Plugins - BackWPup – WordPress Backup &amp - en to ja_JP translation catalogue (969 entries)

note: translators: %s: file name.
en: Could not get file %s from Rackspace
ja_JP: Rackspace からファイル %s を取得できませんでした

note: translators: 1: error message
en: Delete failed with status: %1$s
ja_JP: 削除に失敗しました。ステータス: %1$s

note: translators: 1: error message
en: Delete failed: %1$s
ja_JP: 削除に失敗しました: %1$s

note: translators: 1: error message
en: Container creation failed: %1$s
ja_JP: コンテナの作成に失敗しました: %1$s

note: translators: 1: error message
en: Can't create  container: %1$s
ja_JP: コンテナを作成できません: %1$s

note: translators: 1: error message
en: Failed to get object list: %1$s
ja_JP: オブジェクトリストの取得に失敗しました: %1$s

note: translators: %s: status, %s response body.
en: Upload failed with status %1$s. Response: %2$s
ja_JP: アップロードはステータス %1$s で失敗しました。レスポンス: %2$s

note: translators: %s: error message from the response
en: Chunk upload failed: %s
ja_JP: チャンクアップロードに失敗しました: %s

note: translators: %s: error response.
en: Failed to delete segment: %s
ja_JP: セグメントの削除に失敗しました: %s

note: translators: %s: status, %s response body.
en: Manifest creation failed with status %1$s. Response: %2$s
ja_JP: マニフェストの作成がステータス %1$s で失敗しました。レスポンス: %2$s

note: translators: %s: error message from the response
en: Manifest creation failed: %s
ja_JP: マニフェストの作成に失敗しました: %s

note: translators: %s: error message from the exception
en: %s during larger file upload
ja_JP: 大きなファイルのアップロード中に %s が発生

note: translators: %s: error message from the response
en: Cannot open file for reading: %s
ja_JP: 読み取り用にファイルを開けません: %s

note: translators: 1: error code, 2: error message
en: Error uploading file to Cloud Files. Code: %1$s message: %2$s
ja_JP: Cloud Files へのファイルのアップロード中にエラーが発生しました。コード: %1$s、メッセージ: %2$s

note: translators: 1: error code, 2: error message
en: Failed to get containers: %1$s
ja_JP: コンテナの取得に失敗しました: %1$s

note: translators: %1s: response code %1$s error message from the response
en: Authentication failed with HTTP %1$s %2$s
ja_JP: HTTP %1$s %2$s で認証に失敗しました

note: translators: %s: error message from the response
en: Authentication request failed: %s
ja_JP: 認証要求に失敗しました: %s

en: With this option, you will receive beta updates of the BackWPUp plugin. Beta versions might be unstable and their use is discouraged on production websites.
ja_JP: このオプションを有効化にすると、BackWPUp プラグインのベータ版アップデートを受け取ります。ベータ版は不安定になる場合があり、本番環境のサイトでの使用は推奨されません。

en: Receive beta updates
ja_JP: ベータ版のアップデートを受け取る

en: Add folders, files or extensions you want to include
ja_JP: 含めたいフォルダー、ファイル、または拡張子を追加

en: Security check failed. Please refresh the page and try again.
ja_JP: セキュリティチェックに失敗しました。ページを更新してもう一度お試しください。

en: You do not have sufficient permissions to access this function.
ja_JP: この機能にアクセスするための十分な権限がありません。

en: Download failed.
ja_JP: ダウンロードに失敗しました。

en: Could not read chunk data. Empty response.
ja_JP: チャンクデータを読み取れませんでした。応答が空です。

en: Chunk download failed with status:
ja_JP: チャンクのダウンロードが失敗しました。ステータス:

en: Chunk download failed:
ja_JP: チャンクのダウンロードに失敗しました:

en: The archive name must be shorter then 200 chars.
ja_JP: アーカイブ名は 200 文字未満である必要があります。

en: The hash must be defined in archive name.
ja_JP: ハッシュをアーカイブ名に定義する必要があります。

en: Invalid job archive format.
ja_JP: ジョブアーカイブ形式が無効です。

en: Invalid parameter(s): archiveformat
ja_JP: 無効なパラメーター: archiveformat

en: Storage
ja_JP: ストレージ

en: Job settings saved successfully.
ja_JP: ジョブ設定を保存しました。

en: Minutes
ja_JP: 分

en: Restore backup from:
ja_JP: バックアップを以下から復元する:

en: The backup will keep running. You’ll get a notification when it’s done.
ja_JP: バックアップは実行され続けます。完了すると通知が届きます。

note: Translators: %s is duration in seconds.
en: Backup created in %s seconds.
ja_JP: バックアップを %s 秒で作成しました。

en: Archive format
ja_JP: アーカイブのフォーマット

en: Connection failed
ja_JP: 接続に失敗しました

en: More info.
ja_JP: 詳しい情報

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Storages Settings
ja_JP: ストレージの設定

en: Create a new Bucket
ja_JP: 新しいバケットを作成

en: Version
ja_JP: バージョン

en: a S3 Server URL
ja_JP: S3 サーバー URL

en: Amazon S3 Settings
ja_JP: Amazon の S3 設定

en: Select Region
ja_JP: 地域を選択

en: Please enter your Azure Access Keys
ja_JP: Azure のアクセスキーを入力してください

en: Timeout for FTP connection (in seconds)
ja_JP: FTP 接続のタイムアウト (秒単位)

en: Port
ja_JP: ポート

en: FTP Server
ja_JP: FTP サーバー

en: FTP Settings
ja_JP: FTP の設定

en: Folder Settings
ja_JP: フォルダーの設定

en: Save & Test connection
ja_JP: 保存 & 接続をテスト

en: When this limit is exceeded, the oldest backup will be deleted.
ja_JP: 制限を超えた場合、最も古いバックアップが削除されます。

en: Backup Settings
ja_JP: バックアップの設定

en: Enable compatibility with IIS on Windows
ja_JP: Windows 上の IIS での互換性を有効化

en: Search…
ja_JP: 検索…

en: Save settings
ja_JP: 設定を保存

en: Authenticated
ja_JP: 認証済み

en: OR
ja_JP: または

en: Authentification code
ja_JP: 認証コード

en: Advanced Settings
ja_JP: 高度な設定

en: Backup restored
ja_JP: バックアップを復元しました

en: Backup My Website
ja_JP: サイトをバックアップする

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: Save
ja_JP: 保存

en: Exclusion Settings
ja_JP: 除外設定

en: WordPress Core
ja_JP: WordPress コア

en: Authentication Complete
ja_JP: 認証が完了しました

en: Please complete the authentication to continue.
ja_JP: 続行するには認証を完了してください。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Backup Now
ja_JP: 今すぐバックアップ

en: Get BackWPup Pro now
ja_JP: BackWpup Pro を入手する

en: See all features
ja_JP: すべての機能を見る

en: Connection successful
ja_JP: 接続に成功しました

en: Cloud not found
ja_JP: クラウドが見つかりません

en: Restore Backup
ja_JP: バックアップを復元する

en: First Backup
ja_JP: 最初のバックアップ

en: Upgrade to Pro
ja_JP: Pro にアップグレード

en: Created at
ja_JP: 作成日

en: Warning: No storage method is configured. Your backup will not work!
ja_JP: 警告: 保存方法が定義されていません。バックアップは動作しません !

en: Database
ja_JP: データベース

en: Advanced settings
ja_JP: 高度な設定

en: What do you want to backup?
ja_JP: 何をバックアップしますか ?

en: Add
ja_JP: 追加

en: What?
ja_JP: 何 ?

en: Validation failed with %1$d errors
ja_JP: %1$d エラーにより検証が失敗しました

en: Website Migration
ja_JP: サイトの移行

en: Old URL
ja_JP: 古い URL

en: The second option is a database only restore. Choosing this option will restore only the database dump. No files will be restored.
ja_JP: 2つ目のオプションはデータベースのみの復元です。このオプションを選択した場合はデータベースのダンプのみを復元します。ファイルは復元されません。

en: Continue
ja_JP: 続行

en: The XML file could not be read
ja_JP: XML ファイルを読み込めませんでした

en: Data is not valid JSON. Error: %s
ja_JP: データが正しい JSON 形式ではありません。エラー: %s

en: Could not decode basic authentication token %s
ja_JP: ベーシック認証トークンをデコードできませんでした: %s

en: Password cannot be empty
ja_JP: パスワードを入力してください

en: Username cannot be empty
ja_JP: ユーザー名を入力してください

en: Amazon S3: AWS GovCloud (US-West)
ja_JP: Amazon S3: AWS GovCloud (アメリカ西部)

en: Amazon S3: AWS GovCloud (US-East)
ja_JP: Amazon S3: AWS GovCloud (アメリカ東部)

en: Amazon S3: Middle East (Bahrain)
ja_JP: Amazon S3: Middle East (バーレーン)

en: Amazon S3: Europe (Paris)
ja_JP: Amazon S3: Europe (パリ)

en: Amazon S3: Europe (Milan)
ja_JP: Amazon S3: Europe (ミラノ)

en: Amazon S3: Europe (London)
ja_JP: Amazon S3: Europe (ロンドン)

en: Amazon S3: Europe (Frankfurt)
ja_JP: Amazon S3: Europe (フランクフルト)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Osaka)
ja_JP: Amazon S3: Asia Pacific (大阪)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Jakarta)
ja_JP: Amazon S3: Asia Pacific (ジャカルタ)

en: Amazon S3: Africa (Cape Town)
ja_JP: Amazon S3: Africa (ケープタウン)

en: Could not initialize encryptor.
ja_JP: 暗号化機能を初期化できませんでした

en: Auth Token not set correctly!
ja_JP: 認証トークンが正しくセットされていません

en: One Zone-Infrequent Access
ja_JP: 1ゾーン - 低頻度アクセス

en: Please visit each job below and reauthenticate your Dropbox connection.
ja_JP: 以下の各ジョブについて Dropbox 接続を再認証してください。

en: The Dropbox API is discontinuing long-lived access tokens. To conform to these new changes, we must implement the use of refresh tokens, which can only be fetched when you reauthenticate.
ja_JP: Dropbox API は長寿命アクセストークンの廃止を進めています。これに対応するため、再認証時のみ取得可能な Refresh Token を利用しなければなりません。

en: You have one or more BackWPup jobs that need to reauthenticate with Dropbox.
ja_JP: Dropbox で再認証が必要な BackWPup ジョブが1つ以上あります。

en: The provided XML is invalid
ja_JP: 与えられた XML が不正です

en: Invalid mode provided for fopen: %s
ja_JP: fopen に与えられたモードが不正: %s

en: The stream is not readable
ja_JP: ストリームを読み込めません

en: Stream must be a resource
ja_JP: ストリームはリソースでなければなりません

en: Cannot encode data into JSON. Got error: %s
ja_JP: データを JSON へエンコードできません。発生したエラー: %s

en: The given URI is invalid.
ja_JP: 与えられた URI が不正です。

en: URI must not be empty.
ja_JP: URL は空にはできません。

en: Database error: %1$s. Query: %2$s
ja_JP: データベースエラー: %1$s。クエリ: %2$s

en: Cannot set DB charset to %s
ja_JP: DB 文字セットを %s にできません

en: (429) Requests are being rate limited. Please try again later.
ja_JP: (429) 要求の頻度が制限を超えています。後ほど再試行してください。

en: (409) Endpoint-specific error. Response from server: %s
ja_JP: (409) エンドポイント固有エラー。サーバーの応答: %s

en: (403) You do not have permission to access this resource. Response from server: %s
ja_JP: (403) リソースのアクセス権がありません。サーバーの応答: %s

en: (403) You do not have permission to access this feature.
ja_JP: (403) 当該機能をアクセスする権限がありません。

en: (403) You do not have permission to access this endpoint.
ja_JP: (403) 当該エンドポイントをアクセスする権限がありません。

en: (401) Bad or expired token. Response from server: %s
ja_JP: (401) トークンが不正または期限切れ。サーバーの応答: %s

en: (400) Bad input parameter. Response from server: %s
ja_JP: (400) 入力パラメータが不正。サーバーの応答: %s

