Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (757 entries)

en: Pinterest confirmation
tr: Pinterest onayı

en: Replaced with the primary category of the post/page
tr: Yazı/sayfa ana kategorisi ile değiştirildi.

en: Webmaster Tools verification
tr: Web Yöneticisi Araçları doğrulaması

note: translators: %s expands to <code>noodp</code>
en: Prevents search engines from using the DMOZ description in the search results for all pages on this site. Note: If you set a custom description for a page or post, it will have the %s tag regardless of this setting.
tr: Bu sitedeki tüm sayfalar için arama sonuçlarında DMOZ  açıklamasının kullanılmasını engeller. Eğer bir sayfa ya da yazı için özel açıklama girerseniz %s etiketinden bağımsız olarak girdiğiniz kullanılır.

en: Format-based archives
tr: Biçim tabanlı arşivler

en: The user sitemap contains the author archive URLs for every user on your site.
tr: Kullanıcı site haritası sitenizdeki tüm kullanıcı arşivleri için adresler içerir.

en: Users without posts
tr: Yazısı olmayan kullanıcılar

en: You can choose to not include users without posts.
tr: Yazısı olmayan kullanıcıları hariç tutmayı seçebilirsiniz.

en: If you have already confirmed your website with Pinterest, you can skip the step below.
tr: Halihazırda Pinterest için doğrulama yaptıysanız alttaki adımı atlayabilirsiniz.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Existing %1$s Title
tr: Mevcut %1$s başlık

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: New %1$s Title
tr: Yeni %1$s başlık

en: Help center
tr: Yardım merkezi

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your %1$sGoogle+%2$s page&#8217;s about page.
tr: Eğer işletmeniz için bir Google+ sayfanız varsa %1$sGoogle+%2$s hakkında sayfanızın adresini buraya ekleyin.

en: Show information about errors in category 'Access Denied'
tr: "Erişim Engellendi" kategorisindeki hatalar hakkında bilgi göster

en: Show information about errors in category 'Not Found'
tr: "Bulunamadı" kategorisindeki hatalar hakkında bilgi göster

en: Show information about errors in category 'Other'
tr: "Diğer" kategorisindeki hatalar hakkında bilgi göster

en: Show information about errors in category 'Blocked'
tr: "Engellenmiş" kategorisindeki hatalar hakkında bilgi göster

en: Show information about errors in category 'Server'
tr: "Server-Sunucu" kategorisindeki hatalar hakkında bilgi göster

en: Show information about errors in category 'Soft 404'
tr: "Soft 404" kategorisindeki hatalar hakkında bilgi göster

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Buy %s
tr: %s satın al

en: Show information about the snippet editor
tr: Kırpıntı düzenleyici hakkında bilgi göster

en: Show information about the content analysis
tr: İçerik analizi hakkında bilgi göster

en: Show information about the focus keyword
tr: Odak anahtar kelime hakkında bilgi göster

en: Snippet Editor Help
tr: Kod parçacığı düzenleme yardımı

en: Focus Keyword Help
tr: Odak kelime yardımı

en: Content Analysis Help
tr: İçerik analizi yardımı

en: Need more help?
tr: Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: If you buy %s you'll get access to our support team and bonus features!
tr: Eğer %s satın alırsanız destek ekibimize ve ek özelliklere erişim sağlayabilirsiniz.

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: Want to be a %s Expert?
tr: %s Uzmanı olmak ister misiniz?

note: translators: %$1s expands to Yoast SEO
en: Follow our %1$s for WordPress training and become a certified %1$s Expert!
tr: Wordpress için %1$s eğitimini takip edin ve sertifikalı %1$s uzmanı olun!

note: translators: %s expands to Yoast SEO for WordPress
en: Enroll in the %s training &raquo;
tr: %s eğitimine kayıt ol &raquo;

en: No redirect
tr: Yönlendirme yok

en: Redirect
tr: Yönlendirme

en: Note: this feature has been deprecated, as the SEO value is close to 0 these days. If you disable it you will not be able to put it back on.
tr: Not: Bu özellik SEO değeri bugünlerde sıfıra yaklaştığı için devreden çıktı. Eğer etkisizleştirirseniz tekrar devreye alamayacaksınız.

en: Trying to build the sitemap cache key, but the postfix and prefix combination leaves too little room to do this. You are probably requesting a page that is way out of the expected range.
tr: Güvenli bir site haritası bellek anahtarı yapılandırılmaya çalışılıyor, ama son ek ve ön ek kombinasyonu bunun için çok az alan bırakıyor. Muhtemelen belirlenen aralığın dışında bir sayfa istiyorsunuz.

en: Expected an integer as input.
tr: Girdi olarak sayısal bir değer bekleniyor.

en: Regular
tr: Normal

en: Bold the last page
tr: Son sayfayı kalın yap

en: Keep
tr: Tut

en: Remove
tr: Kaldır

en: Author archives
tr: Yazar arşivleri

en: Date-based archives
tr: Tarih bazlı arşivler

en: Subpages of archives
tr: Arşivlerin alt sayfaları

en: XML sitemap functionality
tr: XML site hartası becerisi

en: Author / user sitemap
tr: Yazar / kullanıcı site haritası

en: In sitemap
tr: Site haritası içinde

en: Not in sitemap
tr: Site haritasında değil

en: Filter specific user roles
tr: Belirli kullanıcı rollerini filtrele

en: Term is set to noindex.
tr: Terim indekslenmesin olarak işaretli.

en: Integrations
tr: Birleştirmeler

en: Tester / Developer
tr: Test eden / Geliştirici

note: translators: %1$s expands to the term title, %2$s to the taxonomy title. Both are only shown to screenreaders.
en: Make %1$s primary %2$s
tr: %1$s için %2$s birincil yap

en: Primary
tr: Birincil

note: translators: %s is the taxonomy title. This will be shown to screenreaders
en: Primary %s
tr: Birincil %s

en: Show Blog page
tr: Blog sayfasını göster

en: Bold
tr: Kalın

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The advanced section of the %1$s meta box allows a user to noindex posts or change the canonical. These are things you might not want if you don't trust your authors, so by default, only administrators can do this. Enabling the advanced box allows all users to change these settings.
tr: %1$s meta kutusunun gelişmiş bölümünde yazıların takip edilmemesi ayarı ya da eş adres tanımlaması yapabilirsiniz. Eğer yazarlarınıza güvenmiyorsanız bu ayarları değiştirememelerini istersiniz, bu yüzden sadece yöneticiler kullanabilir. Bu ayarı etkinleştirirseniz tüm kullanıcılar gelişmiş ayarlar bölümünü kullanabilir.

note: translators: %1$s expands to OnPage.org
en: %1$s indexability check
tr: %1$s indekslenebilirlik kontrolü

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Show
tr: Göster

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Advanced part of the %1$s meta box
tr: %1$s meta kutusunun gelişmiş bölümü

en: Enabled
tr: Etkin

en: Disabled
tr: Etkisiz

note: translators: 1: opens a link to a related knowledge base article. 2: closes the link
en: Yoast SEO has %1$snot fetched your site’s indexability status%2$s yet from OnPage.org
tr: Yoast SEO OnPage.org üzerinden %1$ssitenizin indekslenebilme durumunu henüz çekmedi%2$s

note: translators: %1$s expands to the taxonomy name
en: Include %1$s in sitemap?
tr: Site haritasına %1$s eklensin mi?

note: translators: %s$s expands to the taxonomy name and %2$s to the current index value
en: Use %1$s default (Currently: %2$s)
tr: Varsayılan olarak %1$s kullan (Mevcut: %2$s)

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the title for sharing on %1$s but instead want another title there, write it here.
tr: Eğer bu yazıyı %1$s üzerinde farklı bir başlık ile paylaşmak istiyorsanız, yeni başlığı buraya yazınız.

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you don't want to use the meta description for sharing on %1$s but want another description there, write it here.
tr: %1$s üzerinde paylaşırken farklı bir meta açıklaması kullanmak istiyosanız, buraya yazabilirsiniz..

note: translators: %1$s expands to the social network name
en: If you want to use an image for sharing on %1$s, you can upload / choose an image or add the image URL here.
tr: Eğer %1$s için paylaşım görseli kullanmak istiyorsanız, resim yükleyebilir / seçebilir ya da görsel adresini ekleyebilirsiniz.

en: Lead Architect
tr: Lider mimar

en: Architect
tr: Mimar

note: translators: 1: expands to OnPage.org
en: Indexability check by %1$s
tr: %1$s tarafından indekslenebilme kontrolü

en: Your homepage can be indexed by search engines.
tr: Ana sayfanız arama motorları tarafından indekslenebilir.

note: translators: 1: opens a link to a related knowledge base article. 2: closes the link
en: Yoast SEO has %1$snot been able to fetch your site’s indexability status%2$s from OnPage.org
tr: Yoast SEO %1$ssitenizin indekslenebilme durumunu%2$s üzerinden çekemedi

en: Fetch the current status
tr: Güncel durumu kontrol et

en: Analyze entire site
tr: Tüm siteyi analiz et

note: translators: %s expands to <code>/category/</code>
en: Strip the category base (usually %s) from the category URL.
tr: Kategori linker için varsayılan uzantıyı kaldır (normal değer: %s)

note: translators: %s expands to <code>?replytocom</code>
en: Remove the %s variables.
tr: %s değişkenlerini kaldırır.

en: Import from wpSEO
tr: wpSEO eklentisinden içeri aktar

en: No index
tr: İndeks yok

note: translators: %s: wp_title() function
en: The separator defined in your theme's %s tag.
tr: Temanızın %s etiketinde tanımlanan ayraç.

en: Add-ons
tr: Eklentiler

en: Once Weekly
tr: Haftada bir

note: translators: 1: opens a link to a related knowledge base article. 2: closes the link
en: %1$sYour homepage cannot be indexed by search engines%2$s. This is very bad for SEO and should be fixed.
tr: %1$sAna sayfanız arama motorları tarafından indekslenemiyor%2$s. Bu SEO için çok kötü bir durum ve mutlaka düzeltmelisiniz.

en: Recalculate SEO scores
tr: SEO puanlarını baştan hesapla

en: Recalculate SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
tr: Bir anahtar kelime ile içeriğin SEO skorunu yeniden hesaplayın.

en: Facebook / Opengraph metadata
tr: Facebook / Opengraph meta verisi

note: translators: 1: is a link to 'admin_url / admin.php?page=wpseo_tools&recalculate=1' 2: closing link tag
en: We've updated our SEO score algorithm. %1$sClick here to recalculate the SEO scores%2$s for all posts and pages.
tr: SEO puanı algoritmamızı güncelledik. %1$sBuraya tıklayarak%2$s tüm yazılar ve sayfaların SEO puanlarını yeniden hesaplatın.

en: %s filter/action
tr: %s filtresi/eylemi

note: translators: 1: expands to a <span> containing the number of posts recalculated. 2: expands to a <strong> containing the total number of posts.
en: %1$s of %2$s done.
tr: %1$s / %2$s bitti.

en: Recalculating SEO scores for all pieces of content with a focus keyword.
tr: Odak anahtar kelime ile tüm içeriğin SEO puanı yeniden hesaplanıyor.

en: Facebook / Open Graph metadata
tr: Facebook / Open Graph meta verisi

en: Twitter metadata
tr: Twitter meta verisi

en: The plugin wpSEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
tr: wpSEO eklentisi saptandı. Ayarlarını %siçer aktarmak%s ister misin?

en: wpSEO has been deactivated
tr: wpSEO etkisizleştirildi

en: Add keyword
tr: Anahtar kelime ekle

en: Multiple focus keywords is a %s feature
tr: Birden fazla odak anahtar kelime ekleme %s özelliğidir

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to add and analyze multiple keywords for a post or page you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support, updates and upgrades, on %2$s.
tr: Bir yazı ya da sayfa için, birden çok anahtar kelime ekleyip analiz etmek için %1$s eklentisine ihtiyacınız var. %2$s üzerinden bir yıllık destek ve güncelleme ile eklentiyi satın alabilirsiniz.

note: translators: %s expands to Yoast SEO Premium
en: Get %s &raquo;
tr: %s edinin &raquo;

en: Snippet Editor
tr: Aparat düzenleyici

en: Content Analysis
tr: İçerik analizi

en: This is the content analysis, a collection of content checks that analyze the content of your page. Read %sthis post%s for more info.
tr: Burası içerik analiz merkezi, sayfalarınızın içeriğini analiz eden kontrollerin bir koleksiyonu. Daha fazlası için %sbu gönderiyi%s inceleyin.

