Plugins - Translate WordPress with GTranslate - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (232 entries)

en: %s plugin causes conflicts with GTranslate.
da_DK: %s plugin forårsager konflikter med GTranslate.

en: .htaccess file updated
da_DK: .htaccess-fil opdateret

en: <code>[gt-link lang="en" label="English" widget_look="flags_name"]</code> shortcode can be used to render individual language links.
da_DK: <code>[gt-link lang="en" label="English" widget_look="flags_name"]</code> Kortkode kan bruges til at gengive individuelle sproglinks.

en: <code>[gtranslate]</code> shortcode can be used anywhere on your website.
da_DK: <code>[gtranslate]</code> kortkode kan bruges hvor som helst på din hjemmeside.

en: About GTranslate team
da_DK: Om GTranslate team

en: Add hreflang tags
da_DK: Tilføj hreflang-tags

en: Albanian
da_DK: Albansk

en: Alternative flags
da_DK: Alternative flag

en: Amharic
da_DK: Amharisk

en: Arabic
da_DK: Arabisk

en: Argentina flag
da_DK: Argentinas flag

en: Armenian
da_DK: Armensk

en: Auto switch to browser language
da_DK: Skift automatisk til browsersprog

en: Automatic translation post-editing service and professional translations
da_DK: Automatisk oversættelse efterredigering og professionelle oversættelser

en: Azerbaijani
da_DK: Azerbaijansk

en: Basque
da_DK: Baskisk

en: Belarusian
da_DK: Hviderussisk

en: Bosnian
da_DK: Bosnisk

en: Bottom left
da_DK: Nederst til venstre

en: Bottom right
da_DK: Nederst til højre

en: Brazil flag
da_DK: Brasiliens flag

en: Bulgarian
da_DK: Bulgarsk

en: Canada flag
da_DK: Canadas flag

en: Cannot update gtranslate/url_addon/config.php file. Make sure to update it manually and set correct $main_lang.
da_DK: Kan ikke opdatere filen gtranslate/url_addon/config.php. Sørg for at opdatere den manuelt og indstil den korrekte $main_lang.

en: Catalan
da_DK: Catalansk

en: Changes Saved
da_DK: Ændringer gemt

en: Check All
da_DK: Markere alle

en: Chinese (Simplified)
da_DK: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese (Traditional)
da_DK: Kinesisk (Traditionel)

en: Colombia flag
da_DK: Colombias flag

en: Color options
da_DK: Farve indstillinger

en: Compare plans
da_DK: Sammenlign pakker

en: Corsican
da_DK: Korsikansk

en: Croatian
da_DK: Kroatisk

en: Custom CSS
da_DK: Brugerdefineret CSS

en: Custom domains
da_DK: Brugerdefinerede domæner

en: Czech
da_DK: Tjekkisk

en: Danish
da_DK: Dansk

en: Deactivate %s plugin
da_DK: Deaktiver %s plugin

en: Debug Email Translation
da_DK: Fejlfinding af e-mail-oversættelse

en: Detect browser language
da_DK: Find browser sprog

en: Did you know?
da_DK: Vidste du at?

en: Domain
da_DK: Domæne

en: Down
da_DK: Ned

en: Dropdown background color
da_DK: Rullemenuens baggrundsfarve

en: Dropdown hover color
da_DK: Dropdown markerings-farve

en: Dropdown text color
da_DK: Rulletekstfarve

en: Dutch
da_DK: Hollandsk

en: Edit config.php
da_DK: Rediger config.php

en: Edit translations manually
da_DK: Rediger oversættelser manuelt

en: Email translation debug mode is ON.
da_DK: Fejlfindingstilstand for e-mailoversættelse er TIL.