en: (%1$d) An unexpected server error was encountered. Response from server: %2$s
ja_JP: (%1$d) 予期しないサーバーエラーが発生しました。サーバーの応答: %2$s

en: (%1$s) An unknown error has occurred. Response from server: %2$s
ja_JP: (%1$s) 不明なエラーが発生しました。サーバーの応答: %2$s

en: OAuth tokens have not been set.
ja_JP: OAuth トークンがセットされていません。

en: No refresh token provided. You may need to reauthenticate with Dropbox
ja_JP: Refresh Token が与えられていません。Dropbox で再認証が必要かもしれません

en: No access token provided
ja_JP: アクセストークンが与えられていません

en: Restore from Microsoft Azure
ja_JP: Microsoft Azure から復元

en: Differential backup of changed directories to local folder
ja_JP: 変化のあったディレクトリをローカルフォルダーへ差分バックアップ

en: Differential backup of changed directories to Google Drive
ja_JP: 変化のあったディレクトリを Google Drive へ差分バックアップ

en: Backup to HiDrive
ja_JP: HiDrive へバックアップ

en: Backup to OneDrive
ja_JP: OneDrive へバックアップ

en: %H = Two-digit hour in 24-hour format, with leading zeros
ja_JP: %H = 24時間制の時間を2桁表記

en: %h = Two-digit hour in 12-hour format, with leading zeros
ja_JP: %h = 12時間制の時間を2桁表記

en: %m = Two-digit representation of the month, with leading zeros
ja_JP: %m = 月を2桁表記

en: For further information <a href="https://backwpup.com/docs/php-7-2-update/" target="_blank">see here</a>, and if any questions remain contact our support team.
ja_JP: 詳しくは <a href="https://backwpup.com/docs/php-7-2-update/" target="_blank">こちらをご覧ください</a>。ご質問はサポートチームへどうぞ。

en: BackWPup is dropping support for PHP versions less than 7.4. As such, using outdated and unsupported versions of PHP may expose your site to security vulnerabilities. Please update PHP to the latest version. Ask your hoster if you don't know how.
ja_JP: BackWPup はバージョンが7.4未満の PHP のサポートを打ち切りました。そのため、サポート対象外の古いバージョンの PHP を利用するとサイトにセキュリティ脆弱性が生じるかもしれません。PHP を最新バージョンにしてください。方法が不明な場合はホスティングプロバイダーへお問い合わせください。

en: Call to undefined method %1$s::%2$s()
ja_JP: 未定義メソッド呼び出し %1$s::%2$s()

en: <a href="https://backwpup.com/support/" target="_blank">Contact our support team here</a> if any questions remain.
ja_JP: ご質問は <a href="https://backwpup.com/support/" target="_blank">サポートチームへご連絡ください</a>。

en: BackWPup is dropping support for WordPress versions less than 5.0. Please update WordPress to the latest version. Without an update, you will not receive any new features.
ja_JP: BackWPup はバージョンが5.0未満の WordPress のサポートを打ち切りました。WordPress を最新バージョンにしてください。更新しなければ、新機能を入手できません。

en: Invalid notice type specified
ja_JP: 不正な通知タイプが指定された

en: Signature
ja_JP: 署名

en: The S3 version for the API like "2006-03-01", default "latest"
ja_JP: API の S3 バージョン、例えば "2006-03-01"、デフォルトは "latest"

en: Destination provides only Pathstyle buckets
ja_JP: 保存先はパス形式のバケットだけを提供

en: Destination supports multipart
ja_JP: 保存先はマルチパートをサポート

en: Region
ja_JP: リージョン

en: Endpoint
ja_JP: エンドポイント

en: License
ja_JP: ライセンス

en: Could not extract job id from destination %s.
ja_JP: 宛先 %s からジョブ id を取得できません。

en: Microsoft Azure Configuration:
ja_JP: Microsoft Azure 設定:

en: Could not write data to file %s.
ja_JP: ファイル %s へデータを書き込めません。

en: BackWPup jobs functions
ja_JP: BackWPup ジョブ機能

en: Amazon S3: Asia Pacific (Hong Kong)
ja_JP: Amazon S3: Asia Pacific (香港)

en: Amazon S3: Europe (Stockholm)
ja_JP: Amazon S3: Europe (ストックホルム)

en: Amazon S3: Canada (Central)
ja_JP: Amazon S3: Canada (中部)

en: Amazon S3: US East (Ohio)
ja_JP: Amazon S3: US East (オハイオ)

en: Amazon S3: US East (N. Virginia)
ja_JP: Amazon S3: US East (北バージニア)

en: Custom S3 destination
ja_JP: S3 のカスタム宛先

en: <strong>Note</strong>: Would you like faster, more streamlined support? Pro users can contact BackWPup from right within the plugin.
ja_JP: <strong>参考</strong>: 早くて使いやすいサポートをご希望ですか? Pro 版のユーザーはプラグインの中から BackWPup へ連絡できます。

en: Please download the key before continuing. If you do not save it locally, you cannot decrypt your backups later.
ja_JP: 続ける前にキーをダウンロードしてください。キーをローカルに保存しておかないと、暗号化バックアップを後で元に戻せません。

en: With a single backup archive you are able to restore an installation. Use our restore feature, which is integrated in BackWPup Pro to restore your website directly from your WordPress backend. We also provide a restore standalone app with the Pro version to restore your site in case it is destroyed completely.
ja_JP: バックアップアーカイブひとつでインストールを復元できます。BackWPup Pro に統合された復元機能を使えば WordPress バックエンドから直接ウェブサイトを復元できます。Pro バージョンには独立した復元アプリがあり、サイトが完全に壊れてしまったときの復元に使えます。

en: Restore Encrypted Backups
ja_JP: 暗号化バックアップを復元

en: Encrypt Backup Archives
ja_JP: 暗号化バックアップをアーカイブ

en: Standalone Restore App
ja_JP: 単体復元アプリ

en: Restore manually uploaded Backup Archives
ja_JP: アップロードしたバックアップアーカイブを手動で復元

en: Use your backup archives to save your entire WordPress installation including <code>/wp-content/</code>. Push them to an external storage service if you don’t want to save the backups on the same server. With a single backup archive you are able to restore an installation. Use the integrated restore feature to restore your site directly from your WordPress backend or the Restore Standalone App in case your site is destroyed completely.
ja_JP: バックアップアーカイブを使って <code>/wp-content/</code> を含む WordPress インストールを丸ごと保存しましょう。同じサーバーに置きたくなければ外部のストレージサービスへバックアップできます。バックアップアーカイブひとつでインストールを復元できます。統合された復元機能を使って WordPress バックエンドからサイトを直接復元したり、サイトが完全に壊れたとき独立した復元アプリを使って復元したりしましょう。

en: BackWPup banner
ja_JP: BackWPup バナー

en: Preview:
ja_JP: プレビュー:

en: Could not write data to file. Empty source file.
ja_JP: データをファイルへ書き込めません。ソースファイルが空です。

note: translators: $1 is the path of the local file where the backup will be stored
en: %s is a directory not a file.
ja_JP: %s がファイルではなくディレクトリです。

en: Could not write data into target file.
ja_JP: データを目的のファイルへ書き込めません。

en: Could not read data from source file.
ja_JP: ソースファイルからデータを読み出せません。

en: Encryption
ja_JP: 暗号化

en: Please download the private key before continuing. If you do not save it locally, you cannot decrypt your backups later.
ja_JP: 次へ進む前にプライベートキーをダウンロードしてください。自分で保管しないと、後でバックアップを復号化できません。

en: Public key is invalid.
ja_JP: パブリックキーが無効です。

en: Public key is valid.
ja_JP: パブリックキーは有効です。

en: Please enter your private key.
ja_JP: プライベートキーを入力してください。

en: Please enter a public key first, or generate a key pair.
ja_JP: まずパブリックキーを入力するか、キーペアを生成してください。

en: You must generate your encryption key in BackWPup Settings before you can enable this option.
ja_JP: このオプションを有効化する前に BackWPup 設定で暗号化キーを生成する必要があります。

en: Encrypt Archive
ja_JP: アーカイブを暗号化

en: Your download has been generated. It should begin downloading momentarily.
ja_JP: ダウンロードするデータが生成されました。ダウンロードはすぐに始まります。

en: Your download is being generated &hellip;
ja_JP: ダウンロードするデータを生成中 &hellip;

en: Please wait &hellip;
ja_JP: お待ちください &hellip;

en: Restore from FTP
ja_JP: FTPでリストア

en: Restore from Dropbox
ja_JP: Dropbox からリストア

en: Restore from Amazon S3
ja_JP: Amazon S3 からリストア

en: Restore from Google Drive
ja_JP: Google ドライブからリストア

en: Restore from Folder
ja_JP: フォルダを指定してリストア

en: Archive has been successfully encrypted.
ja_JP: アーカイブは正しく暗号化されました。

en: Unable to rename encrypted archive.
ja_JP: 暗号化済みアーカイブの名前を変更できません。

en: Unable to delete unencrypted archive.
ja_JP: 暗号化前のアーカイブを削除できません。

en: Encrypted %s of data.
ja_JP: %s のデータを暗号化しました。

en: Cannot write the encrypted archive. Aborting encryption.
ja_JP: 暗号化済みアーカイブを書き込めません。暗号化を中止します。

en: Cannot open the archive for reading. Aborting encryption.
ja_JP: アーカイブを読み込むためにオープンできません。暗号化を中止します。

en: %d. Trying to encrypt archive &hellip;
ja_JP: %d. アーカイブを暗号化中 &hellip;

en: No encryption key was provided. Aborting encryption.
ja_JP: 暗号化キーがありません。暗号化を中止します。

en: Encrypts the archive
ja_JP: アーカイブを暗号化

en: File could not be opened for reading.
ja_JP: ファイルを読み込み用にオープンできません。

en: There are some warnings. BackWPup will work, but with limitations.
ja_JP: いくつか警告があるため、BackWPup は動作しますが制限があります。

en: There are errors. Please correct them, or BackWPup cannot work.
ja_JP: 設定誤りがあります。修正するまで BackWPup は動作しません。

en: WP-Cron seems to be broken. But it is needed to run scheduled jobs.
ja_JP: WP-Cron が動作しないようですが、スケジュールされたジョブの実行に必要です。

en: All tests passed without errors.
ja_JP: すべてのテストがエラーなく終了しました。

en: Yeah!
ja_JP: 成功です !

en: The HTTP response test result is a wrong HTTP status: %s. It should be status 200.
ja_JP: HTTP 応答テストの結果が不正な HTTP ステータス %s ですが、200 であるべきです。

en: The HTTP response test result is an error: "%s".
ja_JP: HTTP 応答テストの結果がエラー: “%s"

en: We recommend to install the PHP FTP extension to use the FTP backup destination.
ja_JP: FTP でバックアップするには PHP の FTP 拡張のインストールを推奨します。

[ctx: Link to PHP manual]
en: Please disable the deprecated <a href="%s">PHP safe mode</a>.
ja_JP: 廃止された <a href="%s">PHP セーフモード</a> を無効にしてください。

en: PHP cURL extension must be installed to use the full plugin functionality.
ja_JP: プラグインのすべての機能を利用するには PHP の cURL 拡張のインストールが必要です。

en: You must have the MySQLi extension installed and a MySQL server version of %1$s or higher to use this plugin. You are using version %2$s now.
ja_JP: プラグインを利用するには MySQLi 拡張のインストールと MySQL サーバーのバージョン %1$s 以上が必要です。現在のバージョンは %2$s です。

en: We recommend to run a PHP version above %1$s to get the full plugin functionality. You are using version %2$s now.
ja_JP: プラグインのすべての機能を利用するには PHP バージョン %1$s 以上を推奨します。現在のバージョンは %2$s です。

en: You must run WordPress version %1$s or higher to use this plugin. You are using version %2$s now.
ja_JP: プラグインを利用するには WordPress バージョン %1$s 以上が必要です。現在のバージョンは %2$s です。