en: SEO score
tr: SEO puanı

en: Content
tr: İçerik

en: N/A
tr: Belirsiz

en: Good
tr: İyi

en: Bad
tr: Kötü

en: Error 404: Page not found
tr: Hata 404: Sayfa bulunamadı

en: Archives for
tr: Arşiv

en: Home
tr: Ana sayfa

en: You searched for
tr: Şunu aradınız

en: Please select a valid taxonomy for post type "%s"
tr: "%s" yazı tipi için geçerli bir etiket seçin

en: Please select a valid post type for taxonomy "%s"
tr: "%s" kategorisi için geçerli bir yazı tipi seçin.

note: translators: %1$s expands to the option name and %2$sexpands to Yoast SEO
en: %1$s is not a valid choice for who should be allowed access to the %2$s settings. Value reset to the default.
tr: %2$s %1$s ayarlarında izin verilen seçeneklerden biri değil. Değer varsayılana döndürüldü.

en: The default blog setting must be the numeric blog id of the blog you want to use as default.
tr: Varsayılan blog ayarı kullanmak istediğiniz varsayılan blogun sayısal tanımlayıcı değeri olmalıdır.

en: This must be an existing blog. Blog %s does not exist or has been marked as deleted.
tr: Var olan bir blog olmalıdır. %s bulunamadı ya da silinmek üzere işaretlenmiş.

en: No numeric value was received.
tr: Sayısal bir değer gönderilmedi.

en: The post %s appeared first on %s.
tr: %s yazısı ilk önce %s üzerinde ortaya çıktı.

en: Summary
tr: Özet

en: Summary with large image
tr: Büyük görselli özet

en: %s does not seem to be a valid Twitter user-id. Please correct.
tr: %s geçerli bir Twitter kullanıcı tanımlayıcısı değil. Lütfen düzeltin.

en: %s, Author at %s
tr: %s, Yazar: %s

en: You searched for %s
tr: %s için arama yaptınız

en: %s Archive
tr: %s Arşiv

en: "Max entries per sitemap page" should be a positive number, which %s is not. Please correct.
tr: "Site haritası sayfasında gösterilecek en fazla öge sayısı" pozitif bir sayı olmalı, ki %s pozitif bir sayı değil. Lütfen düzeltin.

en: %s does not seem to be a valid %s verification string. Please correct.
tr: %s geçerli bir %s doğrulama metnine sahip değil. Lütfen düzeltin.

en: %s does not seem to be a valid url. Please correct.
tr: % geçerli bir web adresi değil. Lütfen düzeltin.

en: Keyword Research
tr: Kelime araştırma

en: AdWords External
tr: AdWords harici

en: Google Insights
tr: Google trendleri

en: SEO Book
tr: SEO kitabı

en: Analyze this page
tr: Bu sayfayı analiz et

en: Check Inlinks (OSE)
tr: (OSE) Gelen bağlantıları kontrol et

en: Check Keyword Density
tr: Kelime yoğunluğunu kontrol et

en: Check Google Cache
tr: Google önbelleğini kontrol et

en: Check Headers
tr: Başlıkları kontrol et

en: Check Rich Snippets
tr: Zengin parçacıkları konrol et

en: Facebook Debugger
tr: Facebook hata ayıklama

en: Pinterest Rich Pins Validator
tr: Pinterest zengin Pin doğrulayıcı

en: HTML Validator
tr: HTML doğrulayıcı

en: CSS Validator
tr: CSS doğrulayıcı

en: Google Page Speed Test
tr: Google sayfa hız testi

en: Modern IE Site Scan
tr: Modern IE site taraması

en: Mobile-Friendly Test
tr: Mobil uyumluluk testi

en: SEO Settings
tr: SEO ayarları

en: The plugin All-In-One-SEO has been detected. Do you want to %simport its settings%s?
tr: All-In-One-SEO eklentisi tespit edildi. %sAyarlarını içeri aktarmak%s ister misiniz?

en: All-In-One-SEO has been deactivated
tr: All-In-One-SEO etkisizleştirildi

en: As you can see, there is a translation of this plugin in %1$s. This translation is currently %3$d%% complete. We need your help to make it complete and to fix any errors. Please register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
tr: Göreceğiniz üzere bu eklentinin %1$s dilinde çevirisi mevcut. Bu çeviri %3$d%% tamamlanmış durumda. Tamamlanması ve hataların giderilmesi için yardımınıza ihtiyacımız var. Sizden %1$s çeviriyi tamamlayabilmemiz için %4$s adresinden kayıt olarak yardımcı olmanızı rica ediyoruz!

en: You're using WordPress in %1$s. While %2$s has been translated to %1$s for %3$d%%, it's not been shipped with the plugin yet. You can help! Register at %4$s to help complete the translation to %1$s!
tr: WordPress %1$s kullanıyorsunuz. %1$s sürümü için %2$s halen çevriliyor olsa da (%%%3$d çevrilmiş) eklenti ile beraber henüz dağıtılmıyor. Siz de yardım edebilirsiniz! %4$s adresinden kayıt olup %1$s çevirisine yardım edin!

en: You're using WordPress in a language we don't support yet. We'd love for %2$s to be translated in that language too, but unfortunately, it isn't right now. You can change that! Register at %4$s to help translate it!
tr: Wordpress'i Yoast için Henüz desteklenmeyen bir dil ile kullanıyorsunuz.  (%2$s) dilinde yayın yapmayı çok istiyoruz. Eğer bize yardımcı olmak isterseniz çeviri ekibimize katılabilir ve bizlere yardımcı olabilirsiniz. (%4$s)

en: Translation of %s
tr: %s çevirisi

en: Register now &raquo;
tr: Hemen kaydol &raquo;

en: <b>Warning!</b> You're blocking external requests which means you won't be able to get %s updates. Please add %s to %s.
tr: <b>Uyarı!</b> Dışardan gelen istekleri engelliyorsunuz, yani %s güncellemelerini alamayacaksınız. Lütfen %s ögesini %s bölümüne ekleyin.

en: Your %s license has been activated.
tr: %s lisansınız etkinleştirilmiştir.

en: You have an unlimited license.
tr: Sınırsız lisansınız bulunmaktadır.

en: You have used %d/%d activations.
tr: %d/%d tane etkinleştirme kullandınız.

en: <a href="%s">Did you know you can upgrade your license?</a>
tr: <a href="%s">Lisansınızı yükseltebileceğinizi biliyor muydunuz?</a>

en: <a href="%s">Your license is expiring in %d days, would you like to extend it?</a>
tr: <a href="%s">Lisansınızı %d gün içinde sonlanacak, uzatmak ister misiniz?</a>

en: You've reached your activation limit. You must <a href="%s">upgrade your license</a> to use it on this site.
tr: Etkinleştirme sınırına ulaştınız. Kullanmak için <a href="%s">lisansınızı yükseltmelisiniz</a>.

en: Your license has expired. You must <a href="%s">extend your license</a> in order to use it again.
tr: Lisansınızın süresi dolmuş. Tekrar kullanabilmek için <a href="%s">lisansınızın süresini uzatmanız</a> gerekiyor.

en: Failed to activate your license, your license key seems to be invalid.
tr: Lisansınız etkinleştirilemedi, lisans anahtarı geçersiz.

en: Your %s license has been deactivated.
tr: %s lisansınız etkisizleştirildi.

en: Failed to deactivate your %s license.
tr: %s lisansı etkisizleştirilemedi.

en: Request error: "%s" (%scommon license notices%s)
tr: İstek hatası: "%s" (%sgenel lisans uyarıları%s)

en: %s: License Settings
tr: %s: Lisans ayarları

en: %s is network activated, you can manage your license in the <a href="%s">network admin license page</a>.
tr: %s için ağ etkinleştirilmiş, <a href="%s">ağ yönetimi lisans sayfası</a>ndan lisanslarınızı yönetebilirsiniz.

en: %s is network activated, please contact your site administrator to manage the license.
tr: %s için ağ etkinleştirilmiş, lütfen lisans yönetimi için site yöneticiniz ile iletişim kurun.

en: %s License
tr: %s Lisansı

en: Theme License
tr: Tema lisansı

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
tr: Bu temayı güncellemek yapılmış olan özel değişikliklerin kaybolması demektir. Durmak için 'İptal', güncellemek için 'Tamam'

en: <strong>%s version %s</strong> is available. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Check out what's new</a> or <a href="%s" %s>update now</a>.
tr: <strong>%s sürüm %s</strong> mevcuttur. <a href="%s" class="thickbox" title="%s">Yeni ne var, göz atın</a> veya <a href="%s"%s>şimdi güncelleyin</a>.

en: %s failed to check for updates because of the following error: <em>%s</em>
tr: %s aşağıdaki hatadan dolayı güncelleme kontrol edemiyor: <em>%s</em>

en: This site has not been activated properly on yoast.com and thus cannot check for future updates. Please activate your site with a valid license key.
tr: Bu site yoast.com üzerinde düzgün bir şekilde etkinleştirilmemiş, bu yüzden gelecek güncellemelerden habersiz. Lütfen sitenizi geçerli bir lisans anahtarı ile etkinleştirin.

en: We couldn't create a connection to our API to verify your license key(s). Please ask your hosting company to allow outgoing connections from your server to %s.
tr: Lisans anahtarlarınızı doğrulamak için API ile bir bağlantı oluşturamadık. Lütfen sunucunuzdan %s sunucusuna doğru iletişimin sağlanıp sağlanamadığını servis sağlayıcınıza danışın.

en: Your server has an outdated version of the PHP module cURL (Version: %s). Please ask your hosting company to update this to a recent version of cURL. You can read more about that in our %sKnowledge base%s.
tr: Sunucunuzda PHP modüllerinden cURL modülünün eski bir sürümü yüklü (sürüm %s). Lütfen servis sağlayacınızdan cURL modülünü güncelleştirmelerini isteyin. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye %sBilgi merkezi%s üzerinden ulaşabilirsiniz.

en: License status
tr: Lisans durumu

en: Toggle license status
tr: Lisans durumunu değiştir

en: Deactivate License
tr: Lisansı etkisizleştir

en: (deactivate your license so you can activate it on another WordPress site)
tr: (Bir başka WordPress sitenizde kullanabilmek için lisansınızı etkisizleştirin)

en: Activate License
tr: Lisansı etkinleştir

en: Please enter a license key in the field below first.
tr: Önce aşağıdaki alana lisans anahtarını girin.

en: License Key
tr: Lisans anahtarı

en: Paste your %s license key here..
tr: %s lisans anahtarınızı buraya yapıştırın..

en: You defined your license key using the %s PHP constant.
tr: Lisans anahtarınızı %s PHP sabiti ile tanımlamışsınız.

en: Your %s license will expire on %s.
tr: %s lisansınız %s tarihinde sonlanacak.

en: %sRenew your license now%s.
tr: %sLisansınızı yenileyin%s.

en: The Standard PHP Library (SPL) extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
tr: Standart PHP kütüphanesi (SPL) eklentisi kurulu gözükmüyor. Lütfen servis sağlayıcınızdan etkinleştirmelerini isteyin.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s / %3$s: links to the installation manual in the Readme for the Yoast SEO code repository on GitHub
en: The %1$s plugin installation is incomplete. Please refer to %2$sinstallation instructions%3$s.
tr: %1$s eklentisinin kurulumu tamamlandı. Lütfen %2$syükleme kılavuzuna%3$s göz atın.

en: The filter extension seem to be unavailable. Please ask your web host to enable it.
tr: Filtre eklentisi kullanılabilir değil. Servis sağlayıcınızdan etkinleştirmesini isteyin.

en: Activation failed:
tr: Etkinleştirme başarısız:

note: Description of the plugin/theme
en: The first true all-in-one SEO solution for WordPress, including on-page content analysis, XML sitemaps and much more.
tr: WordPress için ilk gerçek hepsi bir arada AMO çözümü, sayfa üzerine içerik analizi, XML site haritaları ve çok daha fazlası.

note: Author of the plugin/theme
en: Team Yoast
tr: Yoast ekibi

en: To inform Google about your social profiles, we need to know their URLs.
tr: Sosyal profilleriniz konusunda Google tarafını bilgilendirebilmek için adreslerini bilmemiz gerekiyor.

