server FTP

en: Backup to Folder
it: Backup su cartella

en: Backup to Google Drive
it: Backup su Google Drive

en: Backup to HiDrive
it: Backup su HiDrive

en: Backup to Microsoft Azure
it: Backup su Microsoft Azure

en: Backup to Microsoft Azure (Blob)
it: Backup su Microsoft Azure (Blob)

en: Backup to OneDrive
it: Backup su OneDrive

en: Backup to Rackspace Cloud Files
it: Backup su Rackspace Cloud File

en: Backup to S3 services (Amazon, Google Storage, Hosteurope and more)
it: Backup su servizi S3 (Amazon, Google Storage, Hosteurope e altri)

en: Backup to SugarSync
it: Backup su SugarSync

en: Backup to an S3 Service
it: Backup su un Servizio S3

en: Backup to your web space
it: Backup sul tuo spazio web

en: Backup transferred to %s
it: Backup trasferito su %s

en: Backup transferred to %s.
it: Backup trasferito su %s.

en: Backup transferred to FTP server: %s
it: Backup trasferito sul server FTP: %s

en: Backup type
it: Tipo di backup

en: Backup updated.
it: Backup aggiornato.

en: Backup uploads folder
it: Esegui il backup della cartella upload

en: Backup wp-config.php, robots.txt, nginx.conf, .htaccess, .htpasswd, favicon.ico, and Web.config from root if it is not included in backup.
it: Esegui il backup di wp-config.php, robots.txt, nginx.conf, .htaccess, .htpasswd, favicon.ico e Web.config dalla root se non è inclusa nel backup.

en: Backups
it: Backup

en: Backups History
it: Cronologia dei backup

en: Basic Auth Password:
it: Password di autenticazione:

en: Basic Auth Username:
it: Nome utente per l'autenticazione:

en: Basic auth
it: Autenticazione di base

en: Beginning new file upload session
it: Inizio nuova sessione di caricamento file

en: Blog Time
it: Orario del blog

en: Blog Time offset
it: Differenza di tempo per il Blog

en: Blog Timezone
it: Fuso orario del blog

en: Blog language
it: Lingua del blog

en: Bucket %1$s created.
it: Bucket %1$s creato.

en: Bucket selection
it: Selezione Bucket

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

en: By checking this box, I agree to share anonymous usage data with the BackWPup development team to help improve the plugin. %1$sWhat info will we collect?%2$s
it: Selezionando questa casella, accetto di condividere i dati di utilizzo anonimi con il team di sviluppo di BackWPup per migliorare il plugin. %1$sQuali informazioni raccoglieremo?%2$s

en: By default everything is encrypted: connections to external services, local files and access to directories.
it: Per impostazione predefinita, tutto è crittografato: connessioni a servizi esterni, i file locali e l'accesso alle directory.

en: CHMOD Dir
it: CHMOD per la directory

en: Call to undefined method %1$s::%2$s()
it: Chiamata al metodo non definito %1$s::%2$s()

en: Can not open source file for transfer.
it: Non è possibile aprire il file sorgente per il trasferimento.

en: Can not open target file for writing.
it: Impossibile aprire il file di destinazione in scrittura.

en: Can we collect anonymous data to make BackWPup better?
it: Possiamo raccogliere dati anonimi per migliorare BackWPup?

en: Can`t write a file to temporary folder
it: Impossibile scrivere un file nella cartella temporanea

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot add "%s" to zip archive!
it: Impossibile aggiungere "%s" all'archivio compresso!

en: Cannot connect to MySQL database (%1$d: %2$s)
it: Impossibile connettersi al database MySQL (%1$d: %2$s)

en: Cannot connect via explicit SSL-FTP to %1$s:%2$d
it: Impossibile connettersi con SSL-FTP esplicito a %1$s: %2$d

en: Cannot create backup archive correctly. Aborting creation.
it: Impossibile creare correttamente il file d'archivio. Creazione annullata.

en: Cannot create folder: %1$s
it: Impossibile creare la cartella: %1$s

en: Cannot delete "%s" on FTP server!
it: Impossibile eliminare "%s" nel server FTP!

en: Cannot delete backup from %s.
it: Impossibile eliminare il backup da %s.

en: Cannot encode data into JSON. Got error: %s
it: Impossibile codificare i dati in JSON. Errore ricevuto: %s

en: Cannot enter normal mode
it: Impossibile inviare in modalità normale

en: Cannot enter passive mode
it: Impossibile inviare in modalità passiva

en: Cannot open SQL backup file
it: Impossibile aprire il file di backup SQL

en: Cannot open archive file
it: Impossibile aprire il file di archivio

en: Cannot open file for reading: %s
it: Impossibile aprire il file per la lettura: %s

en: Cannot open source file %s for archiving. Writing an empty file.
it: Impossibile aprire il file sorgente %s per archiviarlo. Scrivendo un file vuoto.

en: Cannot open source file %s.
it: Impossibile aprire il file sorgente %s.

en: Cannot open the archive for reading. Aborting encryption.
it: Impossibile aprire l'archivio per la lettura. Interrompo la crittografia.

en: Cannot set DB charset to %s
it: Impossibile impostare il set di caratteri del DB a %s

en: Cannot transfer backup to Rackspace cloud.
it: Impossibile trasferire il backup su Rackspace cloud.

en: Cannot transfer backup to S3! (%1$d) %2$s
it: Impossibile trasferire il backup su S3! (%1$d) %2$s

en: Cannot transfer backup to SugarSync!
it: Impossibile trasferire il backup su SugarSync!

en: Cannot write progress to working file. Job will be aborted.
it: Impossibile scrivere il progresso nel file di lavoro. Il processo verrà interrotto.

en: Cannot write the encrypted archive. Aborting encryption.
it: Impossibile scrivere l'archivio criptato. Interrompo la crittografia.

en: Change destination
it: Cambia destinazione

en: Changes for job <i>%s</i> saved.
it: Modifiche per <i>%s</i> salvate.

en: Cheating, huh?
it: Fai il furbo, eh?

en: Check WP Export file&#160;&hellip;
it: Controllo il file dell'esportazione di WordPress&#160;&hellip;

en: Check WordPress database tables only
it: Controlla solo le tabelle WordPress del database

en: Check database tables
it: Controllo tabelle del database

en: Check the installation
it: Controlla l'installazione

en: Check the job log
it: Controlla i log del processo

en: Checking for not aborted multipart Uploads&#160;&hellip;
it: Controllo dei caricamenti&#160;&hellip; multipart non annullati

en: Choose how often you want to backup
it: Scegli quanto spesso vuoi effettuare il backup

en: Choose your restore strategy.
it: Scegli la tua strategia di ripristino.

en: Close
it: Chiudi

en: Close working screen
it: Chiudi la schermata di lavoro

en: Cloud Support
it: Supporto cloud

en: Complete database backup
it: Backup completo del database

en: Complete file backup
it: Backup completo dei file

en: Compressing done.
it: Compressione eseguita.

en: Compressing file&#160;&hellip;
it: Comprimendo il file&#160;&hellip;

en: Configure
it: Configura

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Congratulations! 🙌
it: Congratulazioni! 🙌

en: Connected to FTP server: %1$s:%2$d
it: Connesso al server FTP: %1$s:%2$d

en: Connected to MS Azure container "%s".
it: Connesso al container MS Azure "%s".

en: Connected to Rackspace cloud files container %s
it: Connesso al contenitore di file cloud Rackspace %s

en: Connected to S3 Bucket "%1$s" in %2$s
it: Connessione a S3 Bucket "%1$s" in %2$s

en: Connected to database %1$s on %2$s
it: Connesso al database %1$s su %2$s

en: Connected via explicit SSL-FTP to server: %1$s:%2$d
it: Connessione con SSL-FTP esplicito al server: %1$s: %2$d

en: Connection failed
it: Connessione fallita

en: Container creation failed: %1$s
it: Creazione del container fallita: %1$s

en: Container selection
it: Selezione container

en: Content: %s
it: Contenuto: %s

en: Content: <code>%s</code>
it: Contenuto: <code>%s</code>

en: Continue
it: Continua

en: Copy Debug Info
it: Copia le informazioni di debug

en: Copy of
it: Copia di

en: Copy the link for an external start. This option has to be activated to make the link work.
it: Copia il link per un avvio esterno. Questa opzione deve essere attivata per far funzionare il link.

en: Could not copy debug info. You can simply press ctrl+C to copy it.
it: Problemi a copiare il contenuto automaticamente, premi ctrl+C per copiarlo

en: Could not decode basic authentication token %s
it: Impossibile decodificare il token di autenticazione di base %s

en: Could not extract job id from destination %s.
it: Impossibile estrarre l'job id dalla destinazione %s.

en: Could not get file %s from Rackspace
it: Impossibile ottenere il file %s da Rackspace

en: Could not open log folder: %s
it: Non è possibile aprire la cartella dei log: %s

en: Could not open path: %s
it: Impossibile accedere al percorso: %s

en: Could not read data from source file.
it: Impossibile leggere i dati dal file sorgente.

en: Could not write data into target file.
it: Impossibile scrivere i dati nel file di destinazione.