en: Enable CDN
da_DK: Aktiver CDN

en: Enable URL Translation
da_DK: Aktiver URL-oversættelse

en: Enable WooCommerce Email Translation
da_DK: Aktiver WooCommerce e-mail-oversættelse

en: English
da_DK: Engelsk

en: Estonian
da_DK: Estisk

en: Filipino
da_DK: Filippinsk

en: Finnish
da_DK: Finsk

en: Flag languages
da_DK: Flag sprog

en: Flag size
da_DK: Flag størrelse

en: Flag style
da_DK: Flag stil

en: Flags
da_DK: Flag

en: Flags and dropdown
da_DK: Flag og rullemenu

en: Flags with language code
da_DK: Flag med sprogkode

en: Flags with language name
da_DK: Flag med sprognavn

en: Float
da_DK: Flydende

en: Forum Support (free)
da_DK: Forum Support (gratis)

en: French
da_DK: Fransk

en: Frisian
da_DK: Frisisk

en: GTranslate - your window to the world
da_DK: GTranslate - dit vindue til verden

en: GTranslate Options
da_DK: GTranslate-muligheder

en: GTranslate Settings
da_DK: GTranslate Indstillinger

en: GTranslate language switcher
da_DK: GTranslate sprogskifter

en: Galician
da_DK: Galicisk

en: Georgian
da_DK: Georgisk

en: German
da_DK: Tysk

en: Globe
da_DK: Globus

en: Globe color
da_DK: Globus farve

en: Globe size
da_DK: Globus størrelse

en: Greek
da_DK: Græsk

en: Haitian Creole
da_DK: Haitisk kreol

en: Hawaiian
da_DK: Hawaiiansk

en: Hebrew
da_DK: Hebraisk

en: Hide current language:
da_DK: Skjul aktuelt sprog:

en: How-tos
da_DK: Sådan gør du

en: Human level neural translations
da_DK: Neurale oversættelser på menneskeligt niveau

en: Hungarian
da_DK: Ungarsk

en: I have already left a review
da_DK: Jeg har allerede skrevet en anmeldelse

en: Icelandic
da_DK: Islandsk

en: If you are not using this option make sure it is empty or has the default value to not have additional unused code on your front-end. Default value for Wrapper Selector is <code>.gtranslate_wrapper</code>
da_DK: Hvis du ikke bruger denne indstilling, skal du sørge for, at den er tom eller har standardværdien til ikke at have yderligere ubrugt kode på din front-end. Standardværdien for wrappervælger er <code>.gtranslate_wrapper</code>

en: If you want the language selector to appear inside a particular HTML element on your page then this option is for you. You simply need to write a CSS selector to point to that HTML element and GTranslate will appear inside of it.
da_DK: Hvis du ønsker, at sprogvælgeren skal vises inde i et bestemt HTML-element på din side, er denne mulighed noget for dig. Du skal blot skrive en CSS-vælger for at pege på det HTML-element, og GTranslate vises inde i det.

en: In theme files you can call <code>echo do_shortcode('[gtranslate]');</code> in PHP context.
da_DK: I temafiler kan du kalde <code>echo do_shortcode('[gtranslate]');</code> i PHP-kontekst.

en: Increased international traffic and AdSense revenue
da_DK: Øget international trafik og AdSense-omsætning

en: Indonesian
da_DK: Indonesisk

en: Irish
da_DK: Irsk

en: It is mainly used to easily place individual language links inside menu items. For example you can create a menu item with URL = #, Navigation Label = Spanish and Description = <code>[gt-link lang="es" label="Spanish" widget_look="flags_name"]</code> and a single menu item will appear to change the language to Spanish.
da_DK: Det bruges hovedsageligt til nemt at placere individuelle sproglinks i menupunkter. For eksempel kan du oprette et menupunkt med URL = #, Navigationsetiket = Spansk og Beskrivelse = <code>[gt-link lang="es" label="Spanish" widget_look="flags_name"]</code> , og et enkelt menupunkt vises for at ændre sproget til spansk.

