Stable (latest release) - en to ja translation catalogue (385 entries)

en: Can't move post "%s" (%d) to the trash because the trash feature is disabled
ja: ゴミ箱機能が無効のため投稿 "%s" (%d) を移動できませんでした。

en: Failed to move post "%s" (%d) to the trash
ja: 投稿 "%s" (%d) をゴミ箱へ移動できませんでした

en: %d post deleted. | %d posts deleted.
ja[0]: %d個の投稿を削除しました。

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
ja[0]: %d個の固定ページを削除しました。

en: %d "%s" deleted. | %d "%s" deleted.
ja[0]: %d個の "%s” を削除しました。

en: %d post moved to the Trash. | %d posts moved to the Trash.
ja[0]: %d個の投稿をゴミ箱へ移動しました。

en: %d page moved to the Trash. | %d pages moved to the Trash.
ja[0]: %d個のページをゴミ箱へ移動しました。

en: %d "%s" moved to the Trash. | %d "%s" moved to the Trash.
ja[0]: %d個の "%s” をゴミ箱へ移動しました。

en: %d '%s' has been deleted | %d '%s' have been deleted
ja[0]: %d個の '%s' を削除しました

en: Container type '%s' not recognized
ja: コンテナの型 '%s' が認識されません。

[ctx: module name]
en: Basic HTTP
ja: 基本的な HTTP

[ctx: module name]
en: Blogroll items
ja: ブログロール

[ctx: module name]
en: Comments
ja: コメント

[ctx: module name]
en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

[ctx: module name]
en: Embedded DailyMotion videos
ja: 埋め込まれた DailyMotion の動画

[ctx: module name]
en: Embedded GoogleVideo videos
ja: 埋め込まれた GoogleVideo 動画

[ctx: module name]
en: Embedded Vimeo videos
ja: 埋め込まれた Vimeo の動画

[ctx: module name]
en: Embedded YouTube playlists (old embed code)
ja: 埋め込まれた YouTube プレイリスト (古い embed コード)

[ctx: module name]
en: Embedded YouTube videos
ja: 埋め込まれた YouTube の動画

[ctx: module name]
en: Embedded YouTube videos (old embed code)
ja: 埋め込まれた YouTube 動画 (古い embed コード)

[ctx: module name]
en: HTML images
ja: HTML 画像

[ctx: module name]
en: HTML links
ja: HTML リンク

[ctx: module name]
en: Plaintext URLs
ja: プレーンテキストの URL

[ctx: module name]
en: Posts
ja: 投稿

[ctx: module name]
en: Pages
ja: 固定ページ

en: Container %s[%d] not found
ja: コンテナー %s[%d] が見つかりません。

en: Parser '%s' not found.
ja: パーサー '%s' が見つかりません。

en: All
ja: すべて

en: Detected Links
ja: 検出したリンク

en: No links found (yet)
ja: リンクは(まだ)見つかっていません

en: Broken
ja: リンクエラー

en: No broken links found
ja: リンクエラーは見つかりませんでした

[ctx: filter name]
en: Warnings
ja: 警告

en: Warnings
ja: 警告

en: No warnings found
ja: 警告はありません

en: Redirects
ja: リダイレクト

en: Redirected Links
ja: リダイレクトされたリンク

en: No redirects found
ja: リダイレクトはありません

en: Dismissed
ja: 無視

en: Dismissed Links
ja: 無視したリンク

en: No dismissed links found
ja: 無視したリンクはありません

en: Search Results
ja: 検索結果

en: No links found for your query
ja: リンクは見つかりませんでした

en: The plugin script was terminated while trying to check the link.
ja: リンクの確認中にプラグインのスクリプトが終了しました。

en: The plugin doesn't know how to check this type of link.
ja: 未知の種類のリンクです。

en: Link is broken.
ja: リンクエラーです。

en: Link is valid.
ja: リンクは有効です。

en: Link is not valid
ja: リンクが有効ではありません。

en: This link can not be edited because it is not used anywhere on this site.
ja: このサイトで使用されていないためこのリンクを編集することはできません。

en: Failed to create a DB entry for the new URL.
ja: 新しい URL の DB エントリを作成できませんでした。

en: This link is not a redirect
ja: このリンクはリダイレクトされていません。

en: Couldn't delete the link's database record
ja: リンクのデータベースレコードを削除できませんでした。

[ctx: link status]
en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Error
ja: 不明なエラー

en: Not checked
ja: 未チェック

en: False positive
ja: 判定誤り

en: Editing is not implemented in the '%s' parser
ja: '%s’ パーサーでは編集は実装されていません

en: Unlinking is not implemented in the '%s' parser
ja: '%s’ パーサーではリンク解除は実装されていません