en: Could not write data to file %s.
it: Impossibile scrivere dati nel file %s.

en: Could not write data to file.
it: Impossibile scrivere i dati nel file.

en: Could not write data to file. Empty source file.
it: Impossibile scrivere dati sul file. Il file sembra vuoto.

en: Could not write log file
it: Non è stato possibile scrivere il file di log

en: Create Account
it: Crea un account

en: Create Sugarsync account
it: Crea un account Sugarsync

en: Create a Job
it: Creare un processo

en: Create a backup archive
it: Crea un archivio di backup

en: Create a new container
it: Crea un nuovo cointainer

en: Created at
it: Creato il

en: Creates archive
it: Archivi creati

en: Creates manifest file
it: Crea il file Manifest

en: Creating a backup might take a few minutes, depending on your site’s size
it: La creazione di un backup potrebbe richiedere alcuni minuti, a seconda delle dimensioni del tuo sito

en: Current PHP user
it: Utente PHP corrente

en: Custom API keys for DropBox and SugarSync
it: API key per DropBox e SugarSync

en: Custom S3 destination
it: S3 Destinazione Personalizzata

en: DB Check
it: Controllo database

en: DEPRECATED:
it: DEPRECATO:

en: Daily
it: Giornaliera

[ctx: Dashboard heading]
en: Planning backups
it: Pianifica i backup

[ctx: Dashboard heading]
en: Ready to set up a backup job?
it: Sei pronto per impostare un processo di backup?

[ctx: Dashboard heading]
en: Restoring backups
it: Ripristino dei backup

en: Data
it: Dati

en: Data Settings
it: Impostazioni dei dati

en: Data compression
it: Compressione dati

en: Data is not valid JSON. Error: %s
it: I dati non sono JSON validi. Errore: %s

en: Database Connection Settings.
it: Impostazioni di connessione al database.

en: Database Host
it: Host del database

en: Database Name
it: Nome del database

en: Database Only
it: Solo database

en: Database Password
it: Password del database

en: Database Settings
it: Impostazioni del database

en: Database User
it: Utente del database

en: Database backup
it: Backup del database

en: Database backup as mysqldump per command line
it: Database backup usando mysqldump come dalla linea di comando

en: Database backup done!
it: Backup del database effettuato!

en: Database backup for additional MySQL databases
it: Backup per database MySQL aggiuntivi

en: Database backup scheduled
it: Backup del database programmato

en: Database check
it: Controllo database

en: Database check done!
it: Controllo del database effettuato!

en: Database error %1$s for query %2$s
it: Errore %1$s durante la query %2$s

en: Database error: %1$s. Query: %2$s
it: Errore nel database: %1$s. Query: %2$s

en: Day of Month:
it: Giorno del mese:

en: Day of Week:
it: Giorno della settimana:

en: Debug (not translated)
it: Debug (non tradotto)

en: Debug (translated)
it: Debug (tradotto)

en: Debug Info
it: Informazioni di debug

en: Debug Information
it: Informazioni di debug

en: Debug info copied to clipboard.
it: Informazioni di debug copiate negli appunti.

en: Debug log has much more information than normal logs. It is for support and should be handled carefully. For support is the best to use a not translated log file. Usage of not translated logs can reduce the PHP memory usage too.
it: Il log di Debug contiene molte più informazioni dei log normali. Viene usato per il supporto tecnico e dovrebbe essere trattato con cura. Per il supporto tecnico è preferibile usare un file di log non tradotto. L'uso dei file di log non tradotti può anche ridurre la memoria PHP utilizzata.

en: December
it: Dicembre

en: Default Archive format
it: Formato predefinito dell'archivio

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Backup
it: Elimina il backup

en: Delete Dropbox Authentication
it: Elimina l'autenticazione Dropbox

en: Delete Sugarsync authentication!
it: Elimina autenticazione a Sugarsync

en: Delete failed with status: %1$s
it: Eliminazione fallita con stato: %1$s

en: Delete failed: %1$s
it: Eliminazione fallita: %1$s

en: Delete permanently
it: Elimina definitivamente

en: Deleting a backup is permanent and cannot be undone.
it: L'eliminazione di un backup è definitiva e non può essere annullata.

en: Destination provides only Pathstyle buckets
it: La destinazione fornisce solo bucket Pathstyle

en: Destination supports multipart
it: La destinazione supporta il multipart

en: Destinations
it: Destinazioni

en: Differential backup of changed directories to Dropbox
it: Backup differenziale di directory modificate su Dropbox

en: Differential backup of changed directories to Google Drive
it: Backup differenziale delle directory modificate su Google Drive

en: Differential backup of changed directories to MS Azure
it: Backup differenziale di directory modificate su MS Azure

en: Differential backup of changed directories to Rackspace Cloud Files
it: Backup differenziale di directory modificate su Rackspace Cloud Files

en: Differential backup of changed directories to S3
it: Backup differenziale di directory modificate su S3

en: Differential backup of changed directories to local folder
it: Backup differenziale delle directory modificate nella cartella locale

en: Disable
it: Disabilita

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disabled PHP Functions:
it: Funzioni PHP disabilitate:

en: Disabled WP Cron
it: Disabilita WP Cron

en: Disabled due to missing %s PHP function.
it: Disabilitato per la mancanza della funzione PHP %s.

en: Dismiss
it: Ignora

en: Dismiss this notice
it: Ignora questa notifica

en: Dismiss this notice.
it: Ignora questa notifica.

en: Display working log
it: Visualizza il log

en: Docs
it: Documentazione

en: Don't backup thumbnails from the site's uploads folder.
it: Non effettuare il backup delle miniature dalla cartella di upload.

en: Don't show again
it: Non mostrare più

en: Download database backup
it: Download del backup del database

en: Download failed.
it: Download fallito.

en: Download last backup
it: Scarica l'ultimo backup

en: Dream Host Cloud Storage
it: Archivio Cloud Dream Host

en: Drop file here
it: Trascina il file qui

en: Dropbox API: %s
it: API Dropbox: %s

en: Dropbox Settings
it: Impostazioni Dropbox

en: ERROR
it: ERRORE

en: ERROR:
it: ERRORE:

en: EasyCron.com API returns (%1$s): %2$s
it: Le API di EasyCron.com restituiscono (%1$s): %2$s

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Job
it: Modifica processo

en: Edit Title
it: Modifica titolo

en: Edit the title of your scheduled backup
it: Modifica il titolo del tuo backup programmato

en: Edit title
it: Modifica titolo

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Email FROM field
it: Mittente

en: Email sent.
it: Email inviata.

en: Empty output on working
it: Output vuoto sul processo di backup.

en: Enable
it: Abilita

en: Enable an empty Output on backup working.
it: Abilita un output vuoto sul processo di backup.

en: Enable compatibility with IIS on Windows
it: Abilita la compatibilità con IIS su Windows

en: Enable compatibility with IIS on Windows.
it: Abilita la compatibilità con IIS su Windows.

en: Encrypt Archive
it: Cripta archivio

en: Encrypt Backup Archives
it: Cripta archivi di backup

en: Encrypted %s of data.
it: %s dei dati criptati.

en: Encryption
it: Crittografia

en: Encrypts the archive
it: Cripta l'archivio

en: End of Job
it: Fine del processo

en: Entering normal mode
it: Invio in modalità normale

en: Entering passive mode
it: Invio in modalità passiva

en: Error getting SYSTYPE
it: Impossibile ottenere il SYSTYPE

en: Error transfering backup to %s.
it: Errore nel trasferimento del backup su %s.

en: Error while sending email!
it: Errore durante l'invio della email!

en: Error while writing file!
it: Errore durante la scrittura del file!

en: Errors only
it: Solo errori

en: Errors:
it: Errori:

en: Errors: %s
it: Errori: %s

en: Every time BackWPup runs a backup job, a log file is being generated. Choose where to store your log files and how many of them.
it: Ogni volta che BackWPup esegue un processo di backup, un file di log verrà generato. Scegli dove archiviare i tuoi file di log e il loro numero.

en: Everything is working perfectly!
it: Tutto funziona perfettamente!

en: Exception caught in %1$s: %2$s
it: Intercettata eccezione in %1$s: %2$s

en: Exclude files
it: Escludi file

en: Exclude files/folders from backup
it: Escludi file e cartella dal backup

en: Exclude from backup
it: Escludi dal backup

en: Exclude:
it: Escludi:

en: Excluded by .donotbackup file!
it: Escluso dal file .donotbackup!

en: Exclusion Settings
it: Impostazioni di esclusione

en: Experiencing an issue and need to contact BackWPup support? Click the link below to get debug information you can send to us.
it: Hai riscontrato un problema e hai bisogno di contattare il supporto di BackWPup? Fai clic sul link qui sotto per ottenere le informazioni di debug che puoi inviarci.

en: External link
it: Link esterno

en: Extra folders to backup
it: Cartelle aggiuntive per il backup

en: Extracting Archive…
it: Estrazione dell'archivio in corso...

en: FREE
it: GRATUITO

en: FTP Folder "%s" cannot be created!
it: Impossibile creare la cartella FTP "%s"!