en: Italian
da_DK: Italiensk

en: Japanese
da_DK: Japansk

en: Javanese
da_DK: Javanesisk

en: Kazakh
da_DK: Kasakhisk

en: Korean
da_DK: Koreansk

en: Kurdish (Kurmanji)
da_DK: Kurdisk (Kurmanji)

en: Kyrgyz
da_DK: Kirgisisk

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language codes
da_DK: Sprogkoder

en: Language codes for lang attribute are case sensitive. The full list can be found on <a href="https://gtranslate.io/supported-languages" target="_blank" rel="noreferrer">https://gtranslate.io/supported-languages</a>
da_DK: Sprogkoder for lang-attributten skelner mellem store og små bogstaver. Den fulde liste findes på <a href="https://gtranslate.io/supported-languages" target="_blank" rel="noreferrer">https://gtranslate.io/supported-languages</a>

en: Language hosting
da_DK: Hosting af sprog

en: Language hosting (custom domain like example.fr, example.es)
da_DK: Sproghosting (brugerdefineret domæne som example.fr example.es)

en: Language names
da_DK: Sprognavne

en: Language selector positioning tips
da_DK: Tips til placering af sprogvælger

en: Languages
da_DK: Sprog

en: Latvian
da_DK: Lettisk

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Left
da_DK: Venstre

en: Line break after flags
da_DK: Linjeskift efter flag

en: Lithuanian
da_DK: Litauisk

en: Live Chat (for paid plans and pre-sales questions)
da_DK: Live Chat (til betalte planer og spørgsmål før salg)

en: Love GTranslate? Give us 5 stars on WordPress.org :)
da_DK: Elsker du GTranslate? Giv os 5 stjerner på WordPress.org :)

en: Luxembourgish
da_DK: Luxembourgsk

en: Macedonian
da_DK: Makedonsk

en: Malagasy
da_DK: Madagaskisk

en: Malay
da_DK: Malaysisk

en: Maltese
da_DK: Maltesisk

en: Maybe later
da_DK: Måske senere

en: Meta data translation (keywords, page description, etc...)
da_DK: Oversættelse af metadata (nøgleord, sidebeskrivelse osv.)

en: Mexico flag
da_DK: Mexicos flag

en: Mongolian
da_DK: Mongolsk

en: Monochrome flags:
da_DK: Monokrome flag:

en: Myanmar (Burmese)
da_DK: Myanmar (burmesisk)

en: Native language names
da_DK: Modersmåls navne

en: Nepali
da_DK: Nepalesisk

en: Never show again
da_DK: Vis aldrig igen

en: Nice dropdown with flags
da_DK: Flot dropdown med flag

en: No
da_DK: Nej

en: None
da_DK: -- vælg --

en: Norwegian
da_DK: Norsk

en: Open direction
da_DK: Åben retning

en: Other looks most likely will require additional CSS rules to match your theme design.
da_DK: Andre udseender vil højst sandsynligt kræve yderligere CSS-regler for at matche dit temadesign.

en: Paid version advantages
da_DK: Fordele ved betalt version

en: Persian
da_DK: Persisk

en: Please Leave a Review
da_DK: Skriv venligst en anmeldelse

en: Please add the following rules to the top of your .htaccess file
da_DK: Tilføj venligst følgende regler øverst i din .htaccess-fil

en: Please deactivate %s plugin
da_DK: Deaktiver venligst %s plugin

en: Please go to <a href="
da_DK: Gå til <a href="

en: Please note that sensitive information can be written into gtranslate/url_addon/debug.txt file, which can be accessed publicly. It is your responsibility to deny public access to it and clean debug information after you are done.
da_DK: Bemærk venligst, at følsomme oplysninger kan skrives ind i gtranslate/url_addon/debug.txt-filen, som kan tilgås offentligt. Det er dit ansvar at nægte offentligheden adgang til det og rense fejlretningsoplysninger, når du er færdig.

en: Polish
da_DK: Polsk

en: Portuguese
da_DK: Portugisisk

en: Priority Live Chat support
da_DK: Prioritet Live Chat support

en: Punjabi
da_DK: Panjabi

en: Quebec flag
da_DK: Quebecs flag

en: Right
da_DK: Højre

en: Romanian
da_DK: Rumænsk

en: Russian
da_DK: Russisk

en: Samoan
da_DK: Samoansk

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Scottish Gaelic
da_DK: Skotsk gælisk

en: Seamless updates
da_DK: Problemfri opdateringer

en: Search engine friendly (SEF) URLs
da_DK: Søgemaskinevenlige webadresser (SEF)

en: Search engine indexing
da_DK: Søgemaskine indeksering

en: Select language label
da_DK: Vælg sprogetiket

en: Serbian
da_DK: Serbisk

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Show floating language selector
da_DK: Vis flydende sprogvælger

en: Show floating language selector option is the easiest and suitable for most websites.
da_DK: Vis flydende sprogvælger er den nemmeste og velegnet til de fleste websteder.