en: For each, pick the main account associated with this site and please enter them below:
tr: Her biri için bir tane ana hesap seçin aşağıdaki alana yazın:

en: Facebook Page URL
tr: Facebook sayfa adresi

en: Twitter Username
tr: Twitter kullanıcı adı

en: Instagram URL
tr: Instagram adresi

en: LinkedIn URL
tr: LinkedIn adresi

en: MySpace URL
tr: MySpace adresi

en: Pinterest URL
tr: Pinterest adresi

en: YouTube URL
tr: YouTube adresi

en: Google+ URL
tr: Google+ adresi

note: translators: %s expands to <code>&lt;head&gt;</code>
en: Add Open Graph meta data to your site's %s section, Facebook and other social networks use this data when your pages are shared.
tr: Sitenizin %s bölümüne Open Graph meta verisi ekleyin. Facebook ve diğer sosyal ağlar sayfalarınız paylaşıldığında bu bilgiyi kullanıyorlar.

en: Add Open Graph meta data
tr: Open Graph Meta verisi ekle

en: Frontpage settings
tr: Ana sayfa ayarları

en: These are the title, description and image used in the Open Graph meta tags on the front page of your site.
tr: Bunlar sitenizin ana sayfasında Open Graph için kullanılan başlık, açıklama ve görsel bilgileridir.

en: Image URL
tr: Görsel adresi

en: Description
tr: Açıklama

en: Copy home meta description
tr: Ana sayfa meta açıklamasını kopyala

en: Default settings
tr: Varsayılan ayarlar

en: This image is used if the post/page being shared does not contain any images.
tr: Paylaşılan yazı/sayfa herhangi bir görüntü içermiyorsa bu görsel kullanılır.

note: translators: %s expands to <code>&lt;head&gt;</code>
en: Add Twitter card meta data to your site's %s section.
tr: Sitenizin %s bölümüne Twitter kart meta verisi ekleyin.

en: Add Twitter card meta data
tr: Twitter kartı meta verisi ekleme

en: The default card type to use
tr: Kullanılacak varsayılan kart tipi

en: Pinterest uses Open Graph metadata just like Facebook, so be sure to keep the Open Graph checkbox on the Facebook tab checked if you want to optimize your site for Pinterest.
tr: Pinterest aynı Facebook gibi Open Graph verileri kullanır, bu yüzden sitenizin Pinterest altyapısına hazır olabilmesi için Facebook sekmesindeki Open Graph kutusunun işaretli olduğundan emin olun.

note: translators: %1$s / %2$s expands to a link to pinterest.com's help page.
en: To %1$sconfirm your site with Pinterest%2$s, add the meta tag here:
tr: %1$sPinterest ile sitenizi doğrulamak için%2$s meta etiketini buraya ekleyin:

en: If you have a Google+ page for your business, add that URL here and link it on your Google+ page's about page.
tr: Eğer işiniz için bir Google+ sayfanız varsa, adresini buraya girin ve Google+ sayfasındaki hakkında sayfasına bağlantı kurun.

en: Google Publisher Page
tr: Google yayıncı sayfası

en: Bulk editor
tr: Toplu düzenleyici

en: This tool allows you to quickly change titles and descriptions of your posts and pages without having to go into the editor for each page.
tr: Bu araç her bir yazının ya da sayfanın detayına girmeden kolayca başlık ve açıklamaları değiştirebilmenize olanak sağlar.

en: Import and Export
tr: İçeri Al / Dışarı Aktar

en: Import settings from other SEO plugins and export your settings for re-use on (another) blog.
tr: Diğer AMO eklentilerinden ayarları içeri aktarın ve daha sonra kullanmak üzere kendi ayarlarınızı dışarı aktarın.

en: File editor
tr: Dosya düzenleyicisi

en: This tool allows you to quickly change important files for your SEO, like your robots.txt and, if you have one, your .htaccess file.
tr: Bu araç AMO için önemli olan dosyalarınızı, örneğin robots.txt ve varsa .htaccess gibi, hızlıca değiştirebilmenize olanak sağlar.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s comes with some very powerful built-in tools:
tr: %1$s çok güçlü dahili araçlarla beraber gelir:

en: &laquo; Back to Tools page
tr: &laquo; Araçlar sayfasına dön

en: User sitemap
tr: Kullanıcı site haritası

en: Excluded Posts
tr: Hariç tutulan yazılar

en: You can find your XML Sitemap here: %sXML Sitemap%s
tr: XML site haritanızı burada bulabilirsiniz: %sXML site haritası%s

en: You do <strong>not</strong> need to generate the XML sitemap, nor will it take up time to generate after publishing a post.
tr: XML site haritanızı oluşturmanız <strong>gerekmiyor</strong>, ya da yazı yayınladıktan sonra zaman almayacak.

en: Save your settings to activate XML Sitemaps.
tr: XML site haritalarını etkinleştirmek için ayarlarınızı kaydedin.

en: Entries per page
tr: Sayfa başına yazı sayısı

en: Please enter the maximum number of entries per sitemap page (defaults to %s, you might want to lower this to prevent memory issues on some installs):
tr: Her bir site haritası sayfasında gözükecek elemanların sayısını belirleyin (Varsayılan %s, bazı kurulumlarda bellek kullanımını azaltmak için bu değeri düşük tutmak gerekebilir):

en: Max entries per sitemap
tr: Site haritası başına en fazla girdi

note: Translators: %1$s: expands to '<code>1,2,99,100</code>'
en: You can exclude posts from the sitemap by entering a comma separated string with the Post ID's. The format will become something like: %1$s.
tr: Site haritasının dışında tutmak için yazıların numaralarını virgül ile ayırarak girebilirsiniz. Biçim yaklaşık şu şekilde olacaktır: %1$s.

en: Posts to exclude
tr: Hariç tutulacak yazılar

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Thank you for updating %1$s!
tr: %1$s güncellemesi için teşekkürler!

note: translators: %s: '3.2' version number
en: What’s new in %s
tr: %s sürümünde neler yeni

en: Credits
tr: Katkıda bulunanlar

en: Go to the General settings page →
tr: Genel ayarlar sayfasına git →

note: translators: %1$s and %2$s expands to anchor tags, %3$s expands to Yoast SEO
en: While most of the development team is at %1$sYoast%2$s in the Netherlands, %3$s is created by a worldwide team.
tr: Geliştirici ekibin çoğunluğu Hollanda&#8217;da %1$sYoast%2$s merkezinde olsa da %3$s dünya genelinde bir ekip tarafından geliştirilmiştir.

en: Want to help us develop? Read our %1$scontribution guidelines%2$s!
tr: Geliştirmeye yardım etmek ister misiniz? %1$sKatılım rehberi%2$sne göz atın!

en: Project Leaders
tr: Proje liderleri

en: Project Lead
tr: Proje lideri

en: QA & Translations Manager
tr: Soru, Cevap ve çeviri yöneticisi

en: Contributing Developers
tr: Katkıda bulunan geliştiriciler

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Contributors to this release
tr: Bu dağıtıma katkıda bulunanlar

en: Below are your published posts&#8217; SEO scores. Now is as good a time as any to start improving some of your posts!
tr: Aşağıda yayınlanan yazılarınızın SEO puanları var. Yazılarınızın puanlarını iyileştirmek için iyi bir zaman!

en: Enable Breadcrumbs
tr: Dolaşım menüsünü etkinleştir

en: Separator between breadcrumbs
tr: Dolaşım bağlantıları arasındaki ayraç

en: Anchor text for the Homepage
tr: Ana sayfa için bağlantı metni

en: Prefix for the breadcrumb path
tr: Dolaşım yolları için ön ek

en: Prefix for Archive breadcrumbs
tr: Arşiv dolaşım menüleri için ön ek

en: Prefix for Search Page breadcrumbs
tr: Arama dolaşım menüleri için ön ek

en: Breadcrumb for 404 Page
tr: 404 sayfası için dolaşım menüsü

en: Taxonomy to show in breadcrumbs for post types
tr: Yazı tiplerinde görüntülenecek dolaşım kategorileri

en: Post type archive to show in breadcrumbs for taxonomies
tr: Kategori dolaşımlarında görüntülenecek yazı tip arşivi

en: How to insert breadcrumbs in your theme
tr: Temanıza nasıl dolaşım menüsü eklersiniz

note: translators: %1$s / %2$s: links to the breadcrumbs implementation page on the Yoast knowledgebase
en: Usage of this breadcrumbs feature is explained in %1$sour knowledge-base article on breadcrumbs implementation%2$s.
tr: Bu dolaşım özelliğinin kullanımı ile ilegili %1$sdolaşım entegrasyonu ile ilgili bilgi bankası makalemize%2$s göz atabilirsiniz.

en: Change URLs
tr: Adresleri değiştir

en: Attachments to posts are stored in the database as posts, this means they're accessible under their own URL's if you do not redirect them, enabling this will redirect them to the post they were attached to.
tr: Dosya ekleri veritabanında yazı gibi saklanırlar, bu da demektir ki kendilerine ait adresleri var. Eğer yönlendirme yapmazsanız bu seçenek bağlı bulundukları yazılara yönlenmelerini sağlayacaktır.

en: Redirect attachment URL's to parent post URL.
tr: Ekli dosya adresleri için ebeveyn yazının adresine yönlendirme yap.

en: Clean up permalinks
tr: Kalıcı bağlantıları temizle

en: This helps you to create cleaner URLs by automatically removing the stopwords from them.
tr: Engelleyici kelimeleri hariç tutarak otomatik olarak daha temiz URL oluşturmanıza yardım eder.

en: Remove stop words from slugs.
tr: Engelleyici kelimeleri yazı kısa isminden temizle.

en: This prevents threaded replies from working when the user has JavaScript disabled, but on a large site can mean a <em>huge</em> improvement in crawl efficiency for search engines when you have a lot of comments.
tr: Kullanıcıların JavaScript özelliği etkin değilken, cevaplı yorum özelliğinin çalışmamasına sebep olur, diğer taraftan büyük bir sitede arama motorlarının tarama etkinliğinde <em>hatırı sayılır</em> bir performans artısı vardır.

note: translators: %1$s expands to <code>.html</code>, %2$s expands to <code>/</code>
en: If you choose a permalink for your posts with %1$s, or anything else but a %2$s at the end, this will force WordPress to add a trailing slash to non-post pages nonetheless.
tr: Eğer yazılarınız için %1$s kalıcı bağlantıları seçmek isterseniz ya da sonunda %2$s harici bir şey kullanmak isterseniz WordPress otomatik olarak sonuna bir / ekleyecektir.

en: Enforce a trailing slash on all category and tag URL's
tr: Tüm kategori ve etiket adreslerinde sonda slaş kullan

en: People make mistakes in their links towards you sometimes, or unwanted parameters are added to the end of your URLs, this allows you to redirect them all away. Please note that while this is a feature that is actively maintained, it is known to break several plugins, and should for that reason be the first feature you disable when you encounter issues after installing this plugin.
tr: Bazen insanlar hata yaparlar ve size bağlantı verirler, ya da bazen adreslerinizin sonuna istenmeyen ekler gelir. Bu ayar tüm bunları engeller. Şunu unutmayın ki bu özelllik aktifken bir çok eklenti düzgün çalışmayabilir. Bu eklentiyi yükledikten sonra sorunlarla karşılaşırsanız bu özelliği kapatın.

en: Redirect ugly URL's to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)
tr: Çirkin adresleri temiz kalıcı bağlantılara çevir. (Bir çok durumda tavsiye edilmez!)

en: Google Site Search URL's look weird, and ugly, but if you're using Google Site Search, you probably do not want them cleaned out.
tr: Google Site Arama adresleri garip ve çirkin gözükürler fakat eğer Google Site arama kullanıyorsanız büyük ihtimalle temizlenmelerini istemezsiniz.

en: Prevent cleaning out Google Site Search URL's.
tr: Google Site arama adreslerini temizlemeyi engelle.

note: translators: %s expands to <code>?utm_</code>
en: If you use Google Analytics campaign parameters starting with %s, check this box. However, you're advised not to use these. Instead, use the version with a hash.
tr: Eğer %s ile başlayan Google Analytics kampanya parametreleri kullanıyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Yine de bu şekilde kullanımı tavsiye etmeyiz. Bunun yerine başında diyez olan sürüm kullanın.

en: Prevent cleaning out Google Analytics Campaign & Google AdWords Parameters.
tr: Google Analytics Kampanyaları ve Google Adwords Parametrelerinin temizlenmesini engelle.

en: You might have extra variables you want to prevent from cleaning out, add them here, comma separated.
tr: Temizlenmesini istemediğiniz ek değişkenler varsa, virgül ile ayırarak burada belirtebilirsiniz.