en: FTP Folder "%s" cannot be created! Parent directory may be not writable.
it: La cartella FTP "%s" non può essere creata! La directory genitore non è scrivibile.

en: FTP Folder "%s" created!
it: Cartella FTP "%s" creata!

en: FTP Settings
it: Impostazioni FTP

en: FTP client command: %s
it: Comando FTP client: %s

en: FTP current folder is: %s
it: L'attuale cartella FTP è: %s

en: FTP server error: %s
it: Errore del server FTP: %s

en: FTP server reply: %s
it: Risposta dal server FTP: %s

en: FTP server response: %s
it: Risposta del server FTP: %s

en: Failed to delete job
it: Impossibile eliminare il processo

en: Failed to revoke Dropbox token: %s
it: Impossibile revocare il token Dropbox: %s

en: Features
it: Funzionalità

en: Features / differences between Free and Pro
it: Caratteristiche/differenze tra Gratuito e Pro

en: February
it: Febbraio

en: Feel free to leave 👋
it: Sentiti libero di lasciare questa pagina 👋

en: File "%s" is not readable!
it: Il file "%s" non è leggibile!

en: File backup
it: Backup dei file

en: File compression
it: Compressione file

en: File could not be opened for reading.
it: Impossibile leggere il file.

en: File could not be opened for writing.
it: Il file non può essere aperto in scrittura.

en: File name cannot be empty.
it: Il nome del file non può essere vuoto.

en: File size of “%s” cannot be retrieved. File might be too large and will not be added to queue.
it: La dimensione del file "%s" non possono essere recuperate. Il file potrebbe essere troppo grande e non sarà aggiunto alla coda.

[ctx: File to add to archive]
en: File %s does not exist or is not readable
it: Il file %s non esiste o non è leggibile

en: Files
it: File

en: Files backup scheduled
it: Backup dei file programmato

en: Filter by Status
it: Filtra per stato

en: Finishing upload session with a total of %s uploaded
it: Sessione di caricamento terminata con un totale di %s caricati

en: First Backup
it: Primo backup

en: First Steps
it: Primi passi

en: First job not found
it: Il primo processo non è stato trovato

en: Folder
it: Cartella

en: Folder "%1$s" is not writable
it: La cartella "%1$s" non è scrivibile

en: Folder "%s" is not readable!
it: La cartella "%s" non è leggibile!

en: Folder %1$s is not in open basedir, please use another folder.
it: La cartella %1$s non è nella directory base, usa un'altra cartella.

en: Folder %1$s not allowed, please use another folder.
it: La cartella %1$s non è consentita, usa un'altra cartella.

en: Folder Settings
it: Impostazioni cartella

[ctx: Folder name]
en: Folder %s does not exist
it: La cartella %s non esiste

[ctx: Folder name]
en: Folder %s is not readable
it: La cartella "%s" non è leggibile

en: Folder name cannot be empty
it: Il nome della cartella non può essere vuoto

[ctx: Folder path to add to archive]
en: Folder %s does not exist or is not readable
it: La cartella %s non esiste o non è leggibile

en: Folder to store files in
it: Cartella dove conservare i file

en: Folders to backup
it: Cartelle per il backup

en: For further information <a href="https://backwpup.com/docs/php-7-2-update/" target="_blank">see here</a>, and if any questions remain contact our support team.
it: Per ulteriori informazioni <a href="https://backwpup.com/docs/php-7-2-update/" target="_blank">leggi qui</a>, e se ti restano delle domande contatta il nostro team di supporto.

en: Format
it: Formato

en: Frequency
it: Frequenza

en: Friday
it: Venerdì

en: Full Access to Dropbox
it: Accesso completo a Dropbox

en: Full Restore
it: Ripristino completo

en: Function Disabled
it: Funzione disabilitata

en: Functions for gz compression not available
it: Non sono disponibili funzioni per la compressione gz

en: GDrive API: %s
it: API GDrive: %s

en: GDrive: Authenticated.
it: GDrive: autenticato.

en: GDrive: No refresh token received. Try to Authenticate again!
it: GDrive: nessun token di aggiornamento ricevuto. Prova ad autenticarti di nuovo!

en: GET PRO
it: PASSA A PRO

en: General
it: Generale

en: Generate a database backup of WordPress tables and download it right away!
it: Genera un backup del database delle tabelle WordPress ed esegui subito il download!

en: Get BackWPup Pro now
it: Ottieni BackWPup Pro ora

en: Get Debug Info
it: Ottieni le informazioni di debug

en: Get Dropbox App auth code
it: Ottieni il codice di autenticazione da Dropbox

en: Get Pro
it: Ottieni la versione Pro

en: Get pro.
it: Ottieni Pro.

en: Give your website data the protection it deserves with BackWPup Pro.
it: Dai ai dati del tuo sito web la protezione che meritano con BackWPup Pro.

en: Glacier Instant Retrieval
it: Recupero istantaneo Glacier

en: Go to my Backups
it: Vai ai miei Backup

en: Help Us Improve BackWPup!
it: Aiutaci a migliorare BackWPup!

en: Here you can setup your <a href="https://www.easycron.com/user/token?ref=36673" title="Affiliate Link!">EasyCron.com API key</a> to use this service.
it: Qui puoi impostare il tuo <a href="https://www.easycron.com/user/token?ref=36673" title="Link di affiliazione!">EasyCron.com API chiave</a> per utilizzare questo servizio.

en: Hour
it: Ora

en: Hourly
it: Oraria

en: Hours:
it: Ore:

en: How is your experience with BackWPup?
it: Com'è la tua esperienza con BackWPup?

en: I have feedback
it: Ho un feedback

en: I need your help!
it: Mi serve il tuo aiuto!

en: I've encountered some issues.
it: Ho avuto alcuni problemi.

en: If %s will be added to your backup archive, the archive will be too large for operations with this PHP Version. You might want to consider splitting the backup job in multiple jobs with less files each.
it: Se %s verrà aggiunto al tuo archivio di backup, l'archivio sarà troppo grande per le operazioni con questa versione di PHP. Potresti dividere il processo di backup in processi multipli con meno file ciascuno.

en: If this message reaches your inbox, sending backup archives via email should work for you.
it: Se questo messaggio ti è arrivato correttamente, anche l'invio degli archivi di backup tramite email dovrebbe funzionare.

en: If you check this box, a cron job will be created on EasyCron that all 5 Minutes calls the WordPress cron.
it: Se si seleziona questa casella, verrà creato un processo cron su EasyCron che ogni 5 minuti richiama il cron WordPress.

en: If you protected your blog with HTTP basic authentication (.htaccess), or you use a Plugin to secure wp-cron.php, then use the authentication methods below.
it: Se hai protetto il tuo blog con l'autenticazione di base HTTP (.htaccess), oppure utilizzi un plugin per disabilitare l'accesso a wp-cron.php, utilizza i metodi di autenticazione di seguito.

en: Import and export job settings as XML
it: Importa ed esporta le impostazioni dei processi come XML

en: In order for backup file tracking to work, %hash% must be included anywhere in the archive name.
it: Per il corretto funzionamento del tracciamento dei file di backup, %hash% deve essere incluso in qualsiasi punto del nome dell'archivio.

en: Inactive
it: Inattivo

en: Inactive plugins:
it: Plugin disattivati:

en: Include in backup
it: Includi nel backup

en: Include special files
it: Includi i file speciali

en: Include to backup
it: Includi nel backup

en: Information
it: Informazioni

en: Installed plugins list
it: Lista dei plugin installati

en: Invalid backup data.
it: Dati di backup non validi.

en: Invalid mode provided for fopen: %s
it: Modalità non valida fornita per fopen: %s

en: Invalid notice type specified
it: Tipo di avviso specificato non valido

en: Items to export
it: Elementi da esportare

en: January
it: Gennaio

en: Job
it: Processo

en: Job "%1$s" has started, but not responded for 10 seconds. Please check <a href="%2$s">information</a>.
it: Il processo "%1$s" è in esecuzione, ma non ha risposto per 10 secondi. Consulta le <a href="%2$s">informazioni</a>.

en: Job "%s" started.
it: Processo "%s" avviato.

en: Job Destination
it: Destinazione processo

en: Job ID does not exist!
it: L'ID del processo non esiste!

en: Job ID was not provided
it: L'ID del processo non è stato fornito

en: Job ID: %d
it: ID del processo: %d

en: Job Name
it: Nome del processo

en: Job Schedule
it: Pianifica il backup

en: Job Start
it: Inizio processo

en: Job Tasks
it: Compiti del processo

en: Job completed
it: Processo completato

en: Job currently running: %s
it: Processo attualmente avviato: %s

en: Job deleted successfully.
it: Processo eliminato correttamente.

en: Job done in %s seconds.
it: Processo eseguito in %s secondi.

en: Job finished with warnings in %s seconds. Please resolve them for correct execution.
it: Il processo è terminato con avvisi in %s secondi. Risolvili per una corretta esecuzione.

en: Job has ended with errors in %s seconds. You must resolve the errors for correct execution.
it: Il processo si è concluso con degli errori in %s secondi. È necessario risolvere gli errori per l'esecuzione corretta.