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d秒

en: %d second ago | %d seconds ago
ja[0]: %d秒前

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d分

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d分前

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d時間

en: %d hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d時間前

en: %d day | %d days
ja[0]: %d日

en: %d day ago | %d days ago
ja[0]: %d日前

en: %d month | %d months
ja[0]: %d分

en: %d month ago | %d months ago
ja[0]: %dヶ月前

en: Server Not Found
ja: サーバーが見つかりません

en: Connection Failed
ja: 接続に失敗しました

en: HTTP code : %d
ja: HTTP コード: %d

en: (No response)
ja: (応答なし)

en: Most likely the connection timed out or the domain doesn't exist.
ja: ドメインが存在しないかサーバーが応答していない可能性があります。

en: Request timed out.
ja: 要求がタイムアウトしました。

en: Using Snoopy
ja: Snoopy を使用

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Edit this bookmark
ja: このブックマークを編集

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: リンク '%s' を削除しようとしています。
    「OK」で削除、「キャンセル」で中止します。

en: Updating bookmark %d failed
ja: ブックマーク %d の更新に失敗しました

en: Failed to delete blogroll link "%s" (%d)
ja: ブログロールのリンク “%s" (%d) を削除できませんでした

en: %d blogroll link deleted. | %d blogroll links deleted.
ja[0]: %d個のブログロールのリンクを削除しました。

en: Updating comment %d failed
ja: コメント %d の更新に失敗しました。

en: Failed to delete comment %d
ja: コメント %d を削除できませんでした。

en: Can't move comment %d to the trash
ja: コメント %d をゴミ箱へ移動できません。

en: Edit comment
ja: コメントを編集

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

en: Move this comment to the trash
ja: このコメントをゴミ箱に移動しました。

[ctx: verb]
en: Trash
ja: ゴミ箱

en: View comment
ja: コメントを見る

en: Comment
ja: コメント

en: %d comment has been deleted. | %d comments have been deleted.
ja[0]: %d個のコメントを削除しました。

en: %d comment moved to the Trash. | %d comments moved to the Trash.
ja[0]: %d個のコメントをゴミ箱へ移動しました。

en: Failed to update the meta field '%s' on %s [%d]
ja: メタフィールド '%s’ (%s [%d]) を更新できませんでした。

en: Failed to delete the meta field '%s' on %s [%d]
ja: メタフィールド '%s’ (%s [%d]) を削除できませんでした。

en: Edit this post
ja: この記事を編集

en: View "%s"
ja: "%s" を見る

en: I don't know how to edit a '%s' [%d].
ja: 不明なエラーのため、'%s' [%d]を編集することができません。

en: DailyMotion Video
ja: DailyMotion 動画

en: Embedded DailyMotion video
ja: 埋め込まれた DailyMotion 動画

en: Embedded videos can't be edited using Broken Link Checker. Please edit or replace the video in question manually.
ja: 埋め込みビデオは Broken Link Checker を使って編集することはできません。手動で問題のビデオを編集または置換してください。

en: GoogleVideo Video
ja: GoogleVideo 動画

en: Embedded GoogleVideo video
ja: 埋め込まれた GoogleVideo 動画

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Permission Denied
ja: 権限がありません

en: Using RapidShare API
ja: RapidShare API を使う

en: RS Server Down
ja: RapidShare サーバーが見つかりません

en: File Blocked
ja: ファイルがブロックされています

en: File Locked
ja: ファイルがロックされています

en: RapidShare API error: %s
ja: RapidShare API エラー: %s

en: Vimeo Video
ja: Vimeo 動画

en: Embedded Vimeo video
ja: 埋め込まれた Vimeo 動画

en: YouTube Video
ja: YouTube 動画

en: Embedded YouTube video
ja: 埋め込まれた YouTube 動画

en: YouTube Playlist
ja: YouTube プレイリスト

en: Embedded YouTube playlist
ja: 埋め込まれた YouTube プレイリスト

en: Video OK
ja: 動画は大丈夫です

en: Video Not Found
ja: ビデオが見つかりません

en: Playlist Not Found
ja: プレイリストが見つかりません

en: Playlist Restricted
ja: プレイリストが制限されています

en: This playlist has no entries or all entries have been deleted.
ja: このプレイリストはエントリがないか、すべてのエントリが削除されています。