en: Other variables not to clean
tr: Temizlenmeyecek diğer değişkenler

en: This feature is used to automatically add content to your RSS, more specifically, it's meant to add links back to your blog and your blog posts, so dumb scrapers will automatically add these links too, helping search engines identify you as the original source of the content.
tr: Bu özellik, otomatik olarak RSS beslemelerinize içerik eklemek için kullanılır, daha detaya girmek gerekirse, bu, blogunuza yazılarınıza bağlantılar ekleyerek, aptal aşırıcı robotları otomatik olarak bağlantı vermelerini sağlar. Bu sayede arama motorları gerçek içeriğin orijinal kaynağını daha iyi tespit edebilirler.

en: Content to put before each post in the feed
tr: Beslemedeki her yazıdan önce eklenecek içerik

en: Content to put after each post in the feed
tr: Besleme içindeki her içerikten sonra eklencek metin

en: You can use the following variables within the content, they will be replaced by the value on the right.
tr: İçeriğin içinde şu değişkenleri kullanabilirsiniz, kullandığınızda sağdaki değerler ile değiştirileceklerdir.

en: A link to the archive for the post author, with the authors name as anchor text.
tr: Yazarın isminin bağlantı metni olarak kullanıldığı, arşiv sayfasına bir bağlantı.

en: A link to the post, with the title as anchor text.
tr: Başlığın bağlantı metni olarak kullanıldığı, yazı sayfasına bir bağlantı.

en: A link to your site, with your site's name as anchor text.
tr: Site isminin bağlantı metni olarak kullanıldığı, sitenize giden bir bağlantı.

en: A link to your site, with your site's name and description as anchor text.
tr: Site isminin ve açıklamasının bağlantı metni olarak kullanıldığı, sitenize giden bir bağlantı.

en: You cannot create a robots.txt file.
tr: robots.txt dosyası oluşturamazsınız.

en: You cannot edit the robots.txt file.
tr: Bu robots.txt dosyasını düzenleyemezsiniz.

en: Updated Robots.txt
tr: Güncellenmiş Robot.txt

en: You cannot edit the .htaccess file.
tr: .htaccess dosyasını düzenleyemezsiniz.

en: You don't have a robots.txt file, create one here:
tr: Bir robots.txt dosyanız bulunmuyor, burada bir tane oluşturun:

en: Create robots.txt file
tr: robots.txt dosyası oluştur

en: If you had a robots.txt file and it was editable, you could edit it from here.
tr: Eğer bir robots.txt dosyasına sahip olsaydınız ve düzenlenebilir olsaydı, buradan düzenleyebilirdiniz.

en: If your robots.txt were writable, you could edit it from here.
tr: Robots.txt yazılabilir olsaydı, buradan düzenleyebilecektiniz.

en: Edit the content of your robots.txt:
tr: Robots.txt içeriğini düzenle:

en: Save changes to Robots.txt
tr: Değişiklikleri Robots.txt dosyasına kaydet

en: .htaccess file
tr: .htaccess dosyası

en: If your .htaccess were writable, you could edit it from here.
tr: .htaccess dosyanız yazılabilir olsaydı, buradan düzenleyebilecektiniz.

en: Edit the content of your .htaccess:
tr: .htaccess dosyanızın içeriğini düzenleyin:

en: Save changes to .htaccess
tr: Değişiklikleri .htaccess dosyasına kaydet

en: If you had a .htaccess file and it was editable, you could edit it from here.
tr: Eğer bir .htaccess dosyasına sahip olsaydınız ve düzenlenebilir olsaydı, buradan düzenleyebilirdiniz.

en: The old data of the imported plugin was deleted successfully.
tr: İçe aktarılan eklentinin eski verileri başarıyla silindi.

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Import from other SEO plugins
tr: Diğer AMO eklentilerinden içeri aktar

en: Import settings by locating <em>settings.zip</em> and clicking "Import settings"
tr: <em>settings.zip</em> dosyasını seçip "Ayarları içeri aktar" tuşuna basın

en: Import settings
tr: İçeri aktarma ayarları

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings here, to import them again later or to import them on another site.
tr: %1$s ayalarını buradan dışarı aktarabilirsiniz, böylece daha sonra tekrar içeri aktarabilir ya da başka bir sitede kullanabilirsiniz.

en: Include Taxonomy Metadata
tr: Etiketleme meta verisini dahil et

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Export your %1$s settings
tr: %1$s ayarlarınızı dışarı aktarın

en: No doubt you've used an SEO plugin before if this site isn't new. Let's make it easy on you, you can import the data below. If you want, you can import first, check if it was imported correctly, and then import &amp; delete. No duplicate data will be imported.
tr: Hiç şüphe yok ki bu site yeni değilse daha önce bir SEO eklentisi kullandınız. İşinizi kolaylaştıralım, aşağıdan içeri veri aktarabilirsiniz. Eğer isterseniz önce içeri aktarır, kontrol eder daha sonra aktarıp silebilirsiniz. Tekrar eden veri aktarılmaz.

en: If you've used another SEO plugin, try the %sSEO Data Transporter%s plugin to move your data into this plugin, it rocks!
tr: Eğer başka bir AMO eklentisi kullandıysanız verilerinizi aktarmak için %sSEO veri aktarıcı%s eklentisini deneyin, mükemmeldir!

en: Import from HeadSpace2?
tr: HeadSpace2'den içe aktar?

en: Import from All-in-One SEO?
tr: All-in-one SEO'dan içe aktarılsın mı?

en: Import from WooThemes SEO framework?
tr: WooThemes SEO framework'ten içe aktar ?

en: Delete the old data after import? (recommended)
tr: İçe aktarımdan sonra eski veriyi sil? (önerilen)

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s settings
tr: %1$s ayarlarınız

en: Title to use for Author page
tr: Yazar sayfalarında kullanılacak başlık

en: Meta description to use for Author page
tr: Yazar sayfasında kullanılacak meta açıklaması

en: Meta keywords to use for Author page
tr: Yazar sayfasında kullanılacak meta anahtar kelimeler

en: Exclude user from Author-sitemap
tr: Kullanıcıyı yazar site haritasından hariç tut

en: Search for "%s"
tr: "%s" için arama

en: %s Archives
tr: %s arşivleri

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: Admin only notice: this page doesn't show a meta description because it doesn't have one, either write it for this page specifically or go into the SEO -> Titles menu and set up a template.
tr: Yöneticiye bildirim: Bu sayfa, meta açıklaması olmadığı için bir meta açıklaması göstermiyor. Ya bu sayfa için özel olarak yazın ya da SEO -> Başlıklar menüsüne gidin ve bir şablon oluşturun.

en: A replacement variable can only contain alphanumeric characters, an underscore or a dash. Try renaming your variable.
tr: Bir muadil değişken sadece harfler, alt çizgi ya da tire içerebilir. Değişkeninizin ismini değiştirmeyi deneyin.

en: A replacement variable can not start with "%%cf_" or "%%ct_" as these are reserved for the WPSEO standard variable variables for custom fields and custom taxonomies. Try making your variable name unique.
tr: Bir değiştirme karakteri "%%cf_" ya da "%%ct_" ile başlayamaz, bu karakterler WPSEO değişkenleri, özel alanlar ve özel kategoriler için kullanılmaktadır. Değişken isminizi eşsiz yapmaya çalışın.

en: A replacement variable with the same name has already been registered. Try making your variable name more unique.
tr: Aynı isme sahip bir değiştirme değişkeni zaten mevcut. Değişkeninizi daha eşsiz yapmaya çalışın.

en: You cannot overrule a WPSEO standard variable replacement by registering a variable with the same name. Use the "wpseo_replacements" filter instead to adjust the replacement value.
tr: Aynı isimli bir değişken tanımlayarak WPSEO standart değişkenlerinin üstüne yazamazsınız. "wpseo_replacements" filtresini kullanarak değiştirme değerini ayarlayın.

en: Page %1$d of %2$d
tr: Sayfa %1$d / %2$d

en: Replaced with the date of the post/page
tr: Yazının/sayfanın tarihi ile değiştirilecek

en: Replaced with the title of the post/page
tr: Yazının/sayfanın başlığı ile değiştirilecek

en: Replaced with the title of the parent page of the current page
tr: Bu sayfanın ebeveyn sayfasının başlığı ile değiştirilecek

en: The site's name
tr: Sitenin adı

en: The site's tag line / description
tr: Sitenin sloganı / açıklaması

en: Replaced with the post/page excerpt (or auto-generated if it does not exist)
tr: Yazının/sayfanın özeti ile değiştirilecek (ya da özet yoksa otomatik oluşturulacak)

en: Replaced with the post/page excerpt (without auto-generation)
tr: Yazının/sayfanın özeti ile değiştirilecek (otomatik oluşturma olmadan)

en: Replaced with the current tag/tags
tr: Mevcut etiket(ler) ile değiştirilecek

en: Replaced with the post categories (comma separated)
tr: Yazı kategorileri ile değiştirilecek (virgül ile ayrılmış)

en: Replaced with the category description
tr: Kategori açıklamasıyla değiştirilir

en: Replaced with the tag description
tr: Etiket açıklaması ile değiştirilir

en: Replaced with the term description
tr: Terim açıklaması ile değiştirilir

en: Replaced with the term name
tr: Terim adı ile değiştirilir

en: Replaced with the current search phrase
tr: Mevcut arama ifadesi ile değiştirilir

en: Replaced with the post type single label
tr: Yazı tipi tekil etiket ile değiştirilir

en: Replaced with the post type plural label
tr: Yazı tipi çoğul etiket ile değiştirilir

en: Replaced with the post/page modified time
tr: Yazı/sayfa değişiklik zamanı ile değiştirilir

en: Replaced with the post/page ID
tr: Yazı/Sayfa no ile değiştirilir

en: Replaced with the post/page author's 'nicename'
tr: Yazının/sayfanın yazarının 'güzel ismi' ile değiştirilecek

en: Replaced with the post/page author's 'Biographical Info'
tr: Yazının/sayfanın yazarının 'Biyografik bilgi'si ile değiştirilecek

en: Replaced with the post/page author's userid
tr: Yazının/sayfanın yazarının tanımlayıcı numarası ile değiştirilecek

en: Replaced with the current time
tr: Şimdiki zaman ile değiştirilir

en: Replaced with the current date
tr: Geçerli tarih ile değiştirilir

en: Replaced with the current day
tr: Geçerli gün ile değiştirilir

en: Replaced with the current month
tr: Mevcut ay ile değiştirilir

en: Replaced with the current year
tr: Mevcut yıl ile değiştirilir

en: Replaced with the current page number with context (i.e. page 2 of 4)
tr: Mevcut sayfa numarası ile değiştirilecek (örneğin 2 / 4)

en: Replaced with the current page total
tr: Geçerli toplam sayfa sayısı ile değiştirilir

en: Replaced with the current page number
tr: Geçerli sayfa numarası ile değiştirilir

en: Attachment caption
tr: Eklenti alt metni

en: Replaced with the posts focus keyword
tr: Yazı odak anahtar kelimeleri ile değiştirilir

en: Replaced with the slug which caused the 404
tr: 404 sayfasına neden olan kısa isim ile değiştirilir

en: Replaced with a posts custom field value
tr: Yazı özel alan değeri ile değiştirilir

en: Replaced with a posts custom taxonomies, comma separated.
tr: Virgülle ayrılmış olarak yazı özel etiketleri ile değiştirilir.

en: Replaced with a custom taxonomies description
tr: Özel etiket açıklaması ile değiştirilir

en: Server Error
tr: Sunucu hatası

en: Request timed out or site is blocking Google.
tr: İstek zaman aşımına uğradı ya da Google engelleniyor.

en: Soft 404
tr: Hafif 404

en: The target URL doesn't exist, but your server is not returning a 404 (file not found) error.
tr: Hedef adres mevcut değil ama sunucunuz bir 404 (bulunamadı) hatası dönmüyor.