en: Job id not set
it: Id del processo non impostato

en: Job restarts due to inactivity for more than 5 minutes.
it: Reinizializzato a causa di un'inattività di oltre 5 minuti.

en: Job settings saved successfully.
it: Impostazioni del processo salvate correttamente.

en: Job tasks
it: Compiti del processo

en: Job title updated successfully.
it: Titolo del processo aggiornato correttamente.

en: Job will be terminated.
it: Il processo sarà terminato.

en: Job will restart before hitting maximum execution time. Restarts will be disabled on CLI usage. If <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> has been defined, WordPress Cron will be used for restarts, so it can take a while. 0 means no maximum.
it: Il processo sarà riavviato prima di raggiungere il tempo massimo di esecuzione. I riavvii saranno disabilitati nell'uso da CLI. Se <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> è definito, WordPress Cron sarà usato per i riavvii, quindi può richiedere del tempo. Inserire 0 per nessun massimo.

en: Job with ID %d
it: Processo con ID %d

en: Jobs
it: Processi

en: Jobs Settings
it: Impostazioni dei processi

en: Jobs overview
it: Panoramica processi

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Key to start jobs externally with an URL
it: Chiave per avviare i processi esternamente con un URL

en: Last Run
it: Ultima esecuzione

en: Last log
it: Ultimo log

en: Last logs
it: Ultimi log

en: Leave a review
it: Lascia una recensione

en: Leave empty to not have log sent. Or separate with , for more than one receiver.
it: Lascia vuoto per non inviare nessun log. Oppure separa con una virgola per più di un destinatario.

en: Length for table backup is not correctly set: %1$s
it: La lunghezza per il backup della tabella non è impostata correttamente: %1$s

en: License
it: Licenza

en: Link "%s" not following.
it: Il link "%s" non verrà seguito.

[ctx: Link to PHP manual]
en: Please disable the deprecated <a href="%s">PHP safe mode</a>.
it: Disabilita <a href="%s">PHP safe mode</a> in quanto la funzionalità risulta deprecata.

en: List of installed plugins
it: Lista dei plugin installati

en: Loaded PHP Extensions:
it: Estensioni PHP caricate:

en: Log Files
it: File di log

en: Log file folder
it: Cartella file di log

en: Log file management
it: Gestione dei file di log

en: Log folder
it: Cartella di log:

en: Log folder %s does not exist.
it: La cartella dei log %s non esiste.

en: Log folder %s is not writable.
it: La cartella di log %s non è scrivibile.

en: Log of running job
it: Log del processo in corso

en: Log only
it: Solo log

en: Log report via email
it: Rapporto log via email

en: Logfile not found!
it: File di log non trovato!

en: Logging Level
it: Livello di logging

en: Login
it: Accesso

en: Logs
it: Log

en: Logs Settings
it: Impostazioni dei log

en: Logs settings
it: Impostazioni dei log

en: London (LON)
it: Londra (LON)

en: MS Azure Access Keys
it: Chiavi di accesso di MS Azure

en: MS Azure container "%s" created.
it: Container MS Azure "%s" creato.

en: MS Azure container "%s" does not exist!
it: Il container MS Azure "%s" non esiste!

en: MS Azure container create: %s
it: Container MS Azure creato: %s

en: Manage your BackWPup license
it: Gestisci la tua licenza di BackWPup

en: Manual
it: Manuale

en: March
it: Marzo

en: Maximum PHP Script execution time
it: Tempo massimo di esecuzione dello Script PHP

en: Maximum execution time
it: Tempo massimo di esecuzione

en: Maximum log files
it: Numero massimo di file di log

en: Maximum log files in folder.
it: Numero massimo di file di log nella cartella.

en: Maximum number of retries for job steps
it: Numero massimo di tentativi per le fasi di backup

en: Maximum script execution time
it: Tempo massimo di esecuzione dello script

en: May
it: Maggio

en: Memory in use
it: Memoria in uso

en: Microsoft Azure Configuration:
it: Configurazione di Microsoft Azure:

en: Microsoft Azure Settings
it: Impostazioni di Microsoft Azure

en: Migrate URL
it: Migra URL

en: Migration Settings
it: Impostazioni di migrazione

en: Minute
it: Minuto

en: Minutes
it: Minuti

en: Minutes:
it: Minuti:

en: Missing API Key!
it: Chiave API mancante!

en: Missing access key!
it: Chiave di accesso mancante!

en: Missing account name!
it: Nome account mancante!

en: Missing class "%s".
it: Classe mancante "%s".

en: Missing function "%s".
it: La funzione "%s" non esiste.

en: Missing opt-in value
it: Valore di opt-in mancante

en: Missing secret access key!
it: Manca la chiave di accesso segreta!

en: Missing username!
it: Nome utente mancante!

en: Monday
it: Lunedì

en: Month:
it: Mese:

en: Monthly
it: Mensile

en: More info.
it: Maggiori informazioni.

en: More infos
it: Maggiori informazioni

en: MySQL Client encoding
it: Codifica client MySQL

en: MySQL backup file not created
it: Il file di backup per MySQL non è stato creato

en: MySQL version
it: Versione MySQL

en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

en: New Job
it: Nuovo processo

en: New URL
it: Nuovo URL

en: Next Run
it: Prossima esecuzione

en: Next Scheduled Backups
it: Prossimi backup programmati

en: Next runtime:
it: Prossima esecuzione:

en: Next scheduled jobs
it: Prossimo processo pianificato

en: No Logs.
it: Nessun log.

en: No access token provided
it: Nessun token di accesso fornito

en: No backup scheduled
it: Nessun backup programmato

en: No backups found.
it: Nessun backup trovato.

en: No bucket found!
it: Nessun bucket trovato!

en: No container found!
it: Nessun cointainer trovato!

en: No destination correctly defined for backup! Please correct job settings.
it: Nessuna destinazione definita correttamente per il backup! Correggi le impostazioni del processo.

en: No email set.
it: Nessuna email impostata.

en: No encryption key was provided. Aborting encryption.
it: Non è stata fornita una chiave crittografica. Interrompo la crittografia.

en: No files could be found. (List will be generated during next backup.)
it: Nessun file trovato. (Verrà generata una lista durante il prossimo backup)

en: No files/folder for the backup.
it: Nessun file/cartella per il backup.

en: No job running.
it: Nessun processo in esecuzione.

en: No password set.
it: Nessuna password impostata.

en: No refresh token provided. You may need to reauthenticate with Dropbox
it: Nessun token di aggiornamento fornito. Potrebbe essere necessario eseguire nuovamente l'autenticazione con Dropbox

en: No tables to backup.
it: Nessuna tabella per il backup.

en: No tables to check.
it: Nessuna tabella da controllare.

en: No, thanks.
it: No, grazie.

en: Nope, maybe later
it: No, forse più tardi

en: Normal (not translated)
it: Normale (non tradotto)

en: Normal (translated)
it: Normale (tradotto)

en: Not Authenticated with Dropbox!
it: Non autenticato con Dropbox!

en: Not authenticated
it: Non autenticato

en: Not authenticated!
it: Non autenticato!

en: Not expected HTTP response:
it: Risposta HTTP non prevista:

en: Not needed or set
it: Non necessario o non impostato

en: Not now, thanks
it: Non ora, grazie

en: Not scheduled!
it: Non programmato!

en: Note:
it: Nota:

en: Note: Only backups done with BackWPup can be restored.
it: Nota: possono essere ripristinati solo i backup fatti con BackWPup.

en: Nothing to abort.
it: Niente da interrompere.

en: November
it: Novembre

en: Now Running
it: Esegui

en: OAuth tokens have not been set.
it: I token OAuth non sono stati impostati.

en: OR
it: O

en: October
it: Ottobre

en: Old URL
it: Vecchio URL

en: One click backup
it: Backup in un clic

en: One file deleted on FTP server | %d files deleted on FTP server
it[0]: Un file eliminato dal server FTP
it[1]: %d file eliminati dal server FTP

en: One file deleted on S3 Bucket. | %d files deleted on S3 Bucket
it[0]: Un file cancellato su S3 Bucket.
it[1]: %d file cancellati su S3 Bucket.

en: Operating System
it: Sistema operativo

en: Ops! Unfortunately the file doesn't exists. May be was deleted?
it: Sfortunatamente il file non esiste. Potrebbe essere stato cancellato?

en: Other in wp-content
it: Altro in wp-content

en: PHP Memory limit
it: Limite di memoria per PHP

en: PHP Version %1$s is to low, you need Version %2$s or above.
it: La versione in uso di PHP %1$s è troppo vecchia, hai bisogno della versione %2$s o superiore.

en: PHP cURL extension must be installed to use the full plugin functionality.
it: L'estensione PHP cURL deve essere installata per poter sfruttare a pieno il plugin.

en: PHP function to connect with explicit SSL-FTP to server does not exist!
it: La funzione PHP per connettersi con SSL-FTP esplicito al server non esiste!

en: PHP version
it: Versione PHP

en: Pages
it: Pagine

en: Password cannot be empty
it: La password non può essere vuota

en: Path as set by user (symlink?): %s
it: Percorso impostato dall'utente (link simbolico?): %s

en: PclZip archive add error: %s
it: L'archivio PclZip aggiunge un errore: %s

en: Please complete the authentication to continue.
it: Completa l'autenticazione per continuare.