[ctx: link status]
en: Empty Playlist
ja: プレイリストが空です

en: Video status : %s%s
ja: 動画ステータス : %s%s

en: Video Restricted
ja: ビデオが制限されています

en: Playlist OK
ja: プレイリストは大丈夫です

en: Unknown YouTube API response received.
ja: 不明な YouTube API レスポンスを受信しました。

en: Image
ja: 画像

en: Custom field
ja: カスタムフィールド

note: Description of the plugin/theme
en: Checks your blog for broken links and missing images and notifies you on the dashboard if any are found.
ja: 壊れたリンクや存在しない画像がないかブログをチェックし、見つかった場合はダッシュボードで通知します。

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: [ Network error ]
ja: [ネットワークエラー]

en: Automatically expand the widget if broken links have been detected
ja: リンクエラーを検出したときウィジェットを自動的に展開する

en: Link Checker Settings
ja: リンクチェッカーの設定

en: Link Checker
ja: リンクチェッカー

en: Broken Links
ja: リンクエラー

en: View Broken Links
ja: リンクエラーを見る

en: Go to Broken Links
ja: リンクエラーを見る

en: Settings
ja: 設定

en: Edit URL
ja: URL を編集

en: Unlink
ja: リンク解除

en: Not broken
ja: リンクエラーでない

en: Dismiss
ja: 無視

en: Recheck
ja: 再確認

[ctx: link action; replace one redirect with a direct link]
en: Fix redirect
ja: リダイレクトを修正

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Thank you for your donation!
ja: 寄付をありがとうございます !

en: Complete site recheck started.
ja: サイト全体の再確認を開始しました。

en: General
ja: 一般

en: Look For Links In
ja: 含まれるリンクを探す

en: Which Links To Check
ja: チェックするリンクの種類

en: Protocols & APIs
ja: プロトコル & API

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Broken Link Checker Options
ja: Broken Link Checker のオプション

en: Status
ja: ステータス

en: Show debug info
ja: デバッグ情報を表示

en: Check each link
ja: 各リンクをチェック

en: Every %s hours
ja: %s時間ごと

en: Existing links will be checked this often. New links will usually be checked ASAP.
ja: 既存のリンクは定期的にチェックされます。新しいリンクはできるだけ早くチェックされます。

en: E-mail notifications
ja: メールで通知

en: Send me e-mail notifications about newly detected broken links
ja: 新たに検出されたリンクエラーについてメール通知を受け取る

en: Send authors e-mail notifications about broken links in their posts
ja: 投稿内のリンクエラーについて作成者へメール通知を送る

en: Notification e-mail address
ja: 通知メールアドレス

en: Leave empty to use the e-mail address specified in Settings &rarr; General.
ja: 設定 &rarr; 一般 で指定したメールアドレスを使うには空にしてください。

en: Link tweaks
ja: リンクの調整

en: Apply custom formatting to broken links
ja: リンクエラーにカスタム CSS を適用する

en: Edit CSS
ja: CSS を編集

en: Example : Lorem ipsum <a %s>broken link</a>, dolor sit amet.
ja: 例: Lorem ipsum <a %s>リンク切れ</a>, dolor sit amet.

en: Click "Save Changes" to update example output.
ja: 例の表示を更新するには「変更を保存」をクリックしてください。

en: Apply custom formatting to removed links
ja: 削除したリンクにカスタム CSS を適用する

en: Example : Lorem ipsum <span %s>removed link</span>, dolor sit amet.
ja: 例: Lorem ipsum <span %s>削除したリンク</span>, dolor sit amet.

en: Stop search engines from following broken links
ja: 検索エンジンに壊れたリンクをたどらせない (<small>壊れたリンクに <code>rel=”nofollow”</code> をつける</small>)

[ctx: "Link tweaks" settings]
en: These settings only apply to the content of posts, not comments or custom fields.
ja: これらの設定は投稿の内容のみに適用され、コメントやカスタムフィールドには適用されません。