en: Show floating language selector option is the easiest and suitable for most websites. It is best for <b>Float</b>, <b>Nice dropdown with flags</b>, <b>Popup</b>, <b>Globe</b> widget looks.
da_DK: Vis flydende sprogvælger er den nemmeste og velegnet til de fleste websteder. Det er bedst til <b>Float</b>, <b>Nice dropdown med flag</b>, <b>Popup</b>, <b>Globe</b> widget looks.

en: Show in menu
da_DK: Vis i menu

en: Show in menu option is best for <b>Flags</b>, <b>Flags with language name</b>, <b>Flags with language code</b>, <b>Language names</b>, <b>Language codes</b> widget looks.
da_DK: Vis i menupunktet er bedst til <b>Flag</b>, <b>Flag med sprognavn</b>, <b>Flag med sprogkode</b>, <b>Sprognavne</b>, <b>Sprogkoder</b> widget udseende.

en: Sinhala
da_DK: Singalesisk

en: Slovak
da_DK: Slovakisk

en: Slovenian
da_DK: Slovensk

en: Somali
da_DK: Somalisk

en: Spanish
da_DK: Spansk

en: Sub-directory URL structure
da_DK: URL-struktur for undermappe

en: Sub-domain URL structure
da_DK: URL-struktur for underdomæner

en: Sundanese
da_DK: Sundanesisk

en: Sure! I would love to!
da_DK: Sikker! Det ville jeg gerne!

en: Swedish
da_DK: Svensk

en: Switcher arrow color
da_DK: Farve på skifterpil

en: Switcher background color
da_DK: Skifter baggrundsfarve

en: Switcher background hover color
da_DK: Skifter baggrunds markerings-farve

en: Switcher background shadow color
da_DK: Skifter baggrunds skyggefarve

en: Switcher border color
da_DK: Skifter kantfarve

en: Switcher text color
da_DK: Tekstfarve til switcher

en: Synchronize custom domains with GTranslate dashboard: https://my.gtranslate.io
da_DK: Synkroniser brugerdefinerede domæner med GTranslate-dashboard: https://my.gtranslate.io

en: Synchronizing...
da_DK: Synkroniserer…

en: Tajik
da_DK: Tadsjikisk

en: Thai
da_DK: Thaisk

en: Title
da_DK: Titel

en: Title:
da_DK: Titel:

en: Top left
da_DK: Øverst til venstre

en: Top right
da_DK: Øverst til højre

en: Translate AI Multilingual Solutions
da_DK: Oversæt flersprogede AI-løsninger

en: Translate from
da_DK: Oversæt fra

en: Translate your website and make it multilingual. For support visit <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">GTranslate Support Forum</a>.
da_DK: Oversæt dit websted og gør det flersproget. For support besøg <a href="https://wordpress.org/support/plugin/gtranslate">GTranslate Support Forum</a>.

en: Translation debug mode is ON.
da_DK: Oversættelsesfejlfindingstilstand er TIL.

en: Try Now (15 days free)
da_DK: Prøv nu (15 dage gratis)

en: Turkish
da_DK: Tyrkisk

en: URL/slug translation
da_DK: URL/slug-oversættelse

en: USA flag
da_DK: USA's flag

en: Ukrainian
da_DK: Ukrainsk

en: Uncheck All
da_DK: Fjern markeringen af ​​alle

en: Up
da_DK: Op

en: Useful links
da_DK: Nyttige links

en: User dashboard
da_DK: Bruger-dashboard

en: Uzbek
da_DK: Usbekisk

en: Valid values for widget_look attribute are <b>flags</b>, <b>flags_code</b>, <b>flags_name</b>, <b>lang_codes</b>, <b>lang_names</b>.
da_DK: Gyldige værdier for widget_look attribut er <b>flag</b>, <b>flags_code</b>, <b>flags_name</b>, <b>lang_codes</b> <b>lang_names</b>.