en: Please download the key before continuing. If you do not save it locally, you cannot decrypt your backups later.
it: Scarica la chiave prima di continuare. Se non la salvi in locale, non potrai decrittare poi i tuoi backup.

en: Please download the private key before continuing. If you do not save it locally, you cannot decrypt your backups later.
it: Scarica la chiave privata prima di continuare. Se non la salvi in locale, non potrai decriptare poi i tuoi backup.

en: Please enter a public key first, or generate a key pair.
it: Per iniziare inserisci una chiave pubblica, o genera una coppia di chiavi.

en: Please enter your Azure Access Keys
it: Inserisci le tue chiavi di accesso di Azure

en: Please enter your private key.
it: Inserisci la tua chiave privata.

en: Please leave manifest.json untouched and in place. Otherwise it is safe to be ignored.
it: Lascia il file manifest.json intatto ed al suo posto. In caso contrario può essere ignorato.

en: Please name this job.
it: Dai un nome a questo processo

en: Please select what files and/or database you want to backup
it: Seleziona di quali file e/o database vuoi effettuare il backup

en: Please visit each job below and reauthenticate your Dropbox connection.
it: Visita ogni processo qui sotto e autentica nuovamente la tua connessione Dropbox.

en: Please wait &hellip;
it: Attendi &hellip;

en: Plugin list file name
it: Nome del file della lista dei plugin

[ctx: Plugin name; Plugin Version; plugin url]
en: [INFO] %1$s %2$s; A project of WP Media
it: [INFO] %1$s %2$s; Un progetto di WP Media

en: Plugin update was successful, but we ran into an unexpected issue with one of your backup data. For assistance or to ensure everything is working as expected, %1$sreach out to support%2$s.
it: L'aggiornamento del plugin è andato a buon fine, ma abbiamo riscontrato un problema imprevisto con uno dei tuoi dati di backup. Per assistenza o per assicurarti che tutto funzioni come previsto, %1$scontatta il supporto%2$s.

en: Plugins
it: Plugin

en: Port
it: Porta

en: Posts
it: Articoli

en: Premium support
it: Supporto premium

en: Preview:
it: Anteprima:

en: Private SSH key
it: Chiave SSH privata

[ctx: Pro teaser box]
en: Differential backups to Google Drive and other cloud storage service.
it: Backup differenziali su Google Drive e altri servizi di cloud storage.

[ctx: Pro teaser box]
en: Easy-peasy wizards to create and schedule backup jobs.
it: Semplice wizard per creare e pianificare i processi di backup.

[ctx: Pro teaser box]
en: First-class <strong>dedicated support</strong> at backwpup.com.
it: <strong>Supporto dedicato</strong> su backwpup.com.

[ctx: Pro teaser box]
en: Get access to:
it: Ottieni l'accesso a:

[ctx: Pro teaser box]
en: Thank you for using BackWPup!
it: Grazie per aver scelto BackWPup!

[ctx: Pro teaser box, link text]
en: And more…
it: In più

[ctx: Pro teaser box, link text]
en: Get BackWPup Pro now
it: Scarica ora BackWPup Pro

[ctx: Pro teaser box, link title]
en: Get BackWPup Pro now
it: Scarica ora BackWPup Pro

en: Public key is invalid.
it: La chiave pubblica non è valida.

en: Public key is valid.
it: La chiave pubblica è valida.

en: Query argument
it: Argomenti di autenticazione

en: RECOVERABLE ERROR:
it: ERRORE RECUPERABILE:

en: Rackspace Cloud Files Region
it: File nella Regione del Rackspace Cloud

en: Rackspace Cloud Keys
it: Chiavi di Rackspace Cloud

en: Rackspace Cloud Settings
it: Impostazioni di Rackspace Cloud

en: Rackspace Cloud container "%s" created.
it: Il container Rackspace Cloud "%s" è stato creato.

en: Rate us on WordPress.org
it: Valutaci su WordPress.org

en: Read our documentation
it: Leggi la nostra documentazione

en: Ready to <a href="%1$s">set up a backup job</a>? You can <a href="%2$s">use the wizards</a> or plan your backup in expert mode.
it: Sei pronto ad <a href="%1$s">impostare un processo di backup</a>? Puoi <a href="%2$s">usare il wizards</a> o pianificare il tuo backup in modalità esperta.

en: Ready to set up a backup job? Use one of the wizards to plan what you want to save.
it: Pronto ad impostare un processo di backup? Utilizza una delle procedure guidate.

en: Ready to set up your first backup?
it: Pronto ad impostare il tuo primo backup?

en: Receive beta updates
it: Ricevi gli aggiornamenti beta

en: Reduce server load
it: Riduce il carico sul server

en: Reduced Redundancy
it: Ridondanza

en: Region
it: Regione

en: Remind me later
it: Ricordamelo più tardi

en: Repair
it: Ripara

en: Replacement patterns:
it: Modelli di sostituzione:

en: Reset all settings to default
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Response Test O.K.
it: Test di risposta O.K.

en: Restart after %1$d seconds.
it: Riparte dopo %1$d secondi.

en: Restart after getting signal.
it: Riavviare dopo aver ricevuto il segnale.

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Backup
it: Ripristina il backup

en: Restore Database.
it: Ripristina il database.

en: Restore Encrypted Backups
it: Ripristina backup criptati

en: Restore backup from:
it: Ripristina backup da:

en: Restore from Amazon S3
it: Ripristina da Amazon S3

en: Restore from Dropbox
it: Ripristina da Dropbox

en: Restore from FTP
it: Ripristina da FTP

en: Restore from Folder
it: Ripristina da cartella

en: Restore from Google Drive
it: Ripristina da Google Drive

en: Restore from Microsoft Azure
it: Ripristina da Microsoft Azure

en: Restore manually uploaded Backup Archives
it: Ripristina manualmente archivi di backup caricati

en: Result
it: Risultato

en: Result of table check for %1$s is: %2$s
it: Il risultato del controllo della tabella per %1$s è: %2$s

en: Result of table repair for %1$s is: %2$s
it: Il risultato della riparazione della tabella per %1$s è: %2$s

en: Run now
it: Esegui ora

en: Run the created job
it: Avvia il processo creato

en: Running for: %s seconds
it: In esecuzione da: %s secondi

en: Runtime
it: Tempo di esecuzione

en: Runtime: %d seconds
it: Durata: %d secondi

en: S3 Access Keys
it: Chiavi di accesso per S3

en: S3 Bucket "%s" does not exist!
it: Il bucket S3 "%s" non esiste!

en: S3 Service API: %s
it: API Servizio S3: %s

en: SFTP (SSH Key)
it: SFTP (Chiave SSH)

[ctx: SIGABRT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Abort signal from abort(3)
it: Segnale interrotto da abort(3)

[ctx: SIGBUS: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Bus error (bad memory access)
it: Errore del bus (errore nell'accesso alla memoria)

[ctx: SIGHUP: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Hangup detected on controlling terminal or death of controlling process
it: Riaggancio rilevato sul controllo del terminale o fine del processo di controllo

[ctx: SIGILL: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Illegal Instruction
it: Istruzioni non consentite

[ctx: SIGINT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Interrupt from keyboard
it: Interrompere dalla tastiera

[ctx: SIGPWR: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Power failure
it: Mancanza di corrente

[ctx: SIGQUIT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Quit from keyboard
it: Esci dalla tastiera

[ctx: SIGSEGV: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Invalid memory reference
it: Riferimenti di memoria non validi

[ctx: SIGSTKFLT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Stack fault on coprocessor
it: Errore dello stack nel coprocessore

[ctx: SIGSYS: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Bad argument to routine
it: Argomento errato nel processo

[ctx: SIGTERM: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Termination signal
it: Fine del segnale

[ctx: SIGURG: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Urgent condition on socket
it: Condizioni urgenti del socket

[ctx: SIGUSR1: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: User-defined signal 1
it: Segnale 1 definito dall'utente

[ctx: SIGUSR2: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: User-defined signal 2
it: Segnale 2 definito dall'utente

[ctx: SIGXCPU: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: CPU time limit exceeded
it: È stato superato il tempo limite del processore

[ctx: SIGXFSZ: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: File size limit exceeded
it: Il limite di dimensione del file è stato superato

en: STRICT NOTICE:
it: AVVISO IMPORTANTE:

en: SUCCESSFUL
it: SUCCESSO

en: Saturday
it: Sabato

en: Save
it: Salva

en: Save & Continue
it: Salva e continua

en: Save & Test connection
it: Salva e prova la connessione

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Save all data from the webserver
it: Salva tutti i dati dal webserver

en: Save all files
it: Salva tutti i file

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: Save files encrypted (AES256) on server
it: Salva i file crittografati (AES256) sul server

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Save your database
it: Salva il tuo database

en: Save your database regularly
it: Salva il tuo database regolarmente

en: Schedule
it: Pianifica

en: Schedule execution time
it: Tempo di esecuzione programmato

en: Scheduled
it: Programmato

en: Scheduler
it: Pianificatore

en: Scheduler type
it: Tipo di pianificatore

en: Search…
it: Cerca...