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Smartphone
tr: Akıllı telefon

en: Feature phone
tr: Özellikli telefon

en: Yoast plugins share some code between them to make your site faster. As a result of that, we need all Yoast plugins to be up to date. We've detected this isn't the case, so please update the Yoast plugins that aren't up to date yet.
tr: Yoast eklentileri sitenizi daha hızlı kılmak için birbirleri arasında bazı kodları paylaşırlar. Bunun sonucu olarak tüm Yoast eklentilerinizin güncel olması gereklidir. Fark ettik ki bazı eklentiler güncel değil, lütfen tüm Yoast eklentilerini güncelleyin.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to Google Analytics by Yoast
en: %1$s detected you’re using a version of %2$s which is not compatible with %1$s. Please update %2$s to the latest version to use this feature.
tr: %1$s %2$s eklentisinin %1$s ile uyumsuz bir sürümünü kullandığınızı tespit etti. Lütfen %2$s eklentisini güncelleyin.

en: Last crawled
tr: En son tarananlar

en: First detected
tr: İlk tespit edilen

en: Response code
tr: Dönüş kodu

en: Mark as fixed
tr: Çözüldü olarak işaretle

en: Create a redirect
tr: Bir yönlendirme oluştur

en: Create redirect
tr: Yönlendirme oluştur

en: Don't miss your crawl errors: %1$sconnect with Google Search Console here%2$s.
tr: Tarama hatalarını gözden kaçırmayın: %1$sGoogle Arama Konsolu ile bağlantı kurun%2$s.

en: Search
tr: Arama

en: Crawl errors per page
tr: Sayfa başına tarama hataları

note: Translators: %1$s: expands to Google Search Console.
en: The %1$s data has been removed. You will have to reauthenticate if you want to retrieve the data again.
tr: %1$s verisi kaldırıldı. Eğer bu veriyi tekrar edinmek isterseniz yeniden doğrulama yapmalısınız.

en: The issues have been successfully reloaded!
tr: Problemler başarıyla yenilendi!

en: Incorrect Google Authorization Code.
tr: Geçersiz Google doğrulama kodu.

en: Issue categories
tr: Sorun kategorileri

en: Errors that occurred when your site was crawled by Googlebot.
tr: Googlebot sitenizi tararken ortaya çıkan hatalar.

en: Errors that occurred only when your site was crawled by Googlebot-Mobile (errors didn't appear for desktop).
tr: Sadece Googlebot-Mobil sitenizi tararken ortaya çıkan hatalar (masaüstünde hatalar ortaya çıkmıyor).

en: Errors that only occurred when your site was crawled by Googlebot for feature phones (errors didn't appear for desktop).
tr: Sadece Googlebot sitenizi akıllı telefonlar için tararken ortaya çıkan hatalar (masaüstünde hatalar ortaya çıkmıyor).

en: Redirect this broken URL and fix the error
tr: Bu kırık adresi yönlendir ve hatayı düzelt

en: Current URL:
tr: Mevcut adres:

en: New URL:
tr: Yeni adres:

en: Mark as fixed:
tr: Düzeltildi olarak işaretle:

note: Translators: %1$s: expands to 'Google Search Console'.
en: Mark this issue as fixed in %1$s.
tr: %1$s içinde problemi düzeltildi olarak işaretle.

en: Error: a redirect for this URL already exists
tr: Hata: bu adres için bir yönlendirme zaten var

note: Translators: %1$s: expands to the current URL and %2$s expands to URL the redirects points to.
en: You do not have to create a redirect for URL %1$s because a redirect already exists. The existing redirect points to %2$s. If this is fine you can mark this issue as fixed. If not, please go to the redirects page and change the target URL.
tr: %1$s için bir yönlendirme oluşturmanıza gerek yok çünkü bu yönlendirme zaten mevcut. Mevcut yönlendirme %2$s adresini işaret ediyor. Eğer bu doğruysa bu problemi çözüldü olarak işaretleyebilirsiniz. Değilse lütfen yönlendirmeler sayfasına gidip hedef adresi değiştirin.

note: Translators: %s: expands to Yoast SEO Premium
en: Creating redirects is a %s feature
tr: Yönlendirme oluşturmek bir %s özelliği

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO Premium', %2$s: links to Yoast SEO Premium plugin page.
en: To be able to create a redirect and fix this issue, you need %1$s. You can buy the plugin, including one year of support and updates, on %2$s.
tr: Bir yönlendirme oluşturmak ve bu problemi gidermek için %1$s gerekiyor. Bu eklentiyi ve bir yıllık destek ve güncellemeyi %2$s adresinden satın alabilirsiniz.

en: Reload crawl issues
tr: Tarama sorunlarını tazele

note: Translators: %1$s: expands to 'Yoast SEO', %2$s expands to Google Search Console.
en: To allow %1$s to fetch your %2$s information, please enter your Google Authorization Code.
tr: %1$s sizin için %2$s bilgisini çeksin istiyorsanız lütfen Google doğrulama kodunu girin.

en: Get Google Authorization Code
tr: Google doğrulama kodu edinin

en: Please enter the Google Authorization Code in the field below and press the Authenticate button.
tr: Lütfen aşağıya Google doğrulama kodunu girin ve Doğrula tuşuna basın.

en: Authenticate
tr: Yetkilendir

en: Reauthenticate with Google
tr: Google ile tekrar doğrulama yap

en: Current profile
tr: Şu anki profil

en: Profile
tr: Profil

en: There were no profiles found
tr: Profil bulunamadı

en: Save Profile
tr: Profili kaydet

en: or
tr: ya da

en: Breadcrumbs
tr: Yol haritası

en: Permalinks
tr: Kalıcı bağlantılar

en: Removed hardcoded meta description.
tr: Kodlara eklenmiş meta açıklaması kaldırıldı.

en: Failed to remove hardcoded meta description.
tr: Koda yazılmış meta açıklaması temizlenemedi.

en: Earlier found meta description was not found in file. Renewed the description test data.
tr: Daha önceden bulunan meta açıklaması dosyada bulunamadı. Açıklama test verisi yenilendi.

en: Fix it.
tr: Onar.

en: The following file(s) is/are blocking your XML sitemaps from working properly:
tr: Aşağıdaki dosya(lar)  XML site haritalarının düzgün çalışmasını engelliyor:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Either delete them (this can be done with the "Fix it" button) or disable %1$s XML sitemaps.
tr: Ya bunları silin (bu "Fix" düğmesi ile yapılabilir) ya da %1$s XML site haritaları devre dışı bırakın.

en: Re-check theme.
tr: Temayı tekrar kontrol et.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Your theme contains a meta description, which blocks %1$s from working properly, please delete the following line, or press fix it:
tr: Tema düzgün çalışmasını %1$s engelleyen bir meta açıklaması, içeren, aşağıdaki satırı silin veya düzeltmek tuşuna basın:

en: Ignore.
tr: Göz ardı et.

en: You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to <strong>/%postname%/</strong>.
tr: Yazınızın başlığı yazılarınızda ve sayfalarınızda geçmiyor, bu çok önerilen bir uygulamadır. Kalıcı bağlantı ayarlarınızı <strong>/%postname%/</strong> olarak uygulamayı düşünün.

en: Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, so the suggestion is to disable it, to do that, simply uncheck the box before "Break comments into pages..."
tr: Yorum sayfalaması etkin, bu 1000 durumun 999 için gerekli değildir. Bu nedenle devre dışı bırakılması önerilir. Bunun için "Yorumları sayfalara böl..." kutusundaki işareti kaldırın

en: Company Info
tr: Firma bilgileri

en: Your Info
tr: Sizin bilgileriniz

en: Webmaster Tools
tr: Web yöneticisi araçları

en: Security
tr: Güvenlik

en: Introduction Tour
tr: Tanıtım turu

en: Take this tour to quickly learn about the use of this plugin.
tr: Hızlı bir şekilde bu eklentinin kullanımı hakkında bilgi edinmek için tur atın.

en: Latest Changes
tr: Son değişiklikler

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: We've summarized the most recent changes in %s.
tr: %s için en güncel değişiklikleri özetledik.

en: View Changes
tr: Değişiklikleri görüntüle

en: Restore Default Settings
tr: Varsayılan ayarlara geri dön

note: translators: %s expands to Yoast SEO
en: If you want to restore a site to the default %s settings, press this button.
tr: Eğer bir siteyi %s varsayılan ayarına döndürmek isterseniz bu tuşa basın.

en: Are you sure you want to reset your SEO settings?
tr: SEO ayarlarınızı sıfırlamak istediğinize emin misiniz?

en: Website name
tr: Web sitesi ismi

en: Google shows your website's name in the search results, we will default to your site name but you can adapt it here. You can also provide an alternate website name you want Google to consider.
tr: Google web sitenizin ismini arama sonuçlarında gösterir, varsayılan olarak site isminizi kullanırız ama isterseniz buradan değiştirebilirsiniz. Ayrıca Google tarafından dikkate alınması için farklı bir isim de kullanabilirsiniz.

en: Alternate name
tr: Alternatif isim

en: Company or person
tr: Firma ya da kişi

en: This data is shown as metadata in your site. It is intended to appear in Google's Knowledge Graph. You can be either a company, or a person, choose either:
tr: Bu veri sitenizde meta veri olarak kullanılıyor. Google bilgi grafiğinde gözükmesi amaçlandı. Bir firma, kişi olabilir ya da ikisi de olmayabilirsiniz:

en: Choose whether you're a company or person
tr: Firma ya da kişi iseniz ilgili seçimi yapınız

en: Company
tr: Firma

en: Person
tr: Kişi

en: Company Name
tr: Firma ismi

en: Company Logo
tr: Firma logosu

en: Your name
tr: İsminiz

en: You can use the boxes below to verify with the different Webmaster Tools, if your site is already verified, you can just forget about these. Enter the verify meta values for:
tr: Aşağıdaki kutuları kullanarak farklı webmaster araçları için doğrulama yapabilirsiniz. Eğer siteniz zaten doğrulandıysa bunları unutun. Sadece ilgili meta değerini girin:

en: Alexa Verification ID
tr: Alexa doğrulama kimliği

en: Bing Webmaster Tools
tr: Bing Webmaster Araçları

en: Yandex Webmaster Tools
tr: Yandex Webmaster Araçları

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The premium version of %1$s with more features & support.
tr: %1$s eklentisinin bir çok yeni özelliğe ve desteğe sahip sürümü.

en: Optimize your videos to show them off in search results and get more clicks!
tr: Videolarınızı optimize ederek arama sonuçlarında çıkmalarını sağlayın ve böylece daha çok tıklama kazanın!

en: Are you in Google News? Increase your traffic from Google News by optimizing for it!
tr: Google Haberlerde yer alıyor musunuz? Gerekli optimizasyonları yaparak trafiğinizi artırabilirsiniz!

en: Rank better locally and in Google Maps, without breaking a sweat!
tr: Hiç ter dökmeden Google Maps aramalarında daha iyi sonuç elde edin!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Seamlessly integrate WooCommerce with %1$s and get extra features!
tr: Sorunsuz bir şekilde %1$s ile WooCommerce entegrasyonunu yapabilirsiniz!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Extensions
tr: %1$s eklenti

en: Get this extension
tr: Bu eklentiyi edin.

en: This is where you would enter the license keys for one of our premium plugins, should you activate one.
tr: Burada etkinleştirmek istediğiniz özel eklentilerimizin lisansını girerek etkinleştirebilirsiniz

en: Homepage
tr: Ana sayfa

en: Post Types
tr: Yazı tipleri

en: Taxonomies
tr: Kategoriler

en: Force rewrite titles
tr: Başlıkları yeniden yazmaya zorla

en: %1$s has auto-detected whether it needs to force rewrite the titles for your pages, if you think it's wrong and you know what you're doing, you can change the setting here.
tr: %1$s, bu sayfalar için başlıkları yeniden zorlamak gerekmediğini otomatik algıladı, eğer bunun yanlış olduğunu düşünüyor ve siz ne yaptığınızı biliyorsanız, buradan ayarı değiştirebilirsiniz.

en: Title Separator
tr: Başlık ayracı

en: Choose the symbol to use as your title separator. This will display, for instance, between your post title and site name.
tr: Başlık ayracı olarak kullanmak istediğiniz sembolü seçin. Bu sembol yazının başlığı ve site ismi arasında görüntülenecek.

en: Symbols are shown in the size they'll appear in in search results.
tr: Semboller arama sonuçlarında görünecekleri boyutlarda gösterilmektedir.

en: Title template
tr: Başlık şablonu

en: Meta description template
tr: Meta açıklama şablonu

en: Meta keywords template
tr: Meta anahtar kelime şablonu

en: Homepage &amp; Front page
tr: Ana sayfa &amp; ön sayfa

en: You can determine the title and description for the front page by %sediting the front page itself &raquo;%s
tr: %Anasayfanın kendisini düzenleyerek%s ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz. &raquo;

en: You can determine the title and description for the blog page by %sediting the blog page itself &raquo;%s
tr: %Blog sayfasını kendisini düzenleyerek%s blog sayfasının başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz. &raquo;

en: Take note:
tr: Not al:

en: As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on <strong>unattached</strong> media items!
tr: Ekli dosya adreslerini ebeveyn yazı adreslerine yönlendirdiğiniz için bu ayarlar sadece <strong>bağsız</strong> ortam dosyalarında etkilidir!

en: So remember: If you change the %sattachment redirection setting%s in the future, the below settings will take effect for *all* media items.
tr: Unutmayın: Eğer gelecekte %sekli dosya yönlendirme ayarlarını%s değiştirirseniz, aşağıdaki ayarlar *tüm* ortam dosyaları için geçerli olacaklar.

en: Date in Snippet Preview
tr: Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih

en: Hide
tr: Gizle

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: %1$s Meta Box
tr: %1$s meta kutusu

en: Custom Post Type Archives
tr: Özel yazı tipi arşivleri

en: Note: instead of templates these are the actual titles and meta descriptions for these custom post type archive pages.
tr: Not: Şablonlar yerine bunlar özel yazı tipi arşiv sayfalarının gerçek başlık ve açıklamalarıdır.

en: Title
tr: Başlık

en: Date archives
tr: Tarih arşivi

note: translators: %1$s / %2$s: links to an article about duplicate content on yoast.com
en: If you're running a one author blog, the author archive will be exactly the same as your homepage. This is what's called a %1$sduplicate content problem%2$s.
tr: Eğer tek bir yazarak sahip bir blog işletiyorsanız, yazar arşivi ana sayfayla aynı olacaktır. Buna %1$stekrarlanan içerik problemi%2$s denir.