[ctx: %1 = extension name, %2 = file suffix]
en: We recommend to install the %1$s extension to generate %2$s archives.
ja_JP: %2$s のアーカイブを生成するには %1$s 拡張のインストールを推奨します。

en: BackWPup maximum script execution time
ja_JP: BackWPup のスクリプト実行の最大時間

en: &laquo; Go back
ja_JP: &laquo; 戻る

en: 404 - File Not Found.
ja_JP: 404 - ファイルが見つかりません。

en: Ops! Unfortunately the file doesn't exists. May be was deleted?
ja_JP: ファイルがありません。削除された可能性があります。

en: Restore
ja_JP: 復元

en: FTP Folder "%s" cannot be created! Parent directory may be not writable.
ja_JP: FTP フォルダー "%s” を作成できません。親ディレクトリーが書き込み禁止の可能性があります。

en: Could not log in to FTP server.
ja_JP: FTP サーバーへログインできません。

en: Cannot open FTP file for download.
ja_JP: ダウンロード対象の FTP ファイルを開けません。

en: Could not write data to file.
ja_JP: データをファイルへ書き込めません。

en: File could not be opened for writing.
ja_JP: ファイルを書き込み用に開くことができません。

note: translators: $1 is the filename to add into the archive.
en: Cannot open source file %s.
ja_JP: ソースファイル %s を開けません。

en: Cannot open source file %s for archiving. Writing an empty file.
ja_JP: ソースファイル %s をアーカイブ用に開けません。空のファイルを書き出します。

en: ZipArchive PHP class is missing, so BackWPUp will use PclZip instead.
ja_JP: ZipArchive PHP クラスがないため、BackWPUp は PclZip を代わりに使います。

en: <em>Note</em>: In order for backup file tracking to work, %hash% must be included anywhere in the archive name.
ja_JP: <em>参考</em>: バックアップファイルを追跡するには、アーカイブ名に %hash% を含める必要があります。

en: %d seconds
ja_JP: %d秒

en: Log folder %s does not exist.
ja_JP: ログフォルダー %s がありません。

en: Content: %s
ja_JP: コンテンツ: %s

en: Status-Code: %d
ja_JP: ステータスコード: %d

en: WP Http Error: %s
ja_JP: WP HTTP エラー: %s

en: Not expected HTTP response:
ja_JP: 想定外の HTTP 応答:

en: Could not copy debug info. You can simply press ctrl+C to copy it.
ja_JP: デバッグ情報をコピーできませんでした。Ctrl+C を押してコピーできます。

en: Debug info copied to clipboard.
ja_JP: デバッグ情報をクリップボードへコピーしました。

en: Copy Debug Info
ja_JP: デバッグ情報をコピー

en: Get Pro
ja_JP: Pro 版を入手

en: You will find debug information below. Click the button to copy the debug info to send to support.
ja_JP: デバッグ情報を以下に表示します。サポートへ送るにはボタンを押してデバッグ情報をコピーしてください。

en: Get Debug Info
ja_JP: デバッグ情報を取得

en: Debug Info
ja_JP: デバッグ情報

en: Experiencing an issue and need to contact BackWPup support? Click the link below to get debug information you can send to us.
ja_JP: 問題が生じて BackWPup サポートへ連絡する必要があれば、下のリンクをクリックして、サポートへ送るためのデバッグ情報を取得してください。

en: There is a PHP bug (<a href="https://bugs.php.net/43817">bug #43817</a>), which is triggered on some versions of Windows and IIS. Checking this box will enable a workaround for that bug. Only enable if you are getting errors about &ldquo;Permission denied&rdquo; in your logs.
ja_JP: Windows と IIS の一部のバージョンで顕在化する PHP のバグ（<a href="https://bugs.php.net/43817">bug #43817</a>）があります。ここをチェックするとそのバグを回避する処理を有効にできます。ログに &ldquo;Permission denied&rdquo; のエラーが出力される時だけ有効にしてください。

en: Enable compatibility with IIS on Windows.
ja_JP: Windows IIS 互換機能を有効にする。

en: Windows IIS compatibility
ja_JP: Windows IIS 互換

en: Could not open log folder: %s
ja_JP: ログフォルダーを開けません: %s

note: translators: %s is the size of the data.
en: Finishing upload session with a total of %s uploaded
ja_JP: 合計 %s をアップロードしてセッションを終了しました

note: translators: %s is the size of the data.
en: Uploading %s of data
ja_JP: データの %s をアップロード中

en: Beginning new file upload session
ja_JP: 新しいファイルのアップロードセッション開始

note: translators: %s: folder name.
en: Could not open path: %s
ja_JP: パスを開けません: %s

en: More infos
ja_JP: 詳細情報

en: Don't show again
ja_JP: 再度表示しない

en: Amazon S3: Asia Pacific (Mumbai)
ja_JP: Amazon S3: Asia Pacific (ムンバイ)

[ctx: BackWPup News RSS Feed URL]
en: https://backwpup.com/feed/
ja_JP: https://teamupdraft.com/blog/

en: <strong>Automatic updates</strong>
ja_JP: <strong>自動アップデート</strong>

en: Backup to S3 services (Amazon, Google Storage, Hosteurope and more)
ja_JP: S3 サービス (Amazon、Google ストレージ、Hosteurope など) へバックアップ

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

note: translators: 1: Job name, 2: Information URL
en: Job "%1$s" has started, but not responded for 10 seconds. Please check <a href="%2$s">information</a>.
ja_JP: ジョブ"%1$s"が開始されましたが、10秒間応答しません。<a href="%2$s">インフォメーション</a>を確認してください。

en: Signal "%1$s" (%2$s) is sent to script!
ja_JP: シグナル"%1$s"(%2$s) がスクリプトへ送信されます !

[ctx: SIGSYS: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Bad argument to routine
ja_JP: ルーチンに不適切な引数

[ctx: SIGPWR: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Power failure
ja_JP: 電源障害

[ctx: SIGXFSZ: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: File size limit exceeded
ja_JP: ファイルサイズ制限を超えました

[ctx: SIGXCPU: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: CPU time limit exceeded
ja_JP: CPU の時間制限を超えました

[ctx: SIGURG: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Urgent condition on socket
ja_JP: ソケットの緊急状態

[ctx: SIGUSR2: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: User-defined signal 2
ja_JP: ユーザー定義シグナル 2

[ctx: SIGUSR1: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: User-defined signal 1
ja_JP: ユーザー定義シグナル 1

[ctx: SIGSTKFLT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Stack fault on coprocessor
ja_JP: コプロセッサーのスタックエラー

[ctx: SIGTERM: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Termination signal
ja_JP: 終了シグナル

[ctx: SIGSEGV: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Invalid memory reference
ja_JP: 無効なメモリ参照

[ctx: SIGFPE: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Floating point exception
ja_JP: 浮動小数点の例外

[ctx: SIGBUS: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Bus error (bad memory access)
ja_JP: バスエラー (不正なメモリアクセス)

[ctx: SIGABRT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Abort signal from abort(3)
ja_JP: abort(3) からの中断シグナル

[ctx: SIGILL: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Illegal Instruction
ja_JP: 不正な命令

[ctx: SIGQUIT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Quit from keyboard
ja_JP: キーボードからの終了

[ctx: SIGINT: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Interrupt from keyboard
ja_JP: キーボードからの割り込み

[ctx: SIGHUP: Please see http://man7.org/linux/man-pages/man7/signal.7.html for details]
en: Hangup detected on controlling terminal or death of controlling process
ja_JP: 制御端末のハングアップ検出、または制御しているプロセスの死

en: Restart after getting signal.
ja_JP: シグナルを取得した後再起動します。

en: Function Disabled
ja_JP: 機能無効

en: This adds short pauses to the process. Can be used to reduce the CPU load.
ja_JP: これは処理中に短い一時停止を追加します。 CPU の負荷を軽減するために使用できます。

en: Will be used to protect job starts from unauthorized person.
ja_JP: 権限のないユーザーがジョブを開始するのを防ぐために使われます。

en: Job will restart before hitting maximum execution time. Restarts will be disabled on CLI usage. If <code>ALTERNATE_WP_CRON</code> has been defined, WordPress Cron will be used for restarts, so it can take a while. 0 means no maximum.
ja_JP: ジョブは最大実行時間に到達する前に再起動されます。CLI の使用では再起動は無効化されます。<code>ALTERNATE_WP_CRON</code> が定義されている場合は WordPress Cron が再起動に使用されるので、しばらく時間がかかるかもしれません。0は最大値なしという意味です。

en: seconds.
ja_JP: 秒。

en: Maximum log files in folder.
ja_JP: フォルダー内の最大ログファイル数

en: Maximum log files
ja_JP: ログファイル数の上限

en: %s &rsaquo; Settings
ja_JP: %s &rsaquo; 設定

en: %s &rsaquo; Logs
ja_JP: %s &rsaquo; ログ

en: Status-Code: <code>%d</code>
ja_JP: ステータスコード: <code>%d</code>

en: WP Http Error: <code>%s</code>
ja_JP: WP Http エラー: <code>%s</code>

en: <strong>Not expected HTTP response:</strong><br>
ja_JP: <strong>期待された HTTP レスポンスではありません:</strong><br>

en: Your Name &lt;mail@domain.tld&gt;
ja_JP: 名前 &lt;mail@domain.tld&gt;

note: translators: %1$s: BackWPup plugin name, %2$s: Backup job name.
en: %1$s &rsaquo; Job: %2$s
ja_JP: %1$s &rsaquo; ジョブ: %2$s

en: %s &rsaquo; Dashboard
ja_JP: %s &rsaquo; ダッシュボード

en: Backup wp-config.php, robots.txt, nginx.conf, .htaccess, .htpasswd, favicon.ico, and Web.config from root if it is not included in backup.
ja_JP: ルートの wp-config.php, robots.txt, nginx.conf, .htaccess, .htpasswd, favicon.ico および Web.config がバックアップに含まれていなければバックアップする。

en: [INFO] Log Level: %1$s %2$s
ja_JP: [情報] ログレベル: %1$s %2$s

en: (translated)
ja_JP: (翻訳)

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Normal
ja_JP: 通常

en: External link
ja_JP: 外部リンク

en: Amazon S3: Asia Pacific (Seoul)
ja_JP: Amazon S3: Asia Pacific (ソウル)

en: Logfile not found!
ja_JP: ログファイルがみつかりません。

en: WP Export file can not be checked, because no XML extension is loaded, to ensure the file verification.
ja_JP: ファイル検証に必要な XML 拡張機能がロードされていないので WP エクスポートファイルをチェックできません。

en: Video: Restoring Backups
ja_JP: 動画: バックアップのリストア

en: Video: Creating Full Backups
ja_JP: 動画: フルバックアップを作成する

en: Video: Daily Backups
ja_JP: 動画: 毎日のバックアップ

en: Video: Settings
ja_JP: 動画: 設定

en: Video: Introduction
ja_JP: 動画: 導入

en: Standard-Infrequent Access
ja_JP: 標準 – 低頻度アクセス

en: Standard
ja_JP: 標準

en: Query arg key=value:
ja_JP: クエリー引数 キー=値:

en: Select WordPress User
ja_JP: WordPress ユーザーを選択

en: Basic Auth Password:
ja_JP: Basic 認証パスワード:

en: Basic Auth Username:
ja_JP: Basic 認証ユーザー名:

en: Query argument
ja_JP: クエリー引数

en: WordPress User
ja_JP: WordPress ユーザー

en: Basic auth
ja_JP: Basic 認証

en: Authentication method
ja_JP: 認証方法

en: If you protected your blog with HTTP basic authentication (.htaccess), or you use a Plugin to secure wp-cron.php, then use the authentication methods below.
ja_JP: HTTP ベーシック認証 (.htaccess) でブログを保護している場合、またはプラグインを使用して wp-cron.php を保護している場合、以下で認証方法を設定してください。

en: Authentication for <code>%s</code>
ja_JP: <code>%s</code>の認証

en: This do an empty output on job working. This can help in some situations or can break the working. You must test it.
ja_JP: これはジョブの動作中に空の出力を行います。状況によっては助けになりますが、動作を妨げる可能性があります。ご自身で必ずテストしてください。

en: Enable an empty Output on backup working.
ja_JP: バックアップ処理中に空の出力を有効にします。

en: Empty output on working
ja_JP: 処理中に空の出力

en: Debug (not translated)
ja_JP: デバッグ (未翻訳)