en: Secret Key
it: Chiave segreta

en: Security check failed.
it: Controllo di sicurezza fallito.

en: Security check failed. Please refresh the page and try again.
it: Controllo di sicurezza fallito. Ricarica la pagina e riprova.

en: Security!
it: Sicurezza!

en: See all features
it: Guarda tutte le funzionalità

en: Select Files
it: Seleziona i file

en: Select Region
it: Seleziona la regione

en: Select Tables
it: Seleziona le tabelle

en: Select WordPress User
it: Seleziona l'utente di WordPress

en: Select a S3 Service
it: Seleziona un servizio S3

en: Select tables you want to backup
it: Seleziona le tabelle delle quali vuoi eseguire il backup

en: Send email with log only when errors occur during job execution.
it: Invia una email con log solo quando si verificano errori durante l'esecuzione del processo di backup.

en: Send log to email address
it: Invia il log all'indirizzo mail

en: Sending email to %s&hellip;
it: Inviando l'email a %s&hellip;

en: Separate file / folder name parts with a line-break or a comma. For example /logs/,.log,.tmp
it: Separa i nomi dei file e cartelle con una linea o una virgola. Per esempio /logs/,.log,.tmp

en: Separate folder names with a line-break or a comma. Folders must be set with their absolute path!
it: Separa i nomi delle cartelle con una linea o una virgola. Le cartelle devono essere impostate con il loro percorso assoluto!

en: September
it: Settembre

en: Server Time
it: Orario del server

en: Server self connect
it: Auto Connessione

en: Server type
it: Tipo di server

en: Setting
it: Impostazione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings for database backup
it: Impostazioni per il backup del database

en: Settings for database check
it: Impostazioni per il controllo database

en: Settings reset to default
it: Impostazioni di default ripristinate

en: Settings saved
it: Impostazioni salvate

en: Signal "%1$s" (%2$s) is sent to script!
it: Il segnale "%1$s" (%2$s) è stato inviato allo script!

en: Signature
it: Firma

en: Size
it: Dimensione

en: Sorry, you don't have permissions to do that.
it: Spiacente, non sei autorizzato.

en: Special options
it: Opzioni speciali

en: Specify a subfolder where your backup archives will be stored. If you use the App option from above, this folder will be created inside of Apps/BackWPup. Otherwise it will be created at the root of your Dropbox. Already exisiting folders with the same name will not be overriden.
it: Specificare una sottocartella in cui verranno archiviati gli archivi di backup. Se utilizzi l'opzione App di cui sopra, questa cartella viene creata all'interno di Apps/BackWPup. In caso contrario, verrà creata nella root del tuo account Dropbox. Se esistono altre cartelle con lo stesso nome non verranno sovrascritte.

en: Standalone Restore App
it: App di ripristino indipendente

en: Standard-Infrequent Access
it: Accesso predefinito non frequente

en: Start Restoration
it: Inizia il ripristino

en: Start day
it: Giorno di inizio

en: Start for table backup is not correctly set: %1$s
it: L'inizio per il backup della tabella non è impostato correttamente: %1$s

en: Start job
it: Inizia il processo

en: Start job with CLI
it: Inizia job con CLI

en: Start jobs per WP-Cron, URL, system, backend or WP-CLI
it: Avvia il processo per WP-Cron, URL, system, backend (Amministrazione) o WP-CLI

en: Start time
it: Orario di inizio

en: Starting job
it: Inizializzazione processo

en: Starting upload to FTP &#160;&hellip;
it: Inizio caricamento su FTP &#160;&hellip;

en: Starting upload to MS Azure&#160;&hellip;
it: Inizio caricamento su MS Azure&#160;&hellip;

en: Starting upload to S3 Service&#160;&hellip;
it: Inizio caricamento sul servizio S3&#160;&hellip;

en: Starting upload to SugarSync&#160;&hellip;
it: Inizio caricamento su SugarSync&#160;&hellip;

en: Status
it: Stato

en: Status-Code: %d
it: Codice-Stato: %d

en: Status-Code: <code>%d</code>
it: Codice di stato: <code>%d</code>

en: Stay on this page until the process is complete.
it: Resta su questa pagina finché il processo non sarà completo.

en: Step aborted: too many attempts!
it: Annullato: troppi tentativi!

en: Storage Class: %s
it: Classi di archiviazione: %s

en: Store your backup on your website's server
it: Conserva il tuo backup sul server del tuo sito web

en: Stream must be a resource
it: Lo stream deve essere una risorsa

en: Sugar Sync Settings
it: Impostazioni di Sugar Sync

en: SugarSync error: %1$s
it: Errore SugarSync: %1$s

en: SugarSync error: (%1$s) %2$s
it: Errore SugarSync: (%1$s) %2$s

en: Sunday
it: Domenica

en: Sure, happy to!
it: Certamente, ne sarei felice!

en: Synchronize file by file to destination
it: Sincronizzare il file con il file di destinazione

en: System: %s
it: Sistema: %s

en: Table %1$s is a view. Not checked.
it: Tabella %1$s è una vista. Non controllata.

en: Table %1$s is not a MyISAM/InnoDB table. Not checked.
it: La tabella %1$s non è una tabella MyISAM/InnoDB. Non controllata.

en: Tables to backup
it: Tabelle da includere nel backup

en: Temp folder
it: Cartella temporanea:

en: Temp folder %s doesn't exist.
it: La cartella temporanea %s non esiste.

en: Temporary folder %s is not writable.
it: La cartella temporanea %s non è scrivibile.

[ctx: Text of ZipArchive status Message]
en: ZipArchive returns status: %s
it: L'archivio ZIP riporta lo stato: %s

en: Thank You for Using BackWPup!
it: Grazie di utilizzare BackWPup!

en: Thanks for your rating! We appreciate your feedback and support.
it: Grazie per la tua valutazione! Apprezziamo il tuo feedback e il supporto.

en: The Backup archive will be too large for file operations with this PHP Version. You might want to consider splitting the backup job in multiple jobs with less files each.
it: L'archivio del backup sarà troppo grande per eseguire operazioni sui file in questa versione di PHP. Potresti valutare di dividere il processo di backup in più processi con meno file per ognuno.

en: The HTTP response test result is a wrong HTTP status: %s. It should be status 200.
it: La risposta HTTP è uno stato errato: %s. Dovrebbe essere 200.

en: The HTTP response test result is an error: "%s".
it: La risposta HTTP è un errore: "%s"

en: The S3 version for the API like "2006-03-01", default "latest"
it: La versione S3 per l'API come "2006-03-01", impostazione predefinita "più recente"

en: The XML file could not be read
it: Il file XML non può essere letto

en: The archive name must be shorter then 200 chars.
it: Il nome dell'archivio deve essere più corto di 200 caratteri.

en: The backup will keep running. You’ll get a notification when it’s done.
it: L'esecuzione del backup continuerà. Riceverai una notifica quando sarà terminato.

en: The file name of an archive cannot be empty.
it: Il nome del file di un archivio non può essere vuoto.

en: The first backup will be created right after saving the options
it: Il primo backup verrà creato subito dopo il salvataggio delle opzioni

en: The given URI is invalid.
it: L'URI fornito non è valido.

en: The job "%1$s" destination "%2$s" is not configured properly
it: Nel processo "%1$s" la destinazione "%2$s" non è configurata correttamente

en: The job "%s" needs properly configured destinations to run!
it: Il processo "%s" deve essere configurato correttamente per essere eseguito!

en: The provided XML is invalid
it: L'XML fornito non è valido

en: The restoration is now complete!
it: Il ripristino è ora completo!

en: The stream is not readable
it: Lo stream non è leggibile

en: There are a couple of general options for backup jobs. Set them here.
it: Ci sono un paio di opzioni generali per i backup. Impostale qui.

en: There are errors. Please correct them, or BackWPup cannot work.
it: Vi sono degli errori. Se non si risolvono BackWPup potrebbe non funzionare.

en: There are some warnings. BackWPup will work, but with limitations.
it: Sono presenti alcuni punti a cui dovresti fare attenzione. BackWPup lavorerà ugualmente, ma con alcune limitazioni.

en: There is a PHP bug (<a href="https://bugs.php.net/43817">bug #43817</a>), which is triggered on some versions of Windows and IIS. Checking this box will enable a workaround for that bug. Only enable if you are getting errors about &ldquo;Permission denied&rdquo; in your logs.
it: C'è un bug PHP (<a href="https://bugs.php.net/43817"> bug # 43817 </a>), che viene riscontrato su alcune versioni di Windows e IIS. Selezionando questa casella si abiliterà una soluzione alternativa per tale bug. Procedi con l'abilitazione solo se ricevi l'errore "Autorizzazione negata" nei tuoi log.

en: This adds short pauses to the process. Can be used to reduce the CPU load.
it: Questo aggiunge piccole pause all'esecuzione. Può essere usato per ridurre il carico sul processore.

en: This archive method can only add one file
it: Questo metodo di archiviazione può aggiungere solo un file

en: This do an empty output on job working. This can help in some situations or can break the working. You must test it.
it: Questo crea un output vuoto sul processo di backup. Questo può aiutare in alcune situazioni o può fermare il processo. È necessario testarlo.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
it: Questo non sembra essere un fle WXR valido. Il numero di versione WXR manca o non è valido

en: This ensures the backup will run smoothly on IIS without errors.
it: Questo assicura che il backup funzioni su IIS senza problemi.

en: This job is a&#160;&hellip;
it: Questo processo è un&#160;&hellip;

en: This update is a beta version.
it: Questo aggiornamento è una versione beta.

en: Thumbnails in uploads
it: Miniature nella cartella upload

en: Thursday
it: Giovedì

en: Time
it: Data

en: Timeout for connection (in seconds)
it: Timeout per la connessione (in secondi)

en: Trigger WordPress Cron:
it: Esegui il Cron di WordPress

en: Try to repair defect table
it: Prova a riparare le tabelle rotte

en: Tuesday
it: Martedì

en: Type
it: Tipo

en: URI must not be empty.
it: L'URI non può essere vuoto.

en: Unable to delete unencrypted archive.
it: Impossibile eliminare un archivio non criptato.

en: Unable to rename encrypted archive.
it: Impossibile rinominare l'archivio criptato.