en: Videos
da_DK: Videoer

en: Vietnamese
da_DK: Vietnamesisk

en: View debug.txt
da_DK: Se debug.txt

en: We are here to make your experience with GTranslate more convenient.
da_DK: Vi er her for at gøre din oplevelse med GTranslate mere bekvem.

en: We hope you have enjoyed using GTranslate! Would you mind taking a few minutes to write a review on WordPress.org? <br>Just writing a simple <b>'thank you'</b> will make us happy!
da_DK: Vi håber, du har nydt at bruge GTranslate! Har du noget imod at bruge et par minutter på at skrive en anmeldelse på WordPress.org? <br>Bare det at skrive et <b>simpelt 'tak'</b> vil gøre os glade!

en: We try to help everyone as time permits.
da_DK: Vi forsøger at hjælpe alle, når tiden tillader det.

en: Website Translation Quote
da_DK: Citat for oversættelse af hjemmeside

en: Website Translator
da_DK: Hjemmeside Oversætter

en: Welsh
da_DK: Walisisk

en: Widget look
da_DK: Widget-udseende

en: Widget options
da_DK: Indstillinger for widget

en: Widget preview
da_DK: Eksempel på widget

en: WordPress Forum Support
da_DK: Support til WordPress-forum

en: Works in China
da_DK: Fungerer i Kina

en: Wrapper selector CSS
da_DK: Wrapper-vælger CSS

en: Wrapper selector CSS can be used to render the language selector inside matching elements.
da_DK: Wrapper-vælger CSS kan bruges til at gengive sprogvælgeren inde i matchende elementer.

en: Yiddish
da_DK: Jiddisch

en: You can <b>edit translations</b> by upgrading your GTranslate.
da_DK: Du kan <b>redigere oversættelser</b> ved at opgradere din GTranslate.

en: You can <b>increase</b> your <b>AdSense revenue</b> by upgrading your GTranslate.
da_DK: Du kan <b>øge</b> din <b>AdSense-omsætning</b> ved at opgradere din GTranslate.

en: You can <b>increase</b> your international <b>traffic</b> by upgrading your GTranslate.
da_DK: Du kan <b>øge</b> din internationale <b>trafik</b> ved at opgradere din GTranslate.

en: You can have <b>neural machine translations</b> which are human level by upgrading your GTranslate.
da_DK: Du kan få <b>neurale maskinoversættelser</b> , som er på menneskeligt niveau, ved at opgradere din GTranslate.

en: You can have your <b>translated pages indexed</b> in search engines by upgrading your GTranslate.
da_DK: Du kan få dine <b>oversatte sider indekseret</b> i søgemaskiner ved at opgradere din GTranslate.

en: You can use <code>[gtranslate]</code> inside posts, menu items or anywhere else.
da_DK: Du kan bruge <code>[gtranslate]</code> indlæg, menupunkter eller andre steder.

en: You can use GTranslate Widget in any pre-defined widget locations.
da_DK: Du kan bruge GTranslate Widget på alle foruddefinerede widget placeringer.

en: You can use additional widget_look attribute to place a specific selector, for example <code>[gtranslate widget_look="popup"]</code>. Valid values are <b>float</b>, <b>dropdown_with_flags</b>, <b>popup</b>, <b>dropdown</b>, <b>flags</b>, <b>flags_dropdown</b>, <b>flags_name</b>, <b>flags_code</b>, <b>lang_names</b>, <b>lang_codes</b>, <b>globe</b>.
da_DK: Du kan bruge yderligere widget_look attribut til at placere en bestemt vælger, f.eks. <code>[gtranslate widget_look="popup"]</code>. Gyldige værdier er <b>float</b>, <b>dropdown_with_flags</b>, <b>popup</b>, <b>dropdown</b>, <b>flag</b>, <b>flags_dropdown</b>, <b>flags_name</b>, <b>flags_code</b>, <b>lang_names</b>, <b>lang_codes</b>, <b>globe</b>.

en: for paid plans only
da_DK: kun for betalte abonnementer