en: Debug (translated)
ja_JP: デバッグ (翻訳済)

en: Normal (not translated)
ja_JP: 標準 (未翻訳)

en: Normal (translated)
ja_JP: 標準 (翻訳済)

en: Debug log has much more information than normal logs. It is for support and should be handled carefully. For support is the best to use a not translated log file. Usage of not translated logs can reduce the PHP memory usage too.
ja_JP: デバッグログには通常のログよりも多くの情報が含まれています。これはサポート用に使われるものであり、慎重に扱う必要があります。サポート用には未変換ログファイルが最適です。未変換ログは PHP のメモリ使用量を減らす役にも立ちます。

en: Logging Level
ja_JP: ログレベル

en: You can use absolute or relative path! Relative path is relative to %s.
ja_JP: 絶対または相対パスを使用できます。相対パスは、%s に対して相対となります。

en: The job "%s" needs properly configured destinations to run!
ja_JP: ジョブ "%s" を実行するには宛先を正しく設定する必要があります。

en: The job "%1$s" destination "%2$s" is not configured properly
ja_JP: ジョブ "%1$s" の宛先 "%2$s" は適正に構成されていません

en: Use <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> to run jobs from commandline.
ja_JP: コマンドラインからジョブを実行するために <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> を使用する。

en: Leave empty to not have log sent. Or separate with , for more than one receiver.
ja_JP: 空にするとログを送信しません。また、複数の受信者を設定するにはコンマで区切ります。

en: Can not open target file for writing.
ja_JP: 書き込み対象のファイルを開くことができません。

en: Use one folder above as WordPress install folder! That can be helpful, if you would backup files and folder that are not in the WordPress installation folder. Or if you made a "<a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">Giving WordPress Its Own Directory</a>" installation. Excludes must be configured again.
ja_JP: WordPress インストールフォルダーの一つ上のディレクトリを利用する。これはバックアップしたいファイルやフォルダーが WordPressのインストールフォルダ―に含まれていない場合や、<a href="https://wpdocs.osdn.jp/WordPress_%E3%82%92%E5%B0%82%E7%94%A8%E3%83%87%E3%82%A3%E3%83%AC%E3%82%AF%E3%83%88%E3%83%AA%E3%81%AB%E9%85%8D%E7%BD%AE%E3%81%99%E3%82%8B">WordPress を専用ディレクトリに配置</a>している場合に役立ちます。再度除外設定が必要です。

en: Use one folder above as WP install folder
ja_JP: 1階層上のフォルダーを WP インストールフォルダーとして使用する

en: Backup WordPress install folder
ja_JP: WordPress をインストールしたフォルダーをバックアップ

en: The Backup archive will be too large for file operations with this PHP Version. You might want to consider splitting the backup job in multiple jobs with less files each.
ja_JP: バックアップアーカイブは、この PHP のバージョンのファイル操作に対して大きすぎます。以下のファイルをバックアップジョブで複数のジョブに分割することを検討してください。

en: Archiving Folder: %s
ja_JP: フォルダーをアーカイブ中: %s

en: Adding Extra files to Archive
ja_JP: アーカイブにエキストラファイルを追加する

en: System: %s
ja_JP: システム: %s

en: Could not write log file
ja_JP: ログファイルを書き込めませんでした

en: [INFO] BackWPup job start with EasyCron.com
ja_JP: [情報] BackWpUp ジョブを EasyCron.com で開始

en: [INFO] Cron: %s; Next: %s
ja_JP: [情報] Cron: %s; 次回: %s

en: [INFO] Runs with user: %1$s (%2$d)
ja_JP: [情報] ユーザー %1$s (%2$d) により開始

en: [INFO] BackWPup job: %1$s
ja_JP: [情報] BackWPup ジョブ: %1$s

[ctx: WordPress Version; Blog url]
en: [INFO] WordPress %1$s on %2$s
ja_JP: [情報] %2$s 上の WordPress %1$s

[ctx: Plugin name; Plugin Version; plugin url]
en: [INFO] %1$s %2$s; A project of WP Media
ja_JP: [情報] %1$s %2$s; WP Media プロジェクト

en: Folder %1$s is not in open basedir, please use another folder.
ja_JP: フォルダー %1$s は open_basedir に含まれていません。他のフォルダーを指定してください。

en: If you check this box, a cron job will be created on EasyCron that all 5 Minutes calls the WordPress cron.
ja_JP: これにチェックすると、5分毎に WordPress cron を呼び出す EasyCron の cron ジョブが作成されます。

en: Trigger WordPress Cron:
ja_JP: WordPress Cron のトリガー:

en: Api key:
ja_JP: API キー:

en: Here you can setup your <a href="https://www.easycron.com/user/token?ref=36673" title="Affiliate Link!">EasyCron.com API key</a> to use this service.
ja_JP: このサービスを利用するには <a href="https://www.easycron.com/user/token?ref=36673" title="アフィリエイトリンク">EasyCron.com API key</a> を設定してください。

en: EasyCron.com API returns (%s): %s
ja_JP: EasyCron.com API の応答 (%s): %s

en: Can not open source file for transfer.
ja_JP: 転送用のソースファイルを開くことができません。

en: ZIP archive cannot be closed correctly
ja_JP: ZIPアーカイブを正常に生成できません。

en: &mdash; No additional role for BackWPup &mdash;
ja_JP: &mdash; BackWPupのための追加の権限はありません &mdash;

en: Add BackWPup Role
ja_JP: BackWPup 権限の追加

note: Description of the plugin
en: WordPress Backup Plugin
ja_JP: WordPress のバックアッププラグイン

en: No job running
ja_JP: 実行中のジョブがありません。

en: Nothing to abort!
ja_JP: 中止するものがありません !

en: Job ID does not exist!
ja_JP: ジョブ ID が存在しません !

en: No job ID specified!
ja_JP: ジョブ ID が指定されていません !

en: A job is already running.
ja_JP: ジョブがすでに実行されています。

en: Reset all settings to default
ja_JP: すべての設定をデフォルトにリセット

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Loaded PHP Extensions:
ja_JP: ロード済み PHP Extensions:

en: Disabled PHP Functions:
ja_JP: PHP関数が無効:

en: Memory in use
ja_JP: 使用中のメモリ

en: WP maximum memory limit
ja_JP: WP の最大メモリ制限

en: WP memory limit
ja_JP: WP メモリ制限

en: PHP Memory limit
ja_JP: PHP のメモリ制限

en: MySQL Client encoding
ja_JP: MySQL クライアントエンコーディング

en: Blog language
ja_JP: ブログ言語

en: %s hours
ja_JP: %s時間

en: Blog Time offset
ja_JP: ブログ時間のオフセット

en: Blog Timezone
ja_JP: ブログの時間帯

en: Blog Time
ja_JP: ブログ時間

en: Server Time
ja_JP: サーバー時間

en: CHMOD Dir
ja_JP: CHMOD ディレクトリ

en: Disabled WP Cron
ja_JP: WP Cron 無効

en: Alternative WP Cron
ja_JP: 代替 WP cron

en: Maximum execution time
ja_JP: 最大実行時間

en: Off
ja_JP: オフ

en: On
ja_JP: オン

en: Current PHP user
ja_JP: 現在の PHP ユーザー

en: Operating System
ja_JP: オペレーティングシステム

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Log folder %s is not writable.
ja_JP: ログフォルダー %s は書き込み可能ではありません。

en: Log folder
ja_JP: ログフォルダー

en: Temporary folder %s is not writable.
ja_JP: 一時フォルダー %s は書き込み可能ではありません。

en: Temp folder %s doesn't exist.
ja_JP: 一時フォルダー %s は存在しません。

en: Temp folder
ja_JP: 一時フォルダー

en: Response Test O.K.
ja_JP: 応答テストO.K.

en: Server self connect
ja_JP: サーバーの自己接続

en: WP-Cron url
ja_JP: WP-Cron URL

en: unavailable
ja_JP: 利用不可

en: cURL SSL version
ja_JP: cURL SSL のバージョン

en: cURL version
ja_JP: cURL バージョン

en: MySQL version
ja_JP: MySQL のバージョン

en: PHP version
ja_JP: PHP バージョン

en: BackWPup Pro version
ja_JP: BackWPup Pro 版

en: Get pro.
ja_JP: Pro 版を入手する

en: BackWPup version
ja_JP: BackWPup のバージョン

en: WordPress version
ja_JP: WordPress のバージョン

en: Value
ja_JP: 値

en: Setting
ja_JP: 設定

en: maximum
ja_JP: 最大

en: medium
ja_JP: 中

en: minimum
ja_JP: 最小

en: disabled
ja_JP: 無効

en: Reduce server load
ja_JP: サーバーの負荷を軽減

en: Key to start jobs externally with an URL
ja_JP: URL で外部からジョブを開始するキー

en: Maximum PHP Script execution time
ja_JP: 最大の PHP スクリプトの実行時間

en: Maximum script execution time
ja_JP: 最大スクリプト実行時間

en: Maximum number of retries for job steps
ja_JP: ジョブの最大再試行回数

en: There are a couple of general options for backup jobs. Set them here.
ja_JP: バックアップジョブの一般的なオプションがいくつかあります。ここではそれらを設定します。

en: Log file folder
ja_JP: ログファイル用フォルダー

en: Every time BackWPup runs a backup job, a log file is being generated. Choose where to store your log files and how many of them.
ja_JP: BackWPup のバックアップジョブを実行するたびにログファイルが生成されます。ログファイルをどのように保存するか指定します

en: Information
ja_JP: 情報

en: API Keys
ja_JP: API キー

en: Network
ja_JP: サイトネットワーク

en: Settings saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Settings reset to default
ja_JP: 設定をデフォルトにリセットしました。

en: Log only
ja_JP: ログのみ

en: O.K.
ja_JP: 正常終了

en: 1 WARNING | %d WARNINGS
ja_JP[0]: 1件の警告

en: 1 ERROR | %d ERRORS
ja_JP[0]: 1件のエラー

en: View
ja_JP: 表示

en: Runtime
ja_JP: 処理時間

en: Status
ja_JP: ステータス

en: No Logs.
ja_JP: ログはありません。

note: Translators: %s is duration in seconds.
en: backup created with warnings in %s seconds. Please resolve them for correct execution.
ja_JP: バックアップは%s秒で作成されましたが問題がありました。正しく実行するには問題を解決してください。

en: Job completed
ja_JP: ジョブ完了

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Close working screen
ja_JP: 画面を閉じる

en: Display working log
ja_JP: ログを表示

en: Log of running job
ja_JP: ジョブのログ

en: Errors:
ja_JP: エラー:

en: Warnings:
ja_JP: 警告:

en: Job currently running: %s
ja_JP: 現在実行中のジョブ: %s

en: Job will be terminated.
ja_JP: ジョブが終了しました。

note: translators: Job name
en: Job "%s" started.
ja_JP: ジョブ"%s"を開始しました。

en: Copy of
ja_JP: コピー

en: Log
ja_JP: ログ

en: Download last backup
ja_JP: 最新のバックアップをダウンロード

en: not yet
ja_JP: 未

note: translators: %d: seconds.
en: Runtime: %d seconds
ja_JP: 実行時間: %d秒

en: Inactive
ja_JP: 停止中

en: Running for: %s seconds
ja_JP: 実行中: %s秒

en: Not needed or set
ja_JP: 不要または設定されていません。

en: Last log
ja_JP: 最新のログ

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Job ID: %d
ja_JP: ジョブ ID: %d

en: Last Run
ja_JP: 前回の実行

en: Next Run
ja_JP: 次回の実行

en: Destinations
ja_JP: 宛先

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Day of Week:
ja_JP: 曜日:

en: December
ja_JP: 12月

en: November
ja_JP: 11月

en: October
ja_JP: 10月

en: September
ja_JP: 9月

en: August
ja_JP: 8月

en: July
ja_JP: 7月

en: June
ja_JP: 6月

en: May
ja_JP: 5月

en: April
ja_JP: 4月

en: March
ja_JP: 3月

en: February
ja_JP: 2月

en: January
ja_JP: 1月

en: Month:
ja_JP: 月:

en: Day of Month:
ja_JP: 日:

en: Hours:
ja_JP: 時間:

en: Any (*)
ja_JP: すべて (*)

en: Minutes:
ja_JP: 分:

en: hourly
ja_JP: 毎時

en: daily
ja_JP: 毎日

en: Saturday
ja_JP: 土曜日

en: Friday
ja_JP: 金曜日

en: Thursday
ja_JP: 木曜日

en: Wednesday
ja_JP: 水曜日

en: Tuesday
ja_JP: 火曜日

en: Monday
ja_JP: 月曜日

en: Sunday
ja_JP: 日曜日

en: weekly
ja_JP: 毎週

en: on
ja_JP: 日付:

en: monthly
ja_JP: 毎月

en: Minute
ja_JP: 分

en: Hour
ja_JP: 時

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Scheduler
ja_JP: スケジューラー

en: advanced
ja_JP: 高度

en: basic
ja_JP: 基本

en: Scheduler type
ja_JP: スケジューラーの種類

en: Schedule execution time
ja_JP: 実行時間をスケジュール

en: Start job with CLI
ja_JP: CLI を使用してジョブを開始

en: with a link
ja_JP: リンク

en: Copy the link for an external start. This option has to be activated to make the link work.
ja_JP: 外部スタート用にリンクをコピーしてください。リンクを働かせるにはこのオプションが有効でなければなりません。

en: with WordPress cron
ja_JP: WordPress の cron

en: manually only
ja_JP: 手動

en: Start job
ja_JP: ジョブの開始方法

en: Job Schedule
ja_JP: ジョブスケジュール

en: Send email with log only when errors occur during job execution.
ja_JP: ジョブの実行中にエラーが発生した場合にのみログをメールで送信

en: Errors only
ja_JP: エラー

en: Email FROM field
ja_JP: メールの送信元

en: Send log to email address
ja_JP: ログの送信先メールアドレス

en: Log Files
ja_JP: ログファイル

en: Where should your backup file be stored?
ja_JP: バックアップファイルの保存方法

en: Job Destination
ja_JP: ジョブの宛先

en: Disabled due to missing %s PHP function.
ja_JP: %s PHP 関数がないため無効化されています。

en: Archive Format
ja_JP: アーカイブ形式

en: %s = Two digit representation of the second
ja_JP: %s = 秒の2桁表現

en: %i = Two digit representation of the minute
ja_JP: %i = 2桁表現

en: %G = Hour in 24-hour format, without leading zeros
ja_JP: %G = 先行ゼロなしで24時間形式

en: %g = Hour in 12-hour format, without leading zeros
ja_JP: %g = 先行ゼロなしで12時間形式

en: %B = Swatch Internet Time
ja_JP: %B =スウォッチインターネットタイム

en: %A = Uppercase ante meridiem (AM) and post meridiem (PM)
ja_JP: %A = 大文字の午前午後(AM)と午後(PM)

en: %a = Lowercase ante meridiem (am) and post meridiem (pm)
ja_JP: %a = 小文字の午前(am)と午後(pm)

en: %y = Two digit representation of the year
ja_JP: %y = 年を2桁表記

en: %Y = Four digit representation of the year
ja_JP: %Y = 年を4桁表記

en: %n = Representation of the month (without leading zeros)
ja_JP: %n = 月の表現 (先行ゼロなし)

en: %j = Day of the month, without leading zeros
ja_JP: %j = 先行ゼロなしの月の日

en: %d = Two digit day of the month, with leading zeros
ja_JP: %d = 先行ゼロを2つの月の桁の日

en: Replacement patterns:
ja_JP: 置換パターン:

en: Archive name
ja_JP: アーカイブ名

en: Create a backup archive
ja_JP: バックアップアーカイブを作成

en: Synchronize file by file to destination
ja_JP: 宛先にファイルを一つずつ同期

en: Backup type
ja_JP: バックアップの種類

en: Backup File Creation
ja_JP: バックアップファイルの作成

en: Job tasks
ja_JP: ジョブタスク

en: This job is a&#160;&hellip;
ja_JP: このジョブは&#160;&hellip;

en: Job Tasks
ja_JP: ジョブタスク

en: Please name this job.
ja_JP: このジョブの名前

en: Job Name
ja_JP: ジョブ名

en: Schedule
ja_JP: スケジュール

en: General
ja_JP: 一般

en: Next runtime:
ja_JP: 次の実行時間:

en: ATTENTION: Can't calculate cron!
ja_JP: 注意: cronを計算できません !

en: ATTENTION: Job runs every %d minutes!
ja_JP: 注意: ジョブを%d分ごとに実行 !

en: Working as <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a> schedule:
ja_JP: この <a href="https://ja.wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a> スケジュールと同じ:

en: Run now
ja_JP: 今すぐ実行

en: Jobs overview
ja_JP: ジョブの概要

en: Changes for job <i>%s</i> saved.
ja_JP: ジョブ <strong>%s</strong> を保存しました。

en: Job with ID %d
ja_JP: ジョブID %d

en: Edit Job
ja_JP: ジョブを編集

en: Abort
ja_JP: 中止

en: working since %d seconds
ja_JP: %d秒以降に作業

en: Next scheduled jobs
ja_JP: 次にスケジュールされたジョブ

en: %d WARNING | %d WARNINGS
ja_JP[0]: %d件の警告

en: %d ERROR | %d ERRORS
ja_JP[0]: %d件のエラー

en: Result
ja_JP: 結果

en: Job
ja_JP: ジョブ

en: Last logs
ja_JP: 最新のログ

[ctx: Pro teaser box, link text]
en: Get BackWPup Pro now
ja_JP: BackWPup Pro をゲット

[ctx: Pro teaser box, link title]
en: Get BackWPup Pro now
ja_JP: BackWPup Pro をゲット

[ctx: Pro teaser box, link text]
en: And more…
ja_JP: そして…

[ctx: Pro teaser box]
en: Easy-peasy wizards to create and schedule backup jobs.
ja_JP: バックアップジョブを作成しスケジュールするための非常に単純なウィザード。

[ctx: Pro teaser box]
en: Differential backups to Google Drive and other cloud storage service.
ja_JP: Google ドライブや他のクラウドストレージサービスへの差分バックアップ。

[ctx: Pro teaser box]
en: First-class <strong>dedicated support</strong> at backwpup.com.
ja_JP: backwpup.com によるファーストクラスの<strong>専用サポート</strong>。

[ctx: Pro teaser box]
en: Get access to:
ja_JP: アクセスを取得:

[ctx: Pro teaser box]
en: Thank you for using BackWPup!
ja_JP: BackWPup をご利用いただきありがとうございます !

en: Untitled
ja_JP: 無題

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
ja_JP: エラーが発生しました。フィードの配信が停止している可能性があります。再度お試しください。

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
ja_JP: <strong>RSS エラー</strong>: %s

en: BackWPup News
ja_JP: BackWPup ニュース

en: Download database backup
ja_JP: データベースのバックアップをダウンロード

en: Generate a database backup of WordPress tables and download it right away!
ja_JP: WordPress テーブルのデータベースバックアップを生成し、すぐにそれをダウンロード !

en: One click backup
ja_JP: 1クリックバックアップ

en: Check the job log
ja_JP: ジョブ・ログをチェック

en: Run the created job
ja_JP: 作成したジョブを実行

en: Check the installation
ja_JP: インストール確認

en: Create a Job
ja_JP: ジョブを作成

en: First Steps
ja_JP: 最初のステップ

en: <a href="%s">Add a new backup job</a> and plan what you want to save.
ja_JP: <a href="%s">新しいバックアップジョブを追加</a>して保存したいものを計画します。

en: Use the short links in the <strong>First steps</strong> box to plan and schedule backup jobs.
ja_JP: バックアップジョブを計画し、スケジュールするために、<strong>ファーストステップ</strong>ボックスでリンクをクリックしてください。

en: <strong>Please note: You are solely responsible for the security of your data; the authors of this plugin are not.</strong>
ja_JP: <strong>注意: データのセキュリティの確保は自己責任です。プラグイン作者は責任を負いません。</strong>

en: Use one of the wizards to plan a backup, or use <a href="%s">expert mode</a> for full control over all options.
ja_JP: バックアップを計画するか、すべてのオプションを完全に制御するためには、<a href="%s">のエキスパートモード</a>を使用するためのウィザードのいずれかを使用します。

[ctx: Dashboard heading]
en: Ready to set up a backup job?
ja_JP: バックアップジョブの準備はできましたか ?

[ctx: Dashboard heading]
en: Restoring backups
ja_JP: バックアップの復元

en: Use your backup archives to save your entire WordPress installation including <code>/wp-content/</code>. Push them to an external storage service if you don’t want to save the backups on the same server.
ja_JP: バックアップアーカイブを使って <code>/wp-content/</code> を含む WordPress インストール全体を守りましょう。同じサーバーにバックアップを保存したくなければ外部のストレージサービスへ送りましょう。

[ctx: Dashboard heading]
en: Planning backups
ja_JP: バックアップ計画

en: Backup Files
ja_JP: バックアップファイル

en: Sorry, you don't have permissions to do that.
ja_JP: 申し訳ありませんが、それを行うための権限がありません。

note: translators: %1$s = date, %2$s = time. translators: %1$s: date, %2$s: time.
en: %1$s at %2$s
ja_JP: %1$s %2$s

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: You are about to delete this backup archive. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja_JP: このバックアップアーカイブを削除しようとしています。「キャンセル」で中止、「OK」で削除します。

en: Size
ja_JP: サイズ

en: File
ja_JP: ファイル

en: Time
ja_JP: 時間

en: Change destination
ja_JP: 宛先を変更

en: Delete
ja_JP: 削除

en: No files could be found. (List will be generated during next backup.)
ja_JP: ファイルが見つかりませんでした。 (リストは次のバックアップ時に生成されます)

en: GET PRO
ja_JP: PRO 版を入手

en: <strong>Premium support</strong>
ja_JP: <strong>プレミアムサポート</strong>

en: Differential backup of changed directories to MS Azure
ja_JP: 変化のあったディレクトリを MS Azure へ差分バックアップ

en: Differential backup of changed directories to S3
ja_JP: 変更のあったディレクトリを S3 へ差分バックアップ

en: Differential backup of changed directories to Rackspace Cloud Files
ja_JP: 変更のあったディレクトリを Rackspace Cloud Files へ差分バックアップ

en: Differential backup of changed directories to Dropbox
ja_JP: 変更のあったディレクトリを Dropbox へ差分バックアップ

en: Import and export job settings as XML
ja_JP: ジョブ設定を XML 形式でインポートおよびエクスポート

en: Database backup for additional MySQL databases
ja_JP: 別の MySQL データベースをバックアップ

en: Database backup as mysqldump per command line
ja_JP: mysqldump コマンドライン形式のデータベースバックアップ

en: XML database backup as PHPMyAdmin schema
ja_JP: PHPMyAdmin のスキーマによる XML 形式のデータベースバックアップ

en: Custom API keys for DropBox and SugarSync
ja_JP: DropBox と SugarSync のカスタム API キー

en: Backup to Amazon Glacier
ja_JP: Amazon Glacier へバックアップ

en: Backup to Google Drive
ja_JP: Google Drive へバックアップ

en: Backup to your web space
ja_JP: Web サーバー内にバックアップ

en: Backup to FTP server
ja_JP: FTP サーバーへバックアップ

en: Backup as email
ja_JP: メールでバックアップ

en: Backup to Microsoft Azure
ja_JP: Microsoft Azure へバックアップ

en: Log report via email
ja_JP: ログをメールで報告

en: Start jobs per WP-Cron, URL, system, backend or WP-CLI
ja_JP: WP-Cron、URL、システム、バックエンドまたは WP-CLI でジョブを開始

en: Log file management
ja_JP: ログファイルの管理

en: Backup archives management
ja_JP: バックアップアーカイブの管理

en: List of installed plugins
ja_JP: インストール済みプラグインの一覧

en: Data compression
ja_JP: データ圧縮

en: Database check
ja_JP: データベースチェック

en: Complete file backup
ja_JP: 完全なファイルのバックアップ

en: Complete database backup
ja_JP: 完全なデータベースのバックアップ

en: FREE
ja_JP: 無料

en: Features
ja_JP: 機能

en: Features / differences between Free and Pro
ja_JP: 特長 / 無料版と Pro 版の違い

en: BackWPup supports multiple cloud services in parallel. This ensures backups are redundant.
ja_JP: BackWPup は複数のクラウドサービスを並行してサポートします。これでバックアップに冗長性を持たせます。

en: Cloud Support
ja_JP: クラウドのサポート

en: By default everything is encrypted: connections to external services, local files and access to directories.
ja_JP: 外部サービス、ローカルファイルおよびディレクトリへの接続: デフォルトでは全てが暗号化されています。

en: Security!
ja_JP: セキュリティ !