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown database error
it: Errore sconosciuto del database

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Upgrade to Pro
it: Aggiorna a Pro

en: Upgrade to a Complete BackWPup Experience!
it: Passa ad un'esperienza BackWPup completa!

en: Upload for %s aborted.
it: Caricamento per %s annullato.

en: Upload to Rackspace cloud started &hellip;
it: Inizio caricamento sul cloud Rackspack &hellip;

en: Uploaded file size and local file size don't match.
it: La dimensione del file caricato e la dimensione del file locale non corrispondono.

en: Uploading %s of data
it: %s dati in caricamento

en: Uploading to Dropbox&#160;&hellip;
it: Caricamento su Dropbox&#160;&hellip;

en: Use <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> to run jobs from commandline.
it: Usa <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> per eseguire i processi dalla riga di comando.

en: Use one folder above as WP install folder
it: Usa una cartella superiore alla cartella di installazione di WordPress

en: Use one folder above as WordPress install folder! That can be helpful, if you would backup files and folder that are not in the WordPress installation folder. Or if you made a "<a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">Giving WordPress Its Own Directory</a>" installation. Excludes must be configured again.
it: Usa una cartella superiore a quella in cui è installato WordPress! Questo può essere utile per eseguire il backup di file e cartelle che non risiedono nella cartella di WordPress. Oppure, se hai  "<a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">Installato WordPress nella sua directory</a>". Le esclusioni dovranno essere configurate nuovamente.

en: Use one of the wizards to plan a backup, or use <a href="%s">expert mode</a> for full control over all options.
it: Utilizzare una delle procedure guidate per pianificare un backup, o utilizza <a href="%s">la modalità esperto</a> per il pieno controllo su tutte le opzioni.

en: Use the short links in the <strong>First steps</strong> box to plan and schedule backup jobs.
it: Utilizzare i collegamenti brevi in <strong>Primi passi</strong> per pianificare e programmare i processi di backup.

en: Use your backup archives to save your entire WordPress installation including <code>/wp-content/</code>. Push them to an external storage service if you don’t want to save the backups on the same server.
it: Usa i tuoi archivi di backup per salvare l'intera installazione di WordPress compreso <code>/wp-content/</code>. Inviali ad un servizio di archiviazione esternao se non vuoi salvare i backup sullo stesso server.

en: Use your backup archives to save your entire WordPress installation including <code>/wp-content/</code>. Push them to an external storage service if you don’t want to save the backups on the same server. With a single backup archive you are able to restore an installation. Use the integrated restore feature to restore your site directly from your WordPress backend or the Restore Standalone App in case your site is destroyed completely.
it: Usa i tuoi archivi di backup per salvare l'intera installazione di WordPress, incluso <code>/wp-content/</code>. Trasferiscili mediante un servizio di archiviazione esterno se non desideri salvare i backup sullo stesso server. Con un singolo archivio di backup è possibile ripristinare un'installazione. Utilizza la funzionalità di ripristino integrata per ripristinare il tuo sito direttamente dal tuo backend WordPress o dall'app Restore Standalone nel caso in cui il tuo sito venga completamente distrutto.

en: Username
it: Nome utente

en: Username cannot be empty
it: Il nome utente non può essere vuoto

en: Validation failed with %1$d errors
it: Validazione fallita con %1$d errori

en: Value
it: Valore

en: Version
it: Versione

en: Video: Creating Full Backups
it: Video: Creare backup completi

en: Video: Daily Backups
it: Video: Backup giornalieri

en: Video: Introduction
it: Video: Introduzione

en: Video: Restoring Backups
it: Video: Ripristinare i backup

en: Video: Settings
it: Video: Impostazioni

en: View
it: Visualizzare

en: View details
it: Visualizza i dettagli

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: WP Cron is working
it: WP Cron sta funzionando

en: WP Export file can not be checked, because no XML extension is loaded, to ensure the file verification.
it: L'esportazione dei file WP non può essere convalidata, perché non sono presenti file con estensione XML, per assicurare la corretta verifica.

en: WP Export file could not written.
it: Il file WP Export non può essere scritto.

en: WP Export file is a valid WXR file.
it: Il file WP Export è un file WXR valido.

en: WP Export: Post type “%s” does not allow export.
it: WP Export: Non è possibile esportare il tipo di post %s .

en: WP Http Error: %s
it: WP errore HTTP: %s

en: WP Http Error: <code>%s</code>
it: Errore WP Http: <code>%s</code>

en: WP maximum memory limit
it: Limite massimo di memoria per WP

en: WP memory limit
it: Limite di memoria per WP

en: WP-Cron seems to be broken. But it is needed to run scheduled jobs.
it: Sembra che WP-Cron non funzioni. È necessario per programmare i backup.

en: WP-Cron url
it: WP-Cron url:

en: Warnings:
it: Avvertimenti:

en: We are creating a backup of your site…
it: Stiamo creando un backup del tuo sito..

en: We recommend to install the PHP FTP extension to use the FTP backup destination.
it: Raccomandiamo di installare l'estensione PHP per l'FTP per poter effettuare i backup via FTP.

en: We recommend to run a PHP version above %1$s to get the full plugin functionality. You are using version %2$s now.
it: Raccomandiamo di utilizzare una versione di PHP maggiore di %1$s per poter sfruttare tutte le funzionalità del plugin. Attualmente stai usando la versione %2$s.

en: Website Server
it: Server del sito

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome to BackWPup
it: Benvenuto in BackWPup

en: Welcome to BackWPup 5.4!
it: Benvenuto in BackWPup 5.4!

en: Welcome to BackWPup Pro
it: Benvenuti su BackWPup Pro

en: We’re sorry to hear that. How can we assist you in resolving these issues?
it: Ci dispiace sentirlo. Come possiamo aiutarti per risolvere questi problemi?

en: We’ve listened to your feedback and are happy to announce that this new version brings back the option to pick the exact day for monthly backups, 
    			as well as a “Backup Now” button for each scheduled job—among other improvements. Check out our %1$sblog post%2$s to learn more.
it: Abbiamo ascoltato i vostri commenti e siamo felici di annunciare che questa nuova versione riporta l'opzione per scegliere il giorno esatto per i backup mensili,  
    			e un pulsante "Esegui il backup ora" per ogni lavoro pianificato, oltre ad altri miglioramenti. Dai un'occhiata al nostro %1$sarticolo sul blog%2$s per saperne di più.

en: What do these placeholders mean?
it: Cosa significano questi segnaposto?

en: What do you want to backup?
it: Di cosa vuoi eseguire il backup?

en: What do you want to save in this backup?
it: Cosa vuoi salvare in questo backup?

en: What we track: Only features usage, onboarding, errors, & environment info.
it: Cosa tracciamo: solo l'utilizzo delle funzionalità, l'onboarding, gli errori e le informazioni sull'ambiente.

en: What?
it: Cosa?

en: When?
it: Quando?

en: Where should your backup file be stored?
it: Dove vuoi salvare il file di backup?

en: Where?
it: Dove?

en: Why: To understand what works, fix bugs faster, and prioritize new features.
it: Perché: per capire cosa funziona, correggere più velocemente i bug e dare priorità alle nuove funzionalità.

en: Will be used to protect job starts from unauthorized person.
it: Sarà usata per evitare l'avvio dei processi da parte di persone non autorizzate.

en: Windows IIS compatibility
it: Compatibilità con Windows IIS

en: With BackWPup you can schedule the database backup to run automatically. With a single backup file you can restore your database. You should <a href="%s">set up a backup job</a>, so you will never forget it. There is also an option to repair and optimize the database after each backup.
it: Con BackWPup puoi pianificare il backup del database per essere eseguito automaticamente. Con un singolo file di backup puoi ripristinare il database. Puoi <a href="%s">impostare un processo di backup</a>, in modo da non dimenticarlo. Puoi anche riparare e ottimizzare il database dopo ogni backup.