[ctx: settings page]
en: Suggestions
ja: 提案

en: Suggest alternatives to broken links
ja: リンク切れに代わるものを提案する

[ctx: settings page]
en: Warnings
ja: 警告

en: Show uncertain or minor problems as "warnings" instead of "broken"
ja: 不確実または軽微な問題を「リンクエラー」ではなく「警告」として表示

en: Turning off this option will make the plugin report all problems as broken links.
ja: この設定をオフにするとプラグインはすべての問題をリンクエラーとして報告します。

en: Look for links in
ja: 含まれるリンクを探す

en: Post statuses
ja: 投稿のステータス

en: Link types
ja: リンクの種類

en: Error : All link parsers missing!
ja: エラー: すべてのリンクパーサがなくなっています !

en: Exclusion list
ja: 除外リスト

en: Don't check links where the URL contains any of these words (one per line) :
ja: これらの単語を含む URL のリンクをチェックしない (1行にひとつ) :

en: Check links using
ja: リンクのチェック手段

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: %s seconds
ja: %s秒

en: Links that take longer than this to load will be marked as broken.
ja: これよりも読み込みに時間がかかったリンクはリンクエラーとする

en: Link monitor
ja: リンクモニター

en: Run continuously while the Dashboard is open
ja: ダッシュボード表示中に継続して実行する

en: Run hourly in the background
ja: バックグラウンドで1時間ごとに実行する

en: Show the dashboard widget for
ja: ダッシュボードのウィジェットを表示

[ctx: dashboard widget visibility]
en: Administrator
ja: 管理者

[ctx: dashboard widget visibility]
en: Editor and above
ja: 編集者以上

[ctx: dashboard widget visibility]
en: Nobody (disables the widget)
ja: 誰にも表示しない (ウィジェットを無効化)

[ctx: settings page]
en: Show link actions
ja: リンクに表示する操作

en: Max. execution time
ja: 最大実行時間

en: The plugin works by periodically launching a background job that parses your posts for links, checks the discovered URLs, and performs other time-consuming tasks. Here you can set for how long, at most, the link monitor may run each time before stopping.
ja: このプラグインはバックグラウンドジョブを定期的に実行することで動作します。
    このジョブは投稿からリンクを探索、URL をチェック、また他の時間のかかるタスクを行います。
    ここでは、リンクモニタが停止する前に実行することができる時間を設定することができます。

en: Server load limit
ja: サーバー負荷の制限

en: Current load : %s
ja: 現在の負荷 : %s

en: Link checking will be suspended if the average <a href="%s">server load</a> rises above this number. Leave this field blank to disable load limiting.
ja: 平均の<a href="%s">サーバー負荷</a>が設定値を超えるとリンクチェックを中断します。
    負荷制限を無効にするにはこの項目を空にしてください。

en: Not available
ja: 利用できません

en: Load limiting only works on Linux-like systems where <code>/proc/loadavg</code> is present and accessible.
ja: 負荷制限は <code>/proc/loadavg</code> が利用可能な Linux などのシステムでのみ動作します。

en: Target resource usage
ja: リソース使用率の目標値

en: Logging
ja: ログの保存

en: Enable logging
ja: ログを取る

en: Log file location
ja: ログファイルの場所

[ctx: log file location]
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: log file location]
en: Custom
ja: カスタム

en: Forced recheck
ja: 再確認

en: Re-check all pages
ja: すべてのページを再確認

en: The "Nuclear Option". Click this button to make the plugin empty its link database and recheck the entire site from scratch.
ja: これは「影響の大きいオプション」です。
    リンクデータベースを空にしてサイト全体を最初から再確認するには
    このボタンをクリックします。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Configure
ja: 設定

en: Enter the names of custom fields you want to check (one per line). If a field contains HTML code, prefix its name with <code>html:</code>. For example, <code>html:field_name</code>.
ja: チェックしたいカスタムフィールドの名前を入れてください。一行に1個ずつです。もし html コードを許容するフィールドなら、前に <code>html:</code> を付けてください。例えば <code>html:field_name</code> のように。

en: Database error : %s
ja: データベース エラー: %s

en: You must enter a filter name!
ja: フィルター名を入力する必要があります !