en: You can backup all your attachments, also all system files, plugins and themes in a single file. You can <a href="%s">create a job</a> to update a backup copy of your file system only when files are changed.
ja_JP: すべての添付ファイル、さらにすべてのシステムファイル、プラグインとテーマを単一のファイルとしてバックアップできます。ファイルが変更されたときにのみファイルシステムのバックアップコピーを更新する<a href="%s">ジョブを作成</a>できます。

en: Save all files
ja_JP: すべてのファイルを保存

en: Save all data from the webserver
ja_JP: ウェブサーバーからすべてのデータを保存

en: You can choose the built-in WordPress export format in addition or exclusive to save your data. This works in automated backups too of course. The advantage is: you can import these files into a blog with the regular WordPress importer.
ja_JP: データを保存するとき WordPress 組み込みのエクスポート形式を追加または排他的に選択できます。もちろん、これは自動バックアップでも有効です。利点: これらのファイルをブログへ通常の WordPress importer を使ってインポートできます。

en: WordPress XML Export
ja_JP: WordPress XML エクスポート

en: With BackWPup you can schedule the database backup to run automatically. With a single backup file you can restore your database. You should <a href="%s">set up a backup job</a>, so you will never forget it. There is also an option to repair and optimize the database after each backup.
ja_JP: BackWPup を使えばデータベースのバックアップの自動実行をスケジュールできます。バックアップファイルひとつでデータベースを復元できます。<a href="%s">バックアップジョブを設定する</a>必要がありますので、決して忘れてはいけません。毎回バックアップ後にデータベースを修復、最適化するオプションもあります。

en: Save your database regularly
ja_JP: 定期的にデータベースを保存します。

en: Save your database
ja_JP: データベースを保存します。

en: Ready to set up a backup job? Use one of the wizards to plan what you want to save.
ja_JP: バックアップジョブの準備はできましたか？ウィザードを使用して保存を計画します。

en: Welcome to BackWPup
ja_JP: BackWPup へようこそ

en: Ready to <a href="%1$s">set up a backup job</a>? You can <a href="%2$s">use the wizards</a> or plan your backup in expert mode.
ja_JP: <a href="%1$s">バックアップジョブの設定</a>準備ができましたか？ <a href="%2$s">ウィザードを使用</a>するかエキスパートモードでバックアップを計画することができます。

en: BackWPup’s job wizards make planning and scheduling your backup jobs a breeze.
ja_JP: BackWPup ジョブウィザードの計画を作成しバックアップジョブをスケジュールします。

en: Welcome to BackWPup Pro
ja_JP: BackWPup Pro へようこそ

en: New Job
ja_JP: 新規ジョブ

en: Error while writing file!
ja_JP: ファイルへの書き込み中にエラーが発生しました。

en: Length for table backup is not correctly set: %1$s
ja_JP: テーブルのバックアップのための長さが正しく設定されていません: %1$s

en: Start for table backup is not correctly set: %1$s
ja_JP: テーブルのバックアップの開始が正しく設定されていません: %1$s

en: Database error %1$s for query %2$s
ja_JP: クエリー %2$s のデータベースエラー: %1$s

en: Cannot open SQL backup file
ja_JP: SQL バックアップファイルを開くことができません

en: Cannot connect to MySQL database (%1$d: %2$s)
ja_JP: MySQL データベースに接続できません (%1$d: %2$s)

en: Setting of MySQLi connection timeout failed
ja_JP: MySQLi の接続タイムアウトの設定に失敗しました

en: No MySQLi extension found. Please install it.
ja_JP: MySQLi 拡張モジュールが見つかりませんでした。それをインストールしてください。

en: Added plugin list file "%1$s" with %2$s to backup file list.
ja_JP: プラグイン一覧ファイル "%1$s" (%2$s) をリストへ追加しました。

en: Inactive plugins:
ja_JP: 停止中のプラグイン:

en: Active plugins:
ja_JP: 有効なプラグイン:

en: from %s
ja_JP: 作者: %s

en: All plugin information:
ja_JP: すべてのプラグインの情報:

en: %d. Trying to generate a file with installed plugin names&#160;&hellip;
ja_JP: %d. インストール済みプラグインの一覧ファイルを生成します&#160;&hellip;

en: Plugin list file name
ja_JP: プラグイン一覧のファイル名

en: Installed plugins list
ja_JP: インストール済みプラグイン一覧

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Added XML export "%1$s" with %2$s to backup file list.
ja_JP: XML エクスポート "%1$s" (%2$s) をリストへ追加しました。

en: Compressing done.
ja_JP: 圧縮が完了しました。

en: Compressing file&#160;&hellip;
ja_JP: ファイルを圧縮中&hellip;

en: WP Export file is a valid WXR file.
ja_JP: WP エクスポートファイルは正しい WXR 形式ファイルです。

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ja_JP: これは WXR ファイルではないようです。WXR のバージョン番号がない、または無効です

en: XML ERROR (%s): %s
ja_JP: XML エラー (%s): %s

en: XML WARNING (%s): %s
ja_JP: XML 警告 (%s): %s

en: Check WP Export file&#160;&hellip;
ja_JP: WP エクスポートファイルをチェック中&hellip;

en: WP Export file could not written.
ja_JP: WP エクスポートファイルを書き込めません。

en: WP Export: Post type “%s” does not allow export.
ja_JP: WP エクスポート: 投稿タイプ "%s" はエクスポートを許可されていません。

en: %d. Trying to create a WordPress export to XML file&#160;&hellip;
ja_JP: %d. XML で WordPress のエクスポートファイルを作成します&hellip;

en: File compression
ja_JP: ファイルの圧縮

en: XML Export file name
ja_JP: XML エクスポートファイル名

en: Pages
ja_JP: 固定ページ

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: All content
ja_JP: すべてのコンテンツ

en: Items to export
ja_JP: エクスポートする項目

en: WordPress XML export
ja_JP: WordPress の XML エクスポート

en: XML export
ja_JP: XML エクスポート

note: translators: %s: folder name.
en: Folder "%s" is not readable!
ja_JP: フォルダー "%s" を読めません !

en: %1$d folders to backup.
ja_JP: %1$d 個のフォルダーをバックアップ。

en: No files/folder for the backup.
ja_JP: バックアップ対象のファイル / フォルダーがありません。

note: translators: %s: File name.
en: Added "%s" to backup file list
ja_JP: "%s" をリストに追加しました。

en: %d. Trying to make a list of folders to back up&#160;&hellip;
ja_JP: %d. バックアップするフォルダーのリストを作成します&hellip;

en: Include special files
ja_JP: 特殊ファイルを含める

en: Special options
ja_JP: 特別なオプション

en: Separate file / folder name parts with a line-break or a comma. For example /logs/,.log,.tmp
ja_JP: ファイル / フォルダー名を改行またはカンマで区切ります。例: /logs/,.log,.tmp

en: Exclude files/folders from backup
ja_JP: バックアップから除外するファイル / フォルダー

en: Don't backup thumbnails from the site's uploads folder.
ja_JP: uploads フォルダー内のサムネイルをバックアップしない。

en: Thumbnails in uploads
ja_JP: uploads 内のサムネイル

en: Exclude from backup
ja_JP: バックアップから除外

en: Separate folder names with a line-break or a comma. Folders must be set with their absolute path!
ja_JP: フォルダー名を改行またはカンマで区切ります。フォルダーは絶対パスで設定しなければなりません !

en: Extra folders to backup
ja_JP: バックアップするその他のフォルダー

en: Backup uploads folder
ja_JP: uploads フォルダーをバックアップ

en: Backup themes
ja_JP: テーマのバックアップ

en: Backup plugins
ja_JP: プラグインのバックアップ

en: Backup content folder
ja_JP: コンテンツフォルダーをバックアップ

en: Excluded by .donotbackup file!
ja_JP: .donotbackup ファイルによって除外 !

en: Exclude:
ja_JP: 除外ページ:

note: translators: %s: Path as set by user (symlink?).
en: Path as set by user (symlink?): %s
ja_JP: ユーザーが設定したパスとして (シンボリックリンク?): %s

en: Folders to backup
ja_JP: バックアップするフォルダー

en: File backup
ja_JP: ファイルのバックアップ

en: Files
ja_JP: ファイル

en: Database backup done!
ja_JP: データベースのバックアップ完了 !

en: Added database dump "%1$s" with %2$s to backup file list
ja_JP: データベースダンプ "%1$s" (%2$s) をバックアップファイルのリストへ追加しました

en: MySQL backup file not created
ja_JP: MySQL のバックアップファイルが作成されていません

en: Backup database table "%s" with "%s" records
ja_JP: データベースのテーブル "%s" ("%s" レコード) をバックアップ

en: No tables to backup.
ja_JP: バックアップにノーとテーブル。

en: Connected to database %1$s on %2$s
ja_JP: %2$s のデータベース %1$s に接続しました

en: %d. Try to backup database&#160;&hellip;
ja_JP: %d. データベースをバックアップします&hellip;

en: all
ja_JP: すべて

en: Tables to backup
ja_JP: バックアップするテーブル

en: Settings for database backup
ja_JP: データベースのバックアップの設定

en: Database backup
ja_JP: データベースのバックアップ

en: DB Backup
ja_JP: DB バックアップ

en: No tables to check.
ja_JP: チェック対象のテーブルがありません。

en: Database check done!
ja_JP: データベースチェック完了 !

en: Result of table repair for %1$s is: %2$s
ja_JP: %1$sのテーブルの修復の結果は次のとおりです: %2$s

en: Result of table check for %1$s is: %2$s
ja_JP: %1$sのテーブルチェックの結果: %2$s

en: Table %1$s is not a MyISAM/InnoDB table. Not checked.
ja_JP: テーブル%1$sは MyISAM/InnoDB のテーブルではありません。チェックされません。

en: Table %1$s is a view. Not checked.
ja_JP: テーブル%1$sを見る。チェックされません。

en: %d. Trying to check database&#160;&hellip;
ja_JP: %d. データベースをチェックします&hellip;

en: Try to repair defect table
ja_JP: 欠陥テーブルの修復を試みる

en: Repair
ja_JP: 修復

en: Check WordPress database tables only
ja_JP: WordPress のデータベーステーブルのみチェック

en: WordPress tables only
ja_JP: WordPress テーブルのみ

en: Settings for database check
ja_JP: データベースチェックの設定

en: Check database tables
ja_JP: データベーステーブルをチェック

en: DB Check
ja_JP: DB チェック

en: %1$d Files with %2$s in Archive.
ja_JP: アーカイブ内に %2$s、%1$d個のファイルがあります。

en: Archive size is %s.
ja_JP: アーカイブのサイズは %s です。

en: Backup archive created.
ja_JP: バックアップアーカイブを作成しました。

en: Cannot create backup archive correctly. Aborting creation.
ja_JP: バックアップアーカイブを正しく作成できません。作成を中止します。