en: With a single backup archive you are able to restore an installation. Use our restore feature, which is integrated in BackWPup Pro to restore your website directly from your WordPress backend. We also provide a restore standalone app with the Pro version to restore your site in case it is destroyed completely.
it: Con un singolo archivio di backup puoi effettuare il restore di una installazione. Utilizza il ripristino che è integrato in BackWPup Pro per recuperare il tuo sito direttamente dall'amministrazione di WordPress. Offriamo inoltre una versione indipendente con la versione Pro per il ripristino del tuo sito in caso esso sia stato compromesso del tutto.

en: WordPress Backup Plugin
it: Plugin di backup per WordPress

en: WordPress User
it: Utente WordPress

en: WordPress XML Export
it: Esportazione XML di WordPress

en: WordPress XML export
it: Esportazione del contenuto di WordPress in formato XML

en: WordPress tables only
it: Solo le tabelle WordPress

en: WordPress version
it: Versione di WordPress

en: Working as <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a> schedule:
it: Funziona come il <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a>:

en: Wrong BackWPup JobID
it: BackWPup JobID errato

en: XML ERROR (%1$s): %2$s
it: ERRORE XML (%1$s): %2$s

en: XML Export file name
it: Nome del file di esportazione XML

en: XML RECOVERABLE (%1$s): %2$s
it: XML RECUPERABILE (%1$s): %2$s

en: XML WARNING (%1$s): %2$s
it: ERRORE XML (%1$s): %2$s

en: XML database backup as PHPMyAdmin schema
it: Backup XML del database come effettuato da PHPMyAdmin

en: XML export
it: Esportazione su XML

en: Yes
it: Sì

en: You are about to delete this backup archive. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it: Stai per eliminare questo backup. 'Annulla' per interrompere, 'OK' per procedere con l'eliminazione.

en: You can backup all your attachments, also all system files, plugins and themes in a single file. You can <a href="%s">create a job</a> to update a backup copy of your file system only when files are changed.
it: Puoi eseguire il backup di tutti gli allegati, incluso i file di sistema, plugin e temi in un unico file. Puoi <a href="%s"> creare un processo</a> per aggiornare una copia di backup del file system solo quando i file vengono modificati.

en: You can change this setting at any time in the plugin settings.
it: Puoi modificare questa impostazione in qualsiasi momento nelle impostazioni del plugin.

en: You can choose the built-in WordPress export format in addition or exclusive to save your data. This works in automated backups too of course. The advantage is: you can import these files into a blog with the regular WordPress importer.
it: È possibile scegliere il formato di esportazione built-in di WordPress in aggiunta o in esclusiva per salvare i dati. Questo funziona anche nei backup automatici. Il vantaggio è che puoi importare questi file in un blog con l'importatore di WordPress.

en: You can choose what to save in your backup
it: Puoi scegliere cosa salvare nel tuo backup

en: You can use absolute or relative path! Relative path is relative to %s.
it: Puoi usare un percorso relativo o assoluto! Il percorso relativo è relativo a %s.

en: You do not have sufficient permissions to access this function.
it: Non hai autorizzazioni sufficienti per accedere a questa funzione.

en: You have one or more BackWPup jobs that need to reauthenticate with Dropbox.
it: Hai uno o più processi BackWPup che devono essere autenticati nuovamente con Dropbox.

en: You may have noticed the manifest.json file in this archive.
it: Potresti aver notato il file manifest.json in questo archivio.

en: You may now continue using your site as usual.
it: Ora puoi continuare ad utilizzare il tuo sito come al solito.

en: You must generate your encryption key in BackWPup Settings before you can enable this option.
it: Devi generare la tua chiave crittografica nelle impostazioni di BackWPup prima di poter abilitare questa opzione.

en: You must have the MySQLi extension installed and a MySQL server version of %1$s or higher to use this plugin. You are using version %2$s now.
it: L'estensione MySQLi è necessaria e la versione del serve MySQL deve essere %1$s o maggiore per poter usare questo plugin. Stai usando la versione %2$s.

en: You must run WordPress version %1$s or higher to use this plugin. You are using version %2$s now.
it: La versione di WordPress deve essere %1$s o superiore per usare questo plugin. Attualmente stai usando la versione %2$s.

en: You will find debug information below. Click the button to copy the debug info to send to support.
it: Qui sotto sono riportate le informazioni di debug. Fai clic sul pulsante per copiare le informazioni di debug da inviare al supporto.

en: Your Name &lt;mail@domain.tld&gt;
it: Tuo Nome &lt;mail@dominio.tld&gt;

en: Your data is corrupted
it: I tuoi dati sono corrotti

en: Your download has been generated. It should begin downloading momentarily.
it: Il file di download è stato generato. Il download dovrebbe iniziare a momenti.

en: Your download is being generated &hellip;
it: Il file di download è stato generato &hellip;

en: Your payment method is outdated. Update it to restore your Pro features.
it: Il tuo metodo di pagamento è obsoleto. Aggiornalo per ripristinare le tue funzionalità Pro.

en: Your scheduled backup needs a title.
it: Il tuo backup programmato ha bisogno di un titolo.

en: You’ve set up your first backup.
it: Hai impostato il tuo primo backup.

en: ZIP archive cannot be closed correctly
it: L'archivio ZIP non può essere chiuso correttamente

en: ZIP format may increase server load (higher CUP & RAM usage) during backup.
it: Il formato ZIP potrebbe aumentare il carico del server (utilizzo maggiore di CPU e RAM) durante il backup.

en: ZipArchive PHP class is missing, so BackWPUp will use PclZip instead.
it: La classe PHP ZipArchive non è disponibile, BackWPUp userà in sostituzione PclZip.

[ctx: ZipArchive open() result]
en: Cannot create zip archive: %d
it: Impossibile creare un archivio zip: %d

en: [INFO] BackWPup job start with EasyCron.com
it: [INFO] Processo di BackWPup iniziato con EasyCron.com

en: [INFO] BackWPup job start with link is active
it: [INFO] Il processo di backup è stato inizializzato da un link

en: [INFO] BackWPup job started form commandline interface
it: [INFO] Il processo di backup è stato inizializzato dalla linea di comando

en: [INFO] BackWPup job started from external url
it: [INFO] Il processo di backup è partito da url esterno

en: [INFO] BackWPup job started from wp-cron
it: [INFO] Il processo di backup è stato inizializzato da wp-cron

en: [INFO] BackWPup job started manually
it: [INFO] Il processo di backup è partito manualmente

en: [INFO] BackWPup job: %1$s
it: [INFO] Processo BackWPup: %1$s

en: [INFO] BackWPup no automatic job start configured
it: [INFO] Nessun processo automatico configurato

en: [INFO] Backup file is: %s
it: [INFO] Il file di backup è: %s

en: [INFO] Backup type is: %s
it: [INFO] Il tipo di backup è: %s

en: [INFO] Cron: %1$s; Next: %2$s
it: [INFO] Cron: %1$s; Successivo: %2$s

en: [INFO] Log Level: %1$s %2$s
it: [INFO] Livello Log: %1$s %2$s

en: [INFO] Logfile is: %s
it: [INFO] Il file di log è: %s

en: [INFO] Maximum PHP script execution time is %1$d seconds
it: [INFO] Il tempo di esecuzione per lo script è impostato a %1$d secondi

en: [INFO] Runs with user: %1$s (%2$d)
it: [INFO] Eseguito con utente: %1$s (%2$d)

en: [INFO] Script restart time is configured to %1$d seconds
it: [INFO] Il restart dello script è configurato su %1$d secondi

en: [INFO] Temp folder is: %s
it: [INFO] La cartella temporanea è: %s

en: advanced
it: avanzato

en: all
it: tutto

en: backup created with warnings in %s seconds. Please resolve them for correct execution.
it: backup creato con avvisi in %s secondi. Risolvili per una corretta esecuzione.

en: basic
it: semplice

en: cURL SSL version
it: Versione SSL cURL

en: cURL version
it: Versione cURL

en: daily
it: giornaliero

en: disabled
it: disattivato

en: from %s
it: da %s

en: hourly
it: ogni ora

en: manifest.json might be needed for later restoring a backup from this archive.
it: Il file manifest.json potrebbe essere necessario per poi ripristinare un backup da questo archivio.

en: manually only
it: soltanto manuale

en: maximum
it: massimo

en: medium
it: medio

en: minimum
it: minimo

en: monthly
it: mensile

en: none
it: nessuno

en: not yet
it: non ancora

en: on
it: di

en: or
it: o

en: running
it: in esecuzione

en: seconds
it: secondi

en: seconds.
it: secondi.

en: unavailable
it: non disponibile

en: version %s
it: versione %s

en: weekly
it: settimanale

en: with WordPress cron
it: con il cron di WordPress

en: with a link
it: con un link

en: working since %d seconds
it: in esecuzione da %d secondi

en: 📈 %1$sHelp Us Improve BackWPup! %2$s
it: 📈 %1$sAiutaci a migliorare BackWPup! %2$s

en: 📣 %1$sBackWPup 5.5 is here! %2$s
it: 📣 %1$sBackWPup 5.5 è qui! %2$s