en: Invalid search query.
ja: 無効な検索クエリ。

en: Filter "%s" created
ja: フィルター “%s" を作成しました。

en: Filter ID not specified.
ja: フィルター ID が指定されていません。

en: Filter deleted
ja: フィルターを削除しました。

en: Replaced %d redirect with a direct link | Replaced %d redirects with direct links
ja[0]: %d個のリダイレクトを直接のリンクに置換しました。

en: Failed to fix %d redirect | Failed to fix %d redirects
ja[0]: %d個のリダイレクトの修正に失敗しました。

en: None of the selected links are redirects!
ja: 選択したリンクはリダイレクトではありません。

en: %d link updated. | %d links updated.
ja[0]: %d個のリンクを更新しました。

en: Failed to update %d link. | Failed to update %d links.
ja[0]: %d個のリンクを更新できませんでした。

en: %d link removed | %d links removed
ja[0]: %d個のリンクを削除しました

en: Failed to remove %d link | Failed to remove %d links
ja[0]: %d個のリンクを削除できませんでした

en: %d item was skipped because it can't be moved to the Trash. You need to delete it manually. | %d items were skipped because they can't be moved to the Trash. You need to delete them manually.
ja[0]: ゴミ箱に移動できないため%d個の項目をスキップしました。手動で削除してください。

en: Didn't find anything to delete!
ja: 削除するものが見つかりませんでした !

en: %d link scheduled for rechecking | %d links scheduled for rechecking
ja[0]: %d個のリンクを再確認します

en: This link was manually marked as working by the user.
ja: このリンクは正しいと手動でマークされました。

en: Couldn't modify link %d
ja: リンク %d を変更できませんでした

en: %d link marked as not broken | %d links marked as not broken
ja[0]: %d個のリンクを「リンクエラーでない」としました

en: %d link dismissed | %d links dismissed
ja[0]: %d個のリンクを無視しました

en: The "Warnings" page lists problems that are probably temporary or suspected to be false positives.<br> Warnings that persist for a long time will usually be reclassified as broken links.
ja: 警告ページは、一時的なものや誤検出と考えられる問題のリストを表示します。<br>長い期間続く警告は、通常はリンク切れとして再定義されます。

[ctx: admin notice under Tools - Broken links - Warnings]
en: Hide notice
ja: 通知を隠す

[ctx: a link from the admin notice under Tools - Broken links - Warnings]
en: Change warning settings
ja: 警告の設定を変更する

en: Table columns
ja: 表の列

en: Show on screen
ja: 画面に表示する

en: links
ja: リンク

en: Apply
ja: 適用

en: Misc
ja: その他

en: Highlight links broken for at least %s days
ja: 発見してから%s日過ぎたリンクエラーをハイライト表示する

en: Color-code status codes
ja: ステータスコードを色分けする

en: You're not allowed to do that!
ja: それを行うことは許可されていません !

en: View broken links
ja: リンクエラーを表示

en: Found %d broken link | Found %d broken links
ja[0]: %d個のリンクエラーを発見しました

en: No broken links found.
ja: 壊れたリンクはありません。

en: %d URL in the work queue | %d URLs in the work queue
ja[0]: %d個の URL が作業キューにあります

en: No URLs in the work queue.
ja: 作業キューに URL はありません。

[ctx: for the "Detected X unique URLs in Y links" message]
en: %d unique URL | %d unique URLs
ja[0]: %d個のユニーク URL

[ctx: for the "Detected X unique URLs in Y links" message]
en: %d link | %d links
ja[0]: %d個のリンク

en: Detected %1$s in %2$s and still searching...
ja: %2$s 中 %1$s を検出し、検索中...

en: Detected %1$s in %2$s.
ja: %2$s 中 %1$s を検出しました。

en: Searching your blog for links...
ja: ブログ内のリンクを検索中...

en: No links detected.
ja: リンクは見つかりませんでした。

[ctx: current load]
en: Unknown
ja: 不明

en: Oops, I can't find the link %d
ja: リンク %d を見つけることができません。

en: Oops, couldn't modify the link!
ja: リンクを変更できませんでした !

en: Error : link_id not specified
ja: エラー: link_id が指定されていません

en: Error : link_id or new_url not specified
ja: エラー: link_id または new_url が指定されていません

en: Oops, the new URL is invalid!
ja: 新しい URL が無効です !

en: An unexpected error occurred!
ja: 予期しないエラーが発生しました !

en: An unexpected error occured!
ja: 予期しないエラーが発生しました !

en: You don't have sufficient privileges to access this information!
ja: この情報にアクセスする権限がありません !