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: If this is the case on your site, you can choose to either disable it (which makes it redirect to the homepage), or to add %s to it so it doesn't show up in the search results.
tr: Bu durum sizin siteniz için geçerliyse ya bunu etkisizleştirebilir (ki bu ana sayfaya yönlendirecektir) ya da %s ekleyin ki arama sonuçlarında gözükmesin.

en: Date-based archives could in some cases also be seen as duplicate content.
tr: Tarih tabanlı arşivler kimi zaman tekrar eden içerik olarak ele alınabiliyor.

en: Special Pages
tr: Özel sayfalar

note: translators: %s expands to <code>noindex, follow</code>
en: These pages will be %s by default, so they will never show up in search results.
tr: Bu sayfalar varsayılan olarak%s olarak işaretlenmiştir, böylece arama sonuçlarında görüntülenmezler.

en: Search pages
tr: Sayfalarda ara

en: 404 pages
tr: 404 sayfaları

en: Sitewide meta settings
tr: Site genelinde meta ayarları

en: If you want to prevent /page/2/ and further of any archive to show up in the search results, set this to "noindex".
tr: Eğer /page/2/ vb arşiv sayfalarnın arama sonuçlarında gözükmesini istemiyorsanız bunu "noindex" olarak belirleyin.

en: I don't know why you'd want to use meta keywords, but if you want to, enable this.
tr: Neden meta anahtar kelimeler kullanmak istediğinizi bilemiyoruz fakat yine de istiyorsanız bunu etkinleştirin.

en: Use meta keywords tag?
tr: Meta anahtar kelime etiketleri kullanılsın mı?

note: translators: %s expands to <code>noodp</code>
en: Force %s meta robots tag sitewide
tr: Site genelinde %s meta robots etiketini zorla

en: Settings Updated.
tr: Ayarlar güncellendi.

en: %s restored to default SEO settings.
tr: %s varsayılan AMO ayarlarına döndürüldü.

en: Blog %s not found.
tr: %s blogu bulunamadı.

en: public
tr: herkese açık

en: archived
tr: arşiv

en: mature
tr: yetişkin

en: spam
tr: istenmeyen

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Who should have access to the %1$s settings
tr: %1$s ayarlarına kimler erişebilir

en: Site Admins (default)
tr: Site yöneticileri (varsayılan)

en: Super Admins only
tr: Sadece süper yöneticiler

en: New sites in the network inherit their SEO settings from this site
tr: Ağdaki yeni siteler SEO ayarlarını bu siteden devralır.

en: Choose the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. If you choose 'None', the normal plugin defaults will be used.
tr: Ağınıza ekli olan siteler içinde bir siteyi seçerek, ayarlarını varsayılan olarak kullanabilirsiniz. Eğer 'Hiçbiri' seçeneğini seçerseniz eklentinin varsayılan ayarları kullanılacaktır.

en: Enter the %sSite ID%s for the site whose settings you want to use as default for all sites that are added to your network. Leave empty for none (i.e. the normal plugin defaults will be used).
tr: İlgili site için %sSite No%s girerek, o sitenin ayarlarını varsayılan olarak kullanabilirsiniz. Hiçbiri için boş bırakın. (O zaman eklentinin varsayılan ayarları kullanılacaktır)

en: Privacy sensitive (FB admins and such), theme specific (title rewrite) and a few very site specific settings will not be imported to new blogs.
tr: Gizlilik duyarlı (FB yöneticileri vb), temaya özel (başlık yeniden yazma) ve bir kaç özel ayar yeni aktarılan bloglarda içeri aktarılmayacaktır.

en: Save MultiSite Settings
tr: Çoklu site ayarlarını kaydet

en: Restore site to default settings
tr: Siteyi varsayılan ayarlara geri döndür

en: Using this form you can reset a site to the default SEO settings.
tr: Bu formu kullanarak bir siteyi varsayılan SEO ayarlarına döndürebilirsiniz.

en: Site ID
tr: Site no

en: Blog ID
tr: Blog No

en: Restore site to defaults
tr: Site ayarlarını varsayılanlara döndür

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: The featured image should be at least 200x200 pixels to be picked up by Facebook and other social media sites.
tr: Öne çıkarılan görsel en az 200x200 piksel boyutlarında olmalıdır. Facebook ve diğer sosyal medya siteleri tarafından kullanılacaktır.

en: SEO: No Focus Keyword
tr: SEO: Odak anahtar kelime yok

en: SEO: Bad
tr: SEO: Kötü

en: SEO: OK
tr: SEO: Uygun

en: SEO: Good
tr: SEO: İyi

en: SEO: Post Noindexed
tr: SEO: Yazı indekslenmemiş

en: All SEO Scores
tr: Tüm SEO puanları

en: Meta Desc.
tr: Meta Açık.

en: Focus KW
tr: Odak AK

en: Focus keyword not set.
tr: Odak anahtar kelime ayarlanmamış.

en: OK
tr: Tamam

note: translators: %s expands to the social network's name
en: If you don't want to use the post title for sharing the post on %s but instead want another title there, write it here.
tr: Eğer yazıyı %s üzerinde paylaşırken bu yazı başlığını kullanmak istemiyorsanız, istediğiniz yeni başlığı buraya yazabilirsiniz.

note: translators: %s expands to the social network's name
en: If you don't want to use the meta description for sharing the post on %s but want another description there, write it here.
tr: Eğer %s üzerinde paylaşım yaparken meta açıklaması kullanmayıp farklı bir açıklama girmek isterseniz, buraya yazabilirsiniz.

note: translators: %s expands to the social network's name
en: If you want to override the image used on %s for this post, upload / choose an image or add the URL here.
tr: Bu yazının %s de kullanılan resmi silerek değiştirmek istiyorsanız , buraya bir resim yükleyin/seçin veya adres ekleyin.

note: translators: %1$s expands to the social network, %2$s to the recommended image size translators: %1$s expands to the social network name, %2$s expands to the
en: The recommended image size for %1$s is %2$spx.
tr: %1$s için önerilen görsel boyutu %2$spx.

en: Twitter
tr: Twiiter

note: translators: %s expands to the social network name
en: %s Title
tr: %s Başlık

note: translators: %s expands to the social network name
en: %s Description
tr: %s Açıklama

note: translators: %s expands to the social network name
en: %s Image
tr: %s Resim

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2%s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to creating OpenGraph output
en: Both %1$s and %2$s create OpenGraph output, which might make Facebook, Twitter, LinkedIn and other social networks use the wrong texts and images when your pages are being shared.
tr: Hem %1$s hem de %2$s OpenGraph çıktısı üretir. Bu çıktılar Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer sosyal ağlar tarafından, sitenizdeki içerik paylaşıldığı zaman gösterilecek metin ve görsellerdir.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Configure %1$s's OpenGraph settings
tr: %1$s OpenGraph ayarlarını düzenle

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s: 'Google XML Sitemaps' plugin name of possibly conflicting plugin with regard to the creation of sitemaps
en: Both %1$s and %2$s can create XML sitemaps. Having two XML sitemaps is not beneficial for search engines, yet might slow down your site.
tr: Hem %1$s hem de %2$s XML site haritası oluşturuyor. İki XML site haritası oluşturmak arama motorları için faydasızdır, diğer taraftan sitenizi yavaşlatabilir.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Configure %1$s's XML Sitemap settings
tr: %1$s XML site haritası ayarlarını düzenle

en: Close
tr: Kapat

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: You&#8217;ve just installed %1$s! Click &#8220;Start Tour&#8221; to view a quick introduction of this plugin&#8217;s core functionality.
tr: %1$s kurulumunu tamamladınız! &#8220;Tura başla&#8221; tuşuna basarak eklentinin temel özellikleri ile ilgili kısa bir tur yapabilirsiniz.

en: Start Tour
tr: Tura başla

en: Next
tr: Sonraki

en: Previous
tr: Önceki

en: General settings
tr: Genel ayarlar

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: These are the General settings for %1$s, here you can restart this tour or revert the %1$s settings to default.
tr: Bunlar %1$s için genel ayarlardır, bu turu baştan başlatarak %1$s ayarlarını varsayılanlara çevirebilirsiniz.

en: Tab: Your Info / Company Info
tr: Sekme: Sizin bilgileriniz / Firma bilgileri

en: Add some info here needed for Google's Knowledge Graph.
tr: Burada Google'ın Bilgi Grafiği için gerekli bilgileri ekleyin.

en: Tab: Webmaster Tools
tr: Sekme: Webmaster araçları

en: You can add the verification codes for the different Webmaster Tools programs here. We highly encourage you to check out both Google and Bing&#8217;s Webmaster Tools.
tr: Farklı Webmaster araçları programları için doğrulama kodlarını buradan ekleyebilirsiniz. Biz hem Google hem Bing Webmaster araçlarını eklemenizi öneririz.

en: Tab: Security
tr: Sekme: Güvenlik

en: Determine who has access to the plugins advanced settings on the post edit screen.
tr: Yazı düzenleme ekranında kimlerin gelişmiş eklenti ayarlarına erişebileceğini belirleyin.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: More %1$s
tr: Daha çok %1$s

en: There&#8217;s more to learn about WordPress &amp; SEO than just using this plugin. A great start is our article %1$sthe definitive guide to WordPress SEO%2$s.
tr: WordPress ve SEO hakkında bu eklentiyi kullanmaktan daha fazlasını öğrenebilirsiniz. İyi bir başlangıç için %1$sWordPress SEO için rehber%2$se bakabilirsiniz.

en: Subscribe to our Newsletter
tr: Bültenimize abone olun.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: If you would like us to keep you up-to-date regarding %1$s and other plugins by Yoast, subscribe to our newsletter:
tr: %1$s ve Yoast'ın diğer eklentileri hakkında güncel haberleri almak istiyorsanız , haber bültenimize üye olunuz:

en: Email
tr: E-posta

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Title &amp; Metas settings
tr: Başlık ve Meta ayarları

en: This is where you	set the titles and meta-information for all your post types, taxonomies, archives, special pages and for your homepage. The page is divided into different tabs. Make sure you check &#8217;em all out!
tr: Burası tüm yazı tipleriniz, etiketleriniz, arşivleriniz, özel sayfalarınız ve ana sayfanız için başlık ve meta bilgilerini girdiğiniz yerdir. Bu sayfa birden çok sekmeye bölünmüştür. Her bir sekmeye göz attığınızdan emin olun!

en: Sitewide settings
tr: Site geneli ayarları

en: The first tab will show you site-wide settings for titles, normally you'll only need to change the Title Separator.
tr: İlk sekme site genelindeki başlık ayarlarını gösterir. Normalde burada sadece başlık ayracını değiştirmeniz gerekir.

en: Templates and settings
tr: Şablonlar ve ayarlar

en: Now click on the &#8216;%1$sPost Types%2$s&#8217;-tab, as this will be our example.
tr: Şimdi &#8216;%1$sYazı tipleri%2$s&#8217; sekmesine tıklayın, ilk örneğimiz bu olacak.