[ctx: Archive compression method]
en: Compressing files as %s. Please be patient, this may take a moment.
ja_JP: ファイルを %s に圧縮します。時間がかかる場合がありますので、しばらくお待ちください。

en: %d. Trying to create backup archive &hellip;
ja_JP: %d. バックアップアーカイブを作成します&hellip;

en: Added manifest.json file with %1$s to backup file list.
ja_JP: manifest.json ファイル (%1$s) をバックアップファイルリストへ追加しました。

en: Please leave manifest.json untouched and in place. Otherwise it is safe to be ignored.
ja_JP: manifest.json は手つかずの所定の位置に残してください。それ以外の場合は無視されても安全です。

en: manifest.json might be needed for later restoring a backup from this archive.
ja_JP: manifest.json はこのアーカイブからバックアップを復元するとき必要になる場合があります。

en: You may have noticed the manifest.json file in this archive.
ja_JP: このアーカイブ内の manifest.json ファイルに気づいているかもしれません。

en: %d. Trying to generate a manifest file&#160;&hellip;
ja_JP: %d. マニフェストファイルを生成します&hellip;

en: File size of “%s” cannot be retrieved. File might be too large and will not be added to queue.
ja_JP: “%s”のファイルサイズを取得できません。ファイルが大きすぎる可能性があり、キューに追加されません。

en: File "%s" is not readable!
ja_JP: ファイル"%s"が読めません !

en: Link "%s" not following.
ja_JP: リンク"%s"は次のようではない。

[ctx: Folder name]
en: Folder %s is not readable
ja_JP: フォルダー %s が読み取れません

[ctx: Folder name]
en: Folder %s does not exist
ja_JP: フォルダー %s は存在しません

note: translators: %1$s = Date, %2$s = job name, %3$s = job status.
en: [%3$s] BackWPup log %1$s: %2$s
ja_JP: [%3$s] BackWPup ログ %1$s: %2$s

en: ERROR
ja_JP: エラー

en: WARNING
ja_JP: 警告

en: SUCCESSFUL
ja_JP: 成功

en: Job done in %s seconds.
ja_JP: ジョブは%s秒で完了しました。

en: Job finished with warnings in %s seconds. Please resolve them for correct execution.
ja_JP: ジョブは%s秒で警告を出力し終了しました。正しく実行するには問題を解決してください。

note: Translators: %s is duration in seconds.
en: Job has ended with errors in %s seconds. You must resolve the errors for correct execution.
ja_JP: ジョブは%s秒でエラー終了しました。エラーを解決する必要があります。

en: One old log deleted | %d old logs deleted
ja_JP[0]: %d個の古いログを削除しました。

en: Aborted by user!
ja_JP: ユーザーによって中止されました。

en: Cannot write progress to working file. Job will be aborted.
ja_JP: 進行作業をファイルに書き込みできません。ジョブを中止します。

en: RECOVERABLE ERROR:
ja_JP: 回復可能なエラー:

en: STRICT NOTICE:
ja_JP: 厳重注意:

en: DEPRECATED:
ja_JP: 非推奨:

note: Translators: %s is duration in seconds.
en: ERROR:
ja_JP: エラー:

note: Translators: %s is duration in seconds.
en: WARNING:
ja_JP: 警告:

en: Exception caught in %1$s: %2$s
ja_JP: %1$sにキャッチされた例外: %2$s

en: BackWPup will not backup folders and its sub folders when this file is inside.
ja_JP: このファイルが含まれている場合 BackWPup はそのフォルダーとサブフォルダーをバックアップしません。

en: Folder "%1$s" is not writable
ja_JP: フォルダー "%1$s" は書き込み可能ではありません。

en: Cannot create folder: %1$s
ja_JP: フォルダーを作成できません: %1$s

en: Folder %1$s not allowed, please use another folder.
ja_JP: フォルダー %1$s は許可されていません。別のフォルダーを使用してください。

en: Restart after %1$d seconds.
ja_JP: %1$d秒後に再起動します。

en: Step aborted: too many attempts!
ja_JP: ステップを中止: 回数が多すぎます！

en: Job restarts due to inactivity for more than 5 minutes.
ja_JP: ジョブが5分以上無動作により再起動します。

en: A BackWPup job is already running
ja_JP: バックアップジョブがすでに実行されています

en: Wrong BackWPup JobID
ja_JP: 間違ったジョブ ID

en: No destination correctly defined for backup! Please correct job settings.
ja_JP: バックアップ移行先が正しく定義されていません。ジョブ設定を修正してください。

en: [INFO] Backup file is: %s
ja_JP: [情報] バックアップファイル: %s

en: [INFO] Backup type is: %s
ja_JP: [情報] バックアップタイプ: %s

en: [INFO] Logfile is: %s
ja_JP: [情報] ログファイル: %s

en: [INFO] Temp folder is: %s
ja_JP: [情報] 一時フォルダー: %s

en: [INFO] curl ver.: %1$s; %2$s
ja_JP: [情報] curl バージョン: %1$s; %2$s

en: [INFO] Web Server: %s
ja_JP: [情報] Web サーバー: %s

en: [INFO] MySQL ver.: %s
ja_JP: [情報] MySQL バージョン:%s

en: [INFO] Script restart time is configured to %1$d seconds
ja_JP: [情報]スクリプト再起動時間は、%1$d秒に設定されています。

en: [INFO] Maximum PHP script execution time is %1$d seconds
ja_JP: [情報] PHP スクリプトの最大実行時間は%1$d秒

en: [INFO] PHP ver.:
ja_JP: [情報] PHP バージョン:

en: [INFO] BackWPup job started form commandline interface
ja_JP: [情報] BackWPup ジョブはコマンドライン形式のインターフェイスを開始しました。

en: [INFO] BackWPup job started from external url
ja_JP: [情報] 外部 URL から BackWPup ジョブを起動

en: [INFO] BackWPup job started manually
ja_JP: [情報] BackWPup ジョブを手動で開始

en: [INFO] BackWPup job started from wp-cron
ja_JP: [情報] WP-Cron から BackWPup ジョブを起動

en: [INFO] BackWPup no automatic job start configured
ja_JP: [情報] BackWPup の自動開始ジョブが設定されていません

en: [INFO] BackWPup job start with link is active
ja_JP: [情報]リンクを BackWPup ジョブスタートが有効になっています

en: Not scheduled!
ja_JP: スケジュールされていません !

en: End of Job
ja_JP: ジョブ終了

en: Creates archive
ja_JP: アーカイブを作成

en: Creates manifest file
ja_JP: マニフェストファイルを作成

en: Job Start
ja_JP: ジョブを開始

en: Starting job
ja_JP: ジョブを開始

en: BackWPup jobs checker
ja_JP: BackWPup ジョブチェッカー

en: BackWPup Admin
ja_JP: BackWPup 管理

en: One file deleted on SugarSync folder | %d files deleted on SugarSync folder
ja_JP[0]: %d個のファイルを SugarSync のフォルダーから削除しました

en: Cannot transfer backup to SugarSync!
ja_JP: SugarSync へバックアップを転送できません。

en: Starting upload to SugarSync&#160;&hellip;
ja_JP: SugarSync へのアップロードを開始&hellip;

en: %s available at SugarSync
ja_JP: %s が SugarSync で利用できます

[ctx: Available space on SugarSync]
en: Not enough disk space available on SugarSync. Available: %s.
ja_JP: 充分なディスク容量が SugarSync にありません。利用可能: %s

en: Authenticated to SugarSync with nickname %s
ja_JP: ニックネーム %s で SugarSync を認証しました。

en: %d. Try to send backup to SugarSync&#160;&hellip;
ja_JP: %d. SugarSync へバックアップを送信します&hellip;

en: Delete Sugarsync authentication!
ja_JP: SugarSync の認証を削除 !

en: Create Sugarsync account
ja_JP: SugarSync アカウントを作成

en: Authenticate with Sugarsync!
ja_JP: SugarSync を認証 !

en: Storage Class: %s
ja_JP: ストレージクラス: %s

en: Upload for %s aborted.
ja_JP: %s のアップロードを中止しました。

en: Checking for not aborted multipart Uploads&#160;&hellip;
ja_JP: 中止されていないマルチパートアップロードを確認中&hellip;

en: No bucket found!
ja_JP: バケットが見つかりません。

en: Missing secret access key!
ja_JP: シークレットアクセスキーが見つかりません。

en: One file deleted on S3 Bucket. | %d files deleted on S3 Bucket
ja_JP[0]: %d個のファイルを S3 バケット上で削除しました。

en: Cannot delete backup from %s.
ja_JP: %sからバックアップを削除できません。

en: Cannot transfer backup to S3! (%1$d) %2$s
ja_JP: S3 へバックアップを転送できません ! (%1$d) %2$s

en: Backup transferred to %s.
ja_JP: バックアップは %s へ転送されます。

en: Starting upload to S3 Service&#160;&hellip;
ja_JP: S3 サービスへアップロード開始&hellip;

en: S3 Bucket "%s" does not exist!
ja_JP: S3 バケット "%s” は存在しません !

en: Connected to S3 Bucket "%1$s" in %2$s
ja_JP: S3 バケットに接続済 "%1$s "%2$s

en: %d. Trying to send backup file to S3 Service&#160;&hellip;
ja_JP: %d. S3 サービスへバックアップファイルを送信します&hellip;

en: S3 Service API: %s
ja_JP: S3 サービス API: %s

en: Bucket %1$s created.
ja_JP: バケット%1$sを作成しました。

en: Reduced Redundancy
ja_JP: 減少冗長性

en: Amazon: Storage Class
ja_JP: Amazon: ストレージクラス

en: Bucket selection
ja_JP: バケットの選択

en: S3 Bucket
ja_JP: S3 バケット

en: Secret Key
ja_JP: シークレットキー

en: Access Key
ja_JP: アクセスキー

en: S3 Access Keys
ja_JP: S3 のアクセスキー

en: Dream Host Cloud Storage
ja_JP: Dream Host クラウドストレージ

en: Amazon S3: South America (São Paulo)
ja_JP: Amazon S3: South America (サンパウロ)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Sydney)
ja_JP: Amazon S3: Asia Pacific (シドニー)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Singapore)
ja_JP: Amazon S3: Asia Pacific (シンガポール)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Tokyo)
ja_JP: Amazon S3: Asia Pacific (東京)

en: Amazon S3: Europe (Ireland)
ja_JP: Amazon S3: Europe (アイルランド)

en: Amazon S3: US West (Oregon)
ja_JP: Amazon S3: US West (オレゴン)

en: Amazon S3: US West (N. California)
ja_JP: Amazon S3: US West (北カリフォルニア)

en: A container could not be found!
ja_JP: コンテナが見つかりません !

en: Missing API Key!
ja_JP: API キーが見つかりません !

en: Missing username!
ja_JP: ユーザー名が見つかりません !

note: Translators: %d is the number of files deleted from the Rackspace cloud container.
en: %d file deleted on Rackspace cloud container. | %d files deleted on Rackspace cloud container.
ja_JP[0]: %d個のファイルを Rackspace のクラウドコンテナ上で削除しました。

en: Cannot transfer backup to Rackspace cloud.
ja_JP: Rackspace クラウドへバックアップを転送できません。

en: Backup File transferred to RSC://
ja_JP: バックアップファイルを転送完了: RSC://

en: Upload to Rackspace cloud started &hellip;
ja_JP: 開始した Rackspace のクラウドにアップロード&hellip;

note: translators: %s: container name.
en: Connected to Rackspace cloud files container %s
ja_JP: Rackspace のクラウドファイルコンテナ%sに接続

en: %d. Trying to send backup file to Rackspace cloud &hellip;
ja_JP: %d. Rackspace クラウドへバックアップファイルを送信します&hellip;

note: translators: %s: error message. translators: %s: Error message.
en: Rackspace Cloud API: %s
ja_JP: Rackspace のクラウド API: %s

note: translators: %s: container name.
en: Rackspace Cloud container "%s" created.
ja_JP: Rackspace のクラウドコンテナ"%s"を作成しました。

en: Hong Kong (HKG)
ja_JP: 香港 (HKG)

en: Northern Virginia (IAD)
ja_JP: ノーザンバージニア (IAD)

en: London (LON)
ja_JP: ロンドン (LON)

en: Sydney (SYD)
ja_JP: シドニー (SYD)

en: Chicago (ORD)
ja_JP: シカゴ (ORD)

en: Dallas (DFW)
ja_JP: ダラス (DFW)

en: Rackspace Cloud Files Region
ja_JP: Rackspace のクラウドファイル地域

en: API Key
ja_JP: API キー

en: No container found!
ja_JP: コンテナが見つかりません !