en: Error : link ID not specified
ja: エラー: リンク ID が指定されていません

en: Failed to load link details (%s)
ja: リンクの詳細 (%s) の読み込みに失敗しました

en: PHP version
ja: PHP バージョン

en: MySQL version
ja: MySQL バージョン

en: You have an old version of CURL. Redirect detection may not work properly.
ja: CURL のバージョンが古いため、リダイレクト検出が正しく動作しないかもしれません。

en: Not installed
ja: インストールされていません

en: CURL version
ja: CURL バージョン

en: Installed
ja: インストール済み

en: You must have either CURL or Snoopy installed for the plugin to work!
ja: プラグインが動作するには CURL か Snoopy がインストールされていなければなりません !

en: On
ja: ON

en: Redirects may be detected as broken links when safe_mode is on.
ja: セーフモードが有効な場合リダイレクトがリンクエラーとして検出されることがあります。

en: Off
ja: OFF

en: On ( %s )
ja: ON ( %s )

en: Redirects may be detected as broken links when open_basedir is on.
ja: open_basedir が有効な場合リダイレクトがリンクエラーとして検出されることがあります。

en: Database character set
ja: データベース文字セット

en: If this value is zero even after several page reloads you have probably encountered a bug.
ja: ページを何度か再読み込みしてもこの値が0の場合、バグの可能性があります。

en: [%s] Broken links detected
ja: [%s] リンクエラーを検出しました

en: Broken Link Checker has detected %d new broken link on your site. | Broken Link Checker has detected %d new broken links on your site.
ja[0]: Broken Link Checker はサイトで新たに%d個のリンクエラーを検出しました。

en: Here's a list of the first %d broken links: | Here's a list of the first %d broken links:
ja[0]: 最初の%d個のリンクエラーのリスト:

en: Here's a list of the new broken links:
ja: 新しいリンクエラーのリスト:

en: Link text : %s
ja: リンクテキスト: %s

en: Link URL : <a href="%s">%s</a>
ja: リンクのURL : <a href="%s">%s</a>

en: Source : %s
ja: ソース : %s

en: You can see all broken links here:
ja: すべてのリンクエラーを見ることができます:

en: Broken Link Checker has detected %d new broken link in your posts. | Broken Link Checker has detected %d new broken links in your posts.
ja[0]: Broken Link Checker は投稿について新たに%d個のリンクエラーを検出しました。

en: Once Weekly
ja: 週1回

en: Twice a Month
ja: 月2回

en: Broken Link Checker installation failed. Try deactivating and then reactivating the plugin.
ja: Broken Link Checker のインストールに失敗しました。プラグインを停止してから改めて有効にしてください。

en: Please activate the plugin separately on each site. Network activation is not supported.
ja: 各サイトで個別にプラグインを有効にしてください。ネットワークでの有効化はサポートしていません。

en: Failed to delete old DB tables. Database error : %s
ja: 古い DB テーブルの削除に失敗しました。データベースエラー :  %s

en: Wait...
ja: 処理中...

[ctx: link text]
en: (None)
ja: (なし)

[ctx: link text]
en: (Multiple links)
ja: (複数リンク)

[ctx: link suggestions]
en: Searching...
ja: 検索中...

[ctx: link suggestions]
en: No suggestions available.
ja: 提案はありません。

[ctx: link suggestions]
en: Archived page from %s (via the Wayback Machine)
ja: %s にアーカイブされたページ (Wayback Machine による)

en: %d instances of the link were successfully modified.
ja: %d個のリンクのインスタンスが正常に変更されました。

en: However, %d instances couldn't be edited and still point to the old URL.
ja: しかし、 %d個のインスタンスは変更できず昔の URL のままです。

en: The link could not be modified.
ja: リンクを変更できませんでした。

en: The following error(s) occurred :
ja: 以下のエラーが発生しました：

en: Error: Link URL must not be empty.
ja: エラー：リンク URL は空ではいけません。

en: %d instances of the link were successfully unlinked.
ja: %d個のリンクのインスタンスが正常にリンク解除されました。

en: However, %d instances couldn't be removed.
ja: しかし、%d個のインスタンスはリンク解除できませんでした。

en: The plugin failed to remove the link.
ja: プラグインはリンクを解除できませんでした。

en: The following error(s) occured :
ja: エラーが発生しました：

en: Enter a name for the new custom filter
ja: 新しいカスタムフィルターの名前を入力

en: You are about to delete the current filter.
    'Cancel' to stop, 'OK' to delete
ja: 現在のフィルターを削除しようとしています。 
    「OK」で削除、「キャンセル」で中止します。