en: The templates are built using variables. You can find all these variables in the help tab (in the top-right corner of the page). The settings allow you to set specific behavior for the post types.
tr: Şablonlar değişkenler kullanılarak yapılabilir. Bu değişkenlerin tamamını yardım sekmesinde (sayfanın sağ üst köşesinde) bulabilirsiniz. Yazı tipleri için özel durumlar ayarlayabilirsiniz.

en: Archives
tr: Arşivler

en: On the archives tab you can set templates for specific pages like author archives, search results and more.
tr: Arşiv sekmesinde yazar arşivi, arama sonuçları ve daha fazlası için şablon belirleyebilirsiniz.

en: Other
tr: Diğer

en: On the Other tab you can change sitewide meta settings, like enable meta keywords.
tr: Diğer sekmesinde site genelindeki meta ayarlarını değiştirebilirsiniz

en: Social settings
tr: Sosyal ayarlar

en: On this tab you can enable the %1$sFacebook Open Graph%2$s functionality from this plugin, as well as assign a Facebook user or Application to be the admin of your site, so you can view the Facebook insights.
tr: Bu sekmede %1$sFacebook Open Graph%2$s özelliklerini etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca siteniz için bir Facebook kullanıcısını yönetici olarak belirleyip, Facebook Insights verilerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

en: The frontpage settings allow you to set meta-data for your homepage, whereas the default settings allow you to set a fallback for all posts/pages without images.
tr: Ön sayfa ayarları, sitenizin ana sayfası için meta verilerini ayarlamanızı sağlar, ayrıca tüm yazılarınız/sayfalarınız için de bir nevi destek görevi de görür.

en: With %1$sTwitter Cards%2$s, you can attach rich photos, videos and media experience to tweets that drive traffic to your website. Simply check the box, sign up for the service, and users who Tweet links to your content will have a &#8220;Card&#8221; added to the tweet that&#8217;s visible to all of their followers.
tr: %1$sTwitter Kartları%2$s ile twitlerinize zengin fotoğraf, video ve ortam deneyimleri ekleyerek, sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Kutuyu işaretleyin, servise abone olun ve içeriğinizi twitleyen kullanıcıların twitlerinde kartlarınız otomatik olarak görüntülensin.

en: On this tab you can verify your site with Pinterest and enter your Pinterest account.
tr: Bu sekmede Pinterest doğrulaması yapabilir ve Pinterest hesabınızı girebilirsiniz.

en: What are XML sitemaps?
tr: XML site haritaları nedir?

en: A Sitemap is an XML file that lists the URLs for a site. It allows webmasters to include additional information about each URL: when it was last updated, how often it changes, and how important it is in relation to other URLs in the site. This allows search engines to crawl the site more intelligently.
tr: Bir site haritası sitenizdeki adresleri içerek XML dosyasıdır. Webmasterların sitenizdeki adresler ile ilgili ekstra bilgiler verebilmelerine olanak sağlar. Örneğin, ne zaman güncellendi, ne kadar sıklıkla güncelleniyor, ne kadar öneme sahip vb. Bu da arama motorlarının sayfalarınızı daha akıllıca taramalarına olanak sağlıyor.

en: What does the plugin do with XML Sitemaps?
tr: Bu eklenti XML site haritaları ile ne yapıyor?

en: This plugin adds XML sitemaps to your site. The sitemaps are automatically updated when you publish a new post, page or custom post and Google and Bing will be automatically notified.
tr: Bu eklenti sitenize XML site haritaları ekler. Site haritaları yeni bir yazı, sayfa ya da özel yazı tipinde bir yazı yayınladığınızda otomatik oluşturulur ve Google, Bing gibi servislere otomatik olarak servis edilir.

en: If you want to exclude certain post types and/or taxonomies, you can also set that on this page.
tr: Eğer belirli yazı ve/veya sayfaların arama sonuçlarında çıkmasını istemiyorsanız bu sayfadan ayarlama yapabilirsiniz.

en: Is your webserver low on memory? Decrease the entries per sitemap (default: 1000) to reduce load.
tr: Web sunucunuzun belleği mi yetmiyor? Site haritanızdaki girdilerin sayısını azaltabilirsiniz (varsayılan: 1000).

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: All of the options on these tabs are for advanced users only, if you don&#8217;t know whether you should check any, don&#8217;t touch them.
tr: Bu sekmelerdeki tüm seçenekler gelişmiş kullanıcılar içindir. Eğer işaretleyip işaretlemeyeceğinizi bilmiyorsanız dokunmayın.

en: Extensions and Licenses
tr: Eklentiler ve lisanslar

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s to Yoast SEO Premium, %3$s and %4$s to an anchor with link about our premium plugins
en: The powerful functions of %1$s can be extended with %3$sYoast premium plugins%4$s. These premium plugins require the installation of %1$s or %2$s and add specific functionality. You can read all about the Yoast Premium Plugins %3$shere%4$s.
tr: Güçlü %1$s özellikleri %3$sYoast özel eklentileri%4$s ile daha da geliştirilebilir. Bu özel eklentiler %1$s kurulumu ya da %2$s kurulumu gerektirir. Yoast özek eklentiler ile ilgili daha fazlasını %3$sburadan%4$s öğrenebilirsiniz.

en: Licenses
tr: Lisanslar

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Once you&#8217;ve purchased %1$s or any other premium Yoast plugin, you&#8217;ll have to enter a license key. You can do so on the Licenses-tab. Once you&#8217;ve activated your premium plugin, you can use all its powerful features.
tr: %1$s ya da herhangi bir premium Yoast eklentisi satın aldığınızda lisans anahtarını girmeniz gerekir. Bunu lisanslar sekmesinden yapabilirsiniz. Lisansı etkinleştirdiğinizde eklentinin tüm becerilerini sonuna kadar kullanabilirsiniz.

en: Like this plugin?
tr: Eklentiyi beğendiniz mi?

en: So, we&#8217;ve come to the end of the tour. If you like the plugin, please %srate it 5 stars on WordPress.org%s!
tr: Turumuzun sonuna geldik. Eğer eklentimizi beğendiyseniz lütfen %sWordPress.org da bize 5 yıldız%s verin!

en: Thank you for using our plugin and good luck with your SEO!<br/><br/>Best,<br/>Team Yoast - %1$sYoast.com%2$s
tr: Eklentimizi kullandığınız için teşekkürler ve AMO konusunda iyi şanslar!<br/><br/>Sevgiler,<br/>Yoast ekibi - %1$sYoast.com%2$s

en: Please make sure both fields are filled.
tr: Lütfen her iki alanın da dolu olduğundan emin olun.

en: Your input contains invalid characters. Please make sure both fields are filled in correctly.
tr: Girdiniz geçersiz karakterler içermektedir. Lütfen tüm alanların doğru bir şekilde dolu olduğundan emin olun.

en: This Facebook user has already been added as an admin.
tr: Bu Facebook kullanıcısı hali hazırda yönetici olarak eklenmiş.

en: Successfully removed admin %s
tr: Yönetici %s başarıyla kaldırıldı

en: Successfully cleared all Facebook Data
tr: Facebook verileri başarıyla temizlendi

en: Facebook Insights and Admins
tr: Facebook ınsights ve yöneticileri

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s for your site, you need to specify a Facebook Admin. This can be a user. If you have an app for your site, you could use that as well.
tr: Sitenizin %1$sFacebook Insights%2$s verilerine ulaşabilmek için bir Facebook yöneticisi belirtmelisiniz. Bu bir kullanıcı olabilir. Eğer siteniz için bir uygulamanız varsa, onu da kullanabilirsiniz.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: More info can be found %1$son our knowledge base%2$s.
tr: %1$sBilgi bankamızda%2$s bu konu ile ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to Facebook Insights
en: To be able to access %1$sFacebook Insights%2$s, you need to add a user here. The name is used for reference only, the ID is used for verification.
tr: %1$sFacebook Insights%2$s özelliğine erişebilmek için buradan bir kullanıcı eklemeniz gerekiyor. İsim referans için kullanılıyor, asıl ID doğrulama için gereklidir.

note: translators: %1$s and %2$s expand to a link to the Yoast Knowledge Base
en: If you don't know where to find the needed ID, see %1$sthis knowledge base article%2$s.
tr: Eğer gerekli ID bilgisinin nerede olduğunu bilmiyorsanız %1$sbu bilgi bankası makalesine%2$s bakın.

en: Admin's name:
tr: Yönetici ismi:

en: Admin's Facebook user ID:
tr: Yöneticinin Facebook kullanıcı numarası:

en: Add Facebook admin
tr: Facebook yöneticisi ekle

en: Add Another Facebook Admin
tr: Başka bir Facebook yöneticisi ekle

en: Currently connected Facebook admins:
tr: Şu an hesabı bağlı Facebook yöneticileri:

en: Facebook App ID
tr: Facebook uygulama no

en: Clear all Facebook Data
tr: Tüm Facebook verilerini temizle

en: Always index
tr: Her zaman indeksle

en: Always noindex
tr: Her zaman indekslenmesin

en: Auto detect
tr: Otomatik tespit

en: Always include
tr: Her zaman dahil et

en: Never include
tr: Asla dahil etme

en: Meta keywords used on the archive page for this term.
tr: Bu terim için arşiv sayfalarında kullanılan meta anahtar kelimeler.

en: The canonical link is shown on the archive page for this term.
tr: Aynı bağlantı bu terim için arşiv sayfasında gösterilir.

en: Breadcrumbs title
tr: Dolaşım başlığı

note: translators: %s expands to the taxonomy name
en: The Breadcrumbs title is used in the breadcrumbs where this %s appears.
tr: Dolaşım başlığı %s görüntülendiği her yerde kullanılıyor.

note: translators: %s expands to taxonomy name
en: This %s follows the indexation rules set under Metas and Titles, you can override it here.
tr: Bu %s metalar ve başlıklar için indeksleme kurallarını takip eder, buradan yeni kurallar belirleyebilirsiniz.

note: translators: %s expands to taxonomy name
en: Noindex this %s
tr: %s için indeksleme yapma

note: translators: %s is the plugin name
en: %s Posts Overview
tr: %s yazıya genel bakış

en: Posts with good SEO score
tr: İyi AMO puanına sahip yazılar

en: Posts with OK SEO score
tr: Ortalama AMO puanına sahip yazılar

en: Posts with bad SEO score
tr: Kötü AMO puanına sahip yazılar

en: Posts without focus keyword
tr: Odak anahtar kelimesi olmayan yazılar

note: translators: %s expands to <code>noindex</code>
en: Posts that are set to %s
tr: %s olarak belirlenmiş yazılar

en: Debug Information
tr: Hata ayıklama bilgisi

en: Current option:
tr: Mevcut seçenekler:

en: Remove these ads?
tr: Reklamları kaldırmak ister misin?

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO Premium
en: Upgrade to %1$s &raquo;
tr: %1$s sürümüne yükselt &raquo;

en: Upload Image
tr: Görsel yükle

en: Warning!
tr: Uyarı!