en: Missing access key!
ja_JP: アクセスキーが見つかりません !

en: Missing account name!
ja_JP: アカウント名が見つかりません !

en: One file deleted on Microsoft Azure container. | %d files deleted on Microsoft Azure container.
ja_JP[0]: %d個のファイルを Microsoft Azure のコンテナ上で削除。

en: Starting upload to MS Azure&#160;&hellip;
ja_JP: MS Azure へアップロード開始&hellip;

en: Connected to MS Azure container "%s".
ja_JP: MS Azure のコンテナ"%s"に接続されています。

en: MS Azure container "%s" does not exist!
ja_JP: MS Azure のコンテナ"%s"は存在しません !

en: %d. Try sending backup to a Microsoft Azure (Blob)&#160;&hellip;
ja_JP: %d. Microsoft Azure (Blob) へバックアップを送信します&hellip;

note: translators: %s is the error message.
en: MS Azure container create: %s
ja_JP: MS Azure のコンテナ作成: %s

note: translators: %s is the container name.
en: MS Azure container "%s" created.
ja_JP: MS Azure のコンテナは"%s"を作成しました。

en: Create a new container
ja_JP: 新しいコンテナを作成

en: Container selection
ja_JP: コンテナ選択

en: Access key
ja_JP: アクセスキー

en: Account name
ja_JP: アカウント名

en: One file deleted on FTP server | %d files deleted on FTP server
ja_JP[0]: %d個のファイルを FTP サーバー上で削除しました。

en: Cannot delete "%s" on FTP server!
ja_JP: FTP サーバー上の "%s” を削除できません。

en: Backup transferred to FTP server: %s
ja_JP: バックアップを FTP サーバーに転送する: %s

en: Cannot transfer backup to FTP server!
ja_JP: FTP サーバーへバックアップを転送できません。

en: Starting upload to FTP &#160;&hellip;
ja_JP: FTP へアップロード開始&hellip;

en: Cannot enter normal mode
ja_JP: ノーマルモードへ移行できません

en: Entering normal mode
ja_JP: ノーマルモードで入る

en: Cannot enter passive mode
ja_JP: パッシブモードへ移行できません

en: Entering passive mode
ja_JP: パッシブモードで入る

en: FTP current folder is: %s
ja_JP: 現在の FTP フォルダー: %s

en: FTP Folder "%s" cannot be created!
ja_JP: FTP フォルダー "%s" を作成できません !

en: FTP Folder "%s" created!
ja_JP: FTP フォルダー "%s" を作成しました !

en: Error getting SYSTYPE
ja_JP: SYSTYPE の取得エラー

en: FTP server reply: %s
ja_JP: FTP サーバーの応答: %s

en: FTP server response: %s
ja_JP: FTP サーバーの応答: %s

en: FTP client command: %s
ja_JP: FTP クライアントコマンド: %s

en: Cannot connect to FTP server: %s
ja_JP: FTP サーバーに接続できません: %s

en: Connected to FTP server: %s
ja_JP: FTP サーバーに接続: %s

en: PHP function to connect with explicit SSL-FTP to server does not exist!
ja_JP: 明示的な SSL-FTP を介してサーバーへ接続する PHP 関数は存在しません !

en: Cannot connect via explicit SSL-FTP to server: %s
ja_JP: 明示的な SSL-FTP を介してサーバーへ接続することはできません: %s

en: Connected via explicit SSL-FTP to server: %s
ja_JP: 明示的な SSL-FTP を介してサーバーへ接続: %s

en: %d. Try to send backup file to an FTP server&#160;&hellip;
ja_JP: %d. FTP サーバーへバックアップファイルを送信します&hellip;

en: Use explicit SSL-FTP connection
ja_JP: 明示的な SSL-FTP 接続を使用

en: seconds
ja_JP: 秒

en: Folder to store files in
ja_JP: ファイルを格納するフォルダー

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: One backup file deleted | %d backup files deleted
ja_JP[0]: %d個のバックアップファイルを削除しました。

en: If this message reaches your inbox, sending backup archives via email should work for you.
ja_JP: このメッセージが届けば、バックアップアーカイブのメール送信を利用できるはずです。

en: BackWPup archive sending TEST Message
ja_JP: BackWPup アーカイブにテストメッセージを送信

en: Email sent.
ja_JP: メールを送信しました。

en: Error while sending email!
ja_JP: メール送信エラー！

note: translators: %s = backup archive.
en: Backup archive: %s
ja_JP: バックアップアーカイブ: %s

note: translators: %1$s = date, %2$s = job name.
en: BackWPup archive from %1$s: %2$s
ja_JP: %1$sから BackWPup アーカイブ: %2$s

en: Sending email to %s&hellip;
ja_JP: %s へメールを送信しています...

en: Backup archive too big to be sent by email!
ja_JP: メールで送信するにはバックアップアーカイブが大きすぎます。

en: %d. Try to send backup with email&#160;&hellip;
ja_JP: %d. メールでバックアップを送信します&hellip;

en: none
ja_JP: なし

en: One file deleted from Dropbox | %d files deleted on Dropbox
ja_JP[0]: %d個のファイルを Dropbox から削除しました。

en: Error transfering backup to %s.
ja_JP: %s へのバックアップ転送でエラーが発生。

en: Uploaded file size and local file size don't match.
ja_JP: アップロードされたファイルのサイズとローカルファイルのサイズが一致しません。

en: Backup transferred to %s
ja_JP: バックアップを %s へ転送完了

en: Uploading to Dropbox&#160;&hellip;
ja_JP: Dropbox へアップロード中&hellip;

en: Not Authenticated with Dropbox!
ja_JP: Dropbox に認証されていません !

en: %s available on your Dropbox
ja_JP: Dropbox に%sが利用可能

en: Authenticated with Dropbox of user: %s
ja_JP: Dropbox で認証されました。ユーザー: %s

en: %d. Try to send backup file to Dropbox&#160;&hellip;
ja_JP: %d. Dropbox へバックアップファイルを送信します&hellip;

en: Specify a subfolder where your backup archives will be stored. If you use the App option from above, this folder will be created inside of Apps/BackWPup. Otherwise it will be created at the root of your Dropbox. Already exisiting folders with the same name will not be overriden.
ja_JP: バックアップアーカイブを保存するサブフォルダーを指定してください。「アプリ」オプションを使用する場合は、このフォルダーは アプリ/BackWPup の中に作成されます。それ以外の場合は Dropbox のルートに作成されます。同じ名前の既存のフォルダーは上書きされません。

en: Full Access to Dropbox
ja_JP: Dropbox へのフルアクセス

en: Get Dropbox App auth code
ja_JP: Dropbox のアプリ認証コードを取得

en: A dedicated folder named BackWPup will be created inside of the Apps folder in your Dropbox. BackWPup will get read and write access to that folder only. You can specify a subfolder as your backup destination for this job in the destination field below.
ja_JP: BackWPup という名前の専用フォルダーが Dropbox の「アプリ」フォルダー内に作成されます。BackWPup はそのフォルダーについてのみ読み取りおよび書き込み権限を取得します。以下の宛先フィールドで、このジョブのバックアップ先とするサブフォルダーを指定できます。

en: App Access to Dropbox
ja_JP: Dropbox のアプリへのアクセス

en: Delete Dropbox Authentication
ja_JP: Dropbox の認証を削除

en: Authenticated!
ja_JP: 認証済み !

en: Create Account
ja_JP: アカウントを作成

en: Not authenticated!
ja_JP: 認証されていません !

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Aborted, because no progress for one hour!
ja_JP: 1時間進展がないため中止しました !

en: If %s will be added to your backup archive, the archive will be too large for operations with this PHP Version. You might want to consider splitting the backup job in multiple jobs with less files each.
ja_JP: %s をバックアップアーカイブへ追加すると、この PHP バージョンで扱えない大きさのアーカイブになります。ファイル数を減らした複数のジョブに分割して設定することをおすすめします。

en: Unknown
ja_JP: 不明

[ctx: Text of ZipArchive status Message]
note: translators. $1 is the status returned by a call to a ZipArchive method.
en: ZipArchive returns status: %s
ja_JP: Zipアーカイブが返すステータス: %s

[ctx: Folder path to add to archive]
note: translators: $1 is the folder name
en: Folder %s does not exist or is not readable
ja_JP: フォルダー %s は存在しないか読み取れません

en: Folder name cannot be empty
ja_JP: フォルダー名は空にできません。

note: translators: the $1 is the name of the archive. translators: $1 is the name of the archive.
en: Cannot add "%s" to zip archive!
ja_JP: zip アーカイブへ "%s" を追加できません !

en: This archive method can only add one file
ja_JP: このアーカイブ方式は唯一つのファイルを追加することができます。

[ctx: File to add to archive]
note: translators: The $1 is the name of the file to add to the archive.
en: File %s does not exist or is not readable
ja_JP: ファイル%sは存在しないか読み取れません

en: File name cannot be empty.
ja_JP: ファイル名は空にできません。

note: translators: The $1 is the tecnical error string from pclzip.
en: PclZip archive add error: %s
ja_JP: PclZip アーカイブの追加エラー: %s

en: Cannot open archive file
ja_JP: アーカイブファイルを開くことができません。

[ctx: %s = file name]
note: translators: the $1 is the type of the archive file
en: Method to archive file %s not detected
ja_JP: アーカイブファイル%sの方法が見つかりません

[ctx: ZipArchive open() result]
note: translators: $1 is a directory name
en: Cannot create zip archive: %d
ja_JP: zip アーカイブを作成できません: %d

en: Functions for gz compression not available
ja_JP: gz 圧縮用の関数が利用できません

[ctx: %s = Folder name]
note: translators: $1 is the file path
en: Folder %s for archive not found
ja_JP: アーカイブ用のフォルダー %s が見つかりません

en: The file name of an archive cannot be empty.
ja_JP: アーカイブのファイル名は空にできません。

en: Abort!
ja_JP: 中止 !

en: Now Running
ja_JP: 今すぐ実行

en: running
ja_JP: 実行

note: Translators: %s is the version number of the BackWPup plugin.
en: version %s
ja_JP: バージョン %s

en: <a class="backwpup-get-pro" href="%s">Get BackWPup Pro now.</a>
ja_JP: <a class="backwpup-get-pro" href="%s">BackWPup Proを今すぐ入手</a>

en: Cheating, huh?
ja_JP: 不正なアクセス ?

en: About
ja_JP: 紹介

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Backups
ja_JP: バックアップ

en: Logs
ja_JP: ログ

en: Add new job
ja_JP: 新規ジョブを追加

en: Jobs
ja_JP: ジョブ

note: translators: %s = class name.
en: Missing class "%s".
ja_JP: 不足しているクラス"%s"

note: translators: %s = function name.
en: Missing function "%s".
ja_JP: 不足している関数"%s"

note: translators: %1$s = current PHP version, %2$s = needed PHP version.
en: PHP Version %1$s is to low, you need Version %2$s or above.
ja_JP: PHP のバージョン%1$sは低く、バージョン%2$s以上を必要とします。

en: Backup to SugarSync
ja_JP: SugarSync にバックアップ

en: Backup to Rackspace Cloud Files
ja_JP: Rackspace のクラウドファイルにバックアップ

en: Backup to Microsoft Azure (Blob)
ja_JP: Microsoft Azure にバックアップ (Blob)

en: Backup to an S3 Service
ja_JP: S3 サービスにバックアップ

en: S3 Service
ja_JP: S3サービス

en: Backup to Dropbox
ja_JP: Dropbox にバックアップ

en: Backup to FTP
ja_JP: FTP にバックアップ

en: Backup sent via email
ja_JP: メールでバックアップを送信

en: Email
ja_JP: メール

en: Backup to Folder
ja_JP: フォルダーへバックアップ

en: Folder
ja_JP: フォルダー

note: translators: %1$s is the minimum PHP version, %2$s is the minimum WordPress version.
en: BackWPup requires PHP version %1$s with spl extension or greater and WordPress %2$s or greater.
ja_JP: BackWPup は spl 拡張を含む PHP バージョン %1$s 以上と WordPress %2$s 以上を必要とします。