en: Are you sure you want to delete all posts, bookmarks or other items that contain any of the selected links? This action can't be undone.
    'Cancel' to stop, 'OK' to delete
ja: 選んだリンクのどれかが含まれている投稿、ブックマーク、および他の項目をすべて削除してよろしいですか? この操作は元に戻すことはできません。
    「OK」で削除、「キャンセル」で中止します。

en: Are you sure you want to remove the selected links? This action can't be undone.
    'Cancel' to stop, 'OK' to remove
ja: 選択したリンクを削除してよろしいですか? この操作は元に戻すことはできません。
    「OK」で削除、「キャンセル」で中止します。

en: Enter a search string first.
ja: まず検索文字列を入力してください。

en: Select one or more links to edit.
ja: 編集するリンクをひとつ以上選んでください。

en: Hide debug info
ja: デバッグ情報を隠す

en: Save This Search As a Filter
ja: この検索をフィルターとして保存

en: Delete This Filter
ja: このフィルターを削除

en: Search
ja: 検索

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: HTTP code
ja: HTTP コード

en: Link status
ja: リンクのステータス

en: Link type
ja: リンクの種類

en: Any
ja: 任意

en: Links used in
ja: リンクチェック対象

en: Search Links
ja: リンク検索

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Compact View
ja: 一覧表示

en: Detailed View
ja: 詳細表示

en: Source
ja: ソース

en: Link Text
ja: リンクテキスト

en: Redirect URL
ja: リダイレクト URL

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Fix redirects
ja: リダイレクトを修正

en: Mark as not broken
ja: リンクエラーでない

en: Move sources to Trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Delete sources
ja: ソースを削除

en: Displaying %s&#8211;%s of <span class="current-link-count">%s</span>
ja: %s&#8211;%s を表示中 (全 <span class="current-link-count">%s</span>)

en: Bulk Edit URLs
ja: URL を一括編集

en: Find
ja: 検索

en: Replace with
ja: 置き換え

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Update
ja: 更新

en: Post published on
ja: 投稿を公開:

en: Link last checked
ja: 最後のリンクチェック

en: Never
ja: 未実施

en: Response time
ja: 応答時間

en: %2.3f seconds
ja: %2.3f 秒

en: Final URL
ja: リダイレクト先 URL

en: Redirect count
ja: リダイレクト回数

en: Instance count
ja: インスタンス数

en: This link has failed %d time. | This link has failed %d times.
ja[0]: リンク失敗回数: %d

en: This link has been broken for %s.
ja: リンクエラー期間: %s

en: Log
ja: ログ

en: Show more info about this link
ja: リンクの情報をもっと見る

[ctx: checked how long ago]
en: Checked
ja: 最終チェック:

en: Broken for
ja: エラー

[ctx: link in the "Status" column]
en: Details
ja: 詳細

en: Edit this link
ja: このリンクを編集

en: Remove this link from all posts
ja: すべての投稿からこのリンクを削除

en: Remove this link from the list of broken links and mark it as valid
ja: このリンクを壊れたリンクのリストから削除して正常とマークする

en: Hide this link and do not report it again unless its status changes
ja: このリンクを非表示にし、ステータスが変わるまで報告しない

en: Undismiss this link
ja: リンクの無視を解除する

en: Undismiss
ja: リンク無視を解除

en: Replace this redirect with a direct link
ja: このリダイレクトを直リンクで置き換える

en: Update URL
ja: URL を編集

en: [An orphaned link! This is a bug.]
ja: [孤立したリンク! これはバグです。]

[ctx: inline editor title]
en: Edit Link
ja: リンクを編集

[ctx: inline link editor]
en: Text
ja: テキスト

[ctx: inline link editor]
en: Suggestions
ja: 提案

en: Use this URL
ja: この URL を使う

en: Edit
ja: 編集

en: Move this item to the Trash
ja: この項目をゴミ箱に移動

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Delete this item permanently
ja: この項目を完全に削除する

en: Delete
ja: 削除

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; をプレビュー

en: Preview
ja: プレビュー

en: View &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; を見る

en: View
ja: 見る

en: Edit this item
ja: この項目を編集

en: Nothing to update
ja: 更新対象がありません

en: Updating post %d failed
ja: 投稿 %d を更新できませんでした

en: Failed to delete post "%s" (%d)
ja: 投稿 "%s” (%d) を削除できませんでした