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s), %2$s to Yoast SEO
en: The %1$s plugin(s) might cause issues when used in conjunction with %2$s.
tr: %1$s eklentisi/eklentileri %2$s ile çakışıp problemlere neden oluyorlar.

en: Recommended solution
tr: Önerilen çözüm

note: translators: %1$s: 'Facebook & Open Graph' plugin name(s) of possibly conflicting plugin(s). %2$s to Yoast SEO
en: We recommend you deactivate %1$s and have another look at your %2$s configuration using the button above.
tr: Tavsiyemiz %1$s eklentisini etkisizleştirip, aşağıdaki tuş yardımıyla %2$s ayarlarını gözden geçirmeniz yönünde olacaktır.

note: translators: %s: 'Facebook' plugin name of possibly conflicting plugin
en: Deactivate %s
tr: Devre dışı bırak: %s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This warning is generated by %1$s.
tr: Uyarı %1$s tarafından oluşturuldu.

en: Access denied
tr: Erişim reddedildi

en: Server requires authentication or is blocking Googlebot from accessing the site.
tr: Sunucu doğrulama gerektiriyor ya da Googlebot erişimi engelleniyor.

en: Faulty redirects
tr: Hatalı yönlendirmeler

en: Not followed
tr: Takip edilmedi

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: URL points to a non-existent page.
tr: Adres var olmayan bir sayfayı gösteriyor.

en: Google was unable to crawl this URL due to an undetermined issue.
tr: Bilinmeyen bir problemden ötürü Google bu adresi tarayamadı.

note: Translators: %1$s: expands to '<code>robots.txt</code>'.
en: Blocked
tr: Engellenmiş

en: Googlebot could access your site, but certain URLs are blocked for Googlebot in your %1$s file. This block could either be for all Googlebots or even specifically for Googlebot-mobile.
tr: Googlebot sitenize ulaşabiliyor fakat bazı adresler %1$s dosyasında Googlebot için engellenmiş. Bu engelleme tüm Googlebotlar için ya da özellikle Googlebot-mobiller için olabilir.

en: Post doesn't exist.
tr: Yazı bulunamadı.

en: Post has an invalid Post Type: %s.
tr: Yazının geçersiz bir yazı tipi var: %s.

en: You can't edit %s.
tr: Bunu düzenleyemezsiniz: %s.

en: You can't edit %s that aren't yours.
tr: %s ögesini düzenleyemezsiniz çünkü sizin değil.

en: You have used HTML in your value which is not allowed.
tr: Değerlerinizde kabul edilmeyen bir HTML kodu kullandınız

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, $2%s to the version number, %3$s and %4$s to anchor tags with link to intro page
en: %1$s has been updated to version %2$s. %3$sClick here%4$s to find out what's new!
tr: %1$s %2$s sürümüne yükseltildi. %3$sburaya tıklayarak%4$s neler yeni öğrenin!

en: You still have the default WordPress tagline, even an empty one is probably better. %1$sYou can fix this in the customizer%2$s.
tr: Varsayılan WordPress sloganını kullanabilirsiniz, hatta boş bir tane daha bile iyidir. %1$sÖzelleştirici ile bunu düzeltebilirsiniz%2$s.

en: Just another WordPress site
tr: Bir başka WordPress sitesi

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s expands to 5.4.3, %3$s expands to Google Analytics by Yoast
en: %1$s detected you are using version %2$s of %3$s, please update to the latest version to prevent compatibility issues.
tr: %1$s %3$s eklentisinin %2$s sürümünü kullandığınızı tespit etti. Lütfen uyumsuzluk problemlerinin önüne geçmek için son sürüme güncelleyin.

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Titles &amp; Metas
tr: Başlıklar &amp; metalar

en: Social
tr: Sosyal

en: XML Sitemaps
tr: XML site haritaları

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Tools
tr: Araçlar

en: Search Console
tr: Arama konsolu

en: Extensions
tr: Eklentiler

en: General
tr: Genel

en: For more information:
tr: Daha fazla bilgi için:

en: Title optimization
tr: Başlık iyileştirmesi

en: Why Google won't display the right page title
tr: Google niçin doğru sayfa başlığını göstermiyor

en: Template explanation
tr: Şablon açıklaması

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: The title &amp; metas settings for %1$s are made up of variables that are replaced by specific values from the page when the page is displayed. The tabs on the left explain the available variables.
tr: %1$s için başlık ve meta ayarları gösterildiği sayfaya bağlı olarak bir çok özel değer ile değiştirilirler. Soldaki sekme olası değişkenleri açıklar.

en: Note that not all variables can be used in every template.
tr: Lütfen her değişkenin her şablonda kullanılamayacağına dikkat edin.

en: Basic Variables
tr: Temel değişkenler

en: Advanced Variables
tr: Gelişmiş değişkenler

en: MultiSite Settings
tr: Çoklu site ayarları

en: Edit Files
tr: Dosyaları düzenle

en: Posts
tr: Yazılar

en: Huge SEO Issue: You're blocking access to robots.
tr: Büyük SEO Sorunu: Robotların erişimini engelliyorsunuz.

en: You must %sgo to your Reading Settings%s and uncheck the box for Search Engine Visibility.
tr: %sOkuma ayarları%s sayfasına giderek, Arama motoru görünürlüğü seçeneğindeki işareti kaldırmalısınız.

en: I know, don't bug me.
tr: Biliyorum, önemseme.

en: SEO Issue:
tr: SEO problemi:

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO, %2$s to opening anchor and %3$s the anchor closing tag
en: Your theme contains a meta description, which blocks %1$s from working properly. Please visit the %2$sSEO Dashboard%3$s to fix this.
tr: Temanız bir meta açıklama alanına sahip, ki bu da %1$s eklentisinin düzgün çalışmasını engelliyor. %2$sSEO paneli%3$sni ziyaret ederek düzeltin.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Premium Support
tr: Özel destek

en: FAQ
tr: S.S.S.

en: Twitter username (without @)
tr: Twitter kullancı adı (@ işareti olmadan)

en: Facebook profile URL
tr: Facebook profil adresi

note: translators: this should be an array of stop words for your language, separated by comma's.
en: a,about,above,after,again,against,all,am,an,and,any,are,as,at,be,because,been,before,being,below,between,both,but,by,could,did,do,does,doing,down,during,each,few,for,from,further,had,has,have,having,he,he'd,he'll,he's,her,here,here's,hers,herself,him,himself,his,how,how's,i,i'd,i'll,i'm,i've,if,in,into,is,it,it's,its,itself,let's,me,more,most,my,myself,nor,of,on,once,only,or,other,ought,our,ours,ourselves,out,over,own,same,she,she'd,she'll,she's,should,so,some,such,than,that,that's,the,their,theirs,them,themselves,then,there,there's,these,they,they'd,they'll,they're,they've,this,those,through,to,too,under,until,up,very,was,we,we'd,we'll,we're,we've,were,what,what's,when,when's,where,where's,which,while,who,who's,whom,why,why's,with,would,you,you'd,you'll,you're,you've,your,yours,yourself,yourselves
tr: hakkında,yukarda,aşağıda,tümü,ve,herşey,hiç biri,çünkü,arasında,o,bu,şu,nasıl,nerede,nerde,neden,onun,bunun,şunun,bizim,aramızda,arasında

en: Existing Yoast Meta Description
tr: Var olan Yoast meta açıklaması

en: New Yoast Meta Description
tr: Yeni Yoast meta açıklaması

en: You are not allowed to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Tümü <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Tümü <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Çöp <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Çöp <span class="count">(%s)</span>

en: Filter
tr: Filtre

en: Edit this item
tr: Bu ögeyi düzenle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Preview &#8220;%s&#8221;
tr: Önizleme &#8220;%s&#8221;

en: Preview
tr: Önizleme

en: View &#8220;%s&#8221;
tr: Görüntüle &#8220;%s&#8221;

en: View
tr: Görüntüle

en: WP Page Title
tr: WP sayfa başlığı

en: Post Type
tr: Yazı tipi

en: Post Status
tr: Yazı durumu

en: Publication date
tr: Yayın tarihi

en: Page URL/Slug
tr: Sayfa adresi/kısa ismi

en: Action
tr: Eylem

en: Use Image
tr: Resim kullan

note: translators: %s: '%%term_title%%' variable used in titles and meta's template that's not compatible with the given template
en: Warning: the variable %s cannot be used in this template.
tr: Uyarı: %s değişkeni bu şablonda kullanılamaz.

en: See the help tab for more info.
tr: Ayrıntılı bilgi için yardım sekmesini inceleyin.

note: translators: %s is the name of the plugin
en: %s Breadcrumbs
tr: %s dolaşımı

en: Remove blog page from breadcrumbs
tr: Blog sayfasını dolaşımdan kaldır

en: Breadcrumbs separator:
tr: Dolaşım ayracı:

en: Anchor text for the homepage:
tr: Ana sayfa için bağlantı metni:

en: Prefix for breadcrumbs:
tr: Dolaşım için ön ek:

en: Prefix for archive pages:
tr: Arşiv sayfaları için ön ek:

en: Prefix for search result pages:
tr: Arama sonuçları için ön ek:

en: Breadcrumb for 404 pages:
tr: 404 sayfası için dolaşım:

en: Export created: %1$sdownload your export file here%2$s.
tr: Dışarı aktarım oluşturuldu: %1$saktarım dosyanızı buradan indirin.%2$s

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: Error creating %1$s export:
tr: %1$s dışarı aktarımı oluşturulurken hata:

en: Could not zip settings-file.
tr: Ayarlar dosyası sıkıştırılamadı.

en: Could not write settings to file.
tr: Ayarlar dosyasına yazılamıyor.

note: translators: %1$s expands to Yoast SEO
en: This is a settings export file for the %1$s plugin by Yoast.com
tr: Yoast.com %1$s eklentisi için bir ayar verme dosyasına

en: This export includes taxonomy metadata
tr: Bu aktarım dosyası kategori meta verilerini de içeriyor

en: No taxonomy metadata found
tr: Kategori meta verisi bulunamadı

en: HeadSpace2 data successfully imported
tr: HeadSpace2 verisi başarıyla içe aktarıldı.

en: WooThemes SEO framework settings &amp; data successfully imported.
tr: WooThemes SEO framework ayarları &amp; verileri başarıyla içe aktarıldı.

en: Settings could not be imported:
tr: Ayarlar içe aktarılamadı:

en: Upload failed.
tr: Yükleme başarısız.

en: Unzipping failed with error "%s".
tr: Paketten çıkarma "%s" hatası ile başarısız oldu.

en: Unzipping failed - file settings.ini not found.
tr: Paketten çıkarma başarısız - settings.ini dosyası bulunamadı.

en: Settings successfully imported.
tr: Ayarlar başarıyla içe aktarıldı.

en: No settings found in file.
tr: Dosyada ayar bulunamadı.

en: Setting "%s" is no longer used and has been discarded.
tr: "%s" ayarı artık kullanılmıyor ve bu yüzden kapatıldı

en: This is a rendering of what this post might look like in Google's search results. Read %sthis post%s for more info.
tr: Bu yazının Google arama sonuçlarında nasıl gözükeceğinin bir önizlemesidir. Daha fazla bilgi için %sbu yazıyı%s okuyun.

en: Focus Keyword
tr: Odak anahtar kelime

en: Pick the main keyword or keyphrase that this post/page is about. Read %sthis post%s for more info.
tr: Bu yazının/sayfanın ne hakkında olduğu ile ilgili temel anahtar kelimeyi seçin. Daha fazla bilgi için %sbu yazıyı%s okuyun.

en: SEO Title
tr: SEO başlığı

en: Meta description
tr: Meta açıklaması

en: Meta keywords
tr: Meta anahtar kelimeler

en: If you type something above it will override your %smeta keywords template%s.
tr: Eğer yukarıya birşey yazarsanız %smeta anahtar kelime şablonunun%s üzerine yazacaktır.

en: Meta Robots Index
tr: Meta robots indeksi

en: Warning: even though you can set the meta robots setting here, the entire site is set to noindex in the sitewide privacy settings, so these settings won't have an effect.
tr: Uyarı: meta robot ayarlarını burada girebiliyor olsanız da, sitenin genel ayarlarında bu site indekslenmesin diye ayarlanmış. Yani robot ayarlarının bir etkisi olmayacaktır.

en: Default for post type, currently: %s
tr: Varsayılan yazı tipi, şu anda: %s

en: Meta Robots Follow
tr: Meta robots takibi

en: Meta Robots Advanced
tr: Meta robots gelişmiş

en: Advanced <code>meta</code> robots settings for this page.
tr: Bu sayfa için gelişmiş <code>meta</code> robots ayarları.

en: Site-wide default: %s
tr: Site genelinde varsayılan: %s

en: None
tr: Hiç biri

en: NO ODP
tr: ODP yok

en: No Image Index
tr: Görsel indeksi yok

en: No Archive
tr: Arşiv yok

en: No Snippet
tr: Kod parçacığı yok

en: Breadcrumbs Title
tr: Dolaşım menüsü başlığı

en: Title to use for this page in breadcrumb paths
tr: Dolaşım yollarında bu sayfa için kullanılacak başlık

en: Canonical URL
tr: Aynı adres

en: The canonical URL that this page should point to, leave empty to default to permalink. %sCross domain canonical%s supported too.
tr: Bu sayfa için canonical adresin göstereceği adres, kalıcı bağlantı için boş bırakın. %sÇapraz alan adı canonical%s da destekleniyor.

en: 301 Redirect
tr: 301 yönlendirme

en: The URL that this page should redirect to.
tr: Bu sayfanın yönlenmesi gereken adres.

en: Post is set to noindex.
tr: Yazı indekslenmesin olarak ayarlanmış.

en: No focus keyword set.
tr: Odak anahtar kelime ayarlanmadı.

en: SEO:
tr: AMO (SEO):

en: Check
tr: Kontrol

en: Content:
tr: İçerik:

en: (no parent)
tr: (ebeveyn yok)
